A2larm: Nezodpovědné dětské dluhy

Publikováno: 10. 6. 2019 Doba čtení: 2 minuty
A2larm: Nezodpovědné dětské dluhy
© Foto: pxhere.com

Kritici novely občanského zákoníku, která má zamezit dětským dluhům, nezodpovědně hazardují s budoucností dětí z chudých rodin.

„Když to dítě se nebude moci zadlužit, tak tím budeme vychovávat generaci, která bude a priori nezodpovědná, protože přece oni nebudou dlužníci, ten dluh přejde okamžitě na rodiče. Čili je to určité vychýlení té rovnováhy práv a povinností, kdy těm nezletilým budou svědčit práva, ale nebudou je tížit povinnosti, které jsou s tím spojeny,“ nechal se slyšet Dominik Feri v Poslanecké sněmovně. Pro přesnost dodejme, že reprodukoval myšlenkové pochody odborníků na civilní právo, kteří mají obavu z toho, že by děti před patnáctým rokem zneužívaly toho, že se nemohou zadlužit. Pokud tedy něco neprovedou úmyslně – tam jim odpovědnost má zůstat i před patnáctým rokem života.

Tato slova zazněla při projednávání poslanecké novely občanského zákoníku, podle níž by peněžité dluhy dětí mladších patnácti mohly přecházet ze zákona na jejich rodiče nebo na lidi, kteří je mají v péči. Feriho výroky, které ocitovala ve zkrácené (a tím i zkreslené podobě) ČTK, vyvolaly řadu reakcí na sociálních sítích. Sám se pak hájil tím, že jako zpravodaj musí zmínit i možné nedostatky novely a že jen shrnoval názory odborníků. Jaký názor má sám Feri, uvidíme, až podle toho, jak bude hlasovat.

Finančně negramotná generace?

Odkud vítr vane, lze najít v komentáři Karla Eliáše, jednoho z těchto odborníků a hlavního autora nového občanského zákoníku. Ten se domnívá, že „dobrý úmysl chránit děti může zrodit generaci finančně negramotných nezodpovědných sobců“. V Eliášově komentáři je ještě jedna zajímavá pasáž, kdy cituje Daniela Hůleho z Člověka v tísni. Ten měl na setkání právníků říct, že „mezi přítomnými profesory a docenty byla silně nadreprezentována společenská vrstva vzdělanějších, majetnějších či konzervativněji zaměřených lidí, kteří si neumí představit, že jsou děti, které prostě u sebe nemají vždy nějaké drobné a kterým jejich rodiče nevštípili pravidla fungování společnosti,“ což Eliáš vnímá dle svých slov jako demagogii.

Přečtěte si celý článek ZDE

Autor: Saša Uhlová

Související články