Aktuálně.cz: „Až do smrti v exekuci.“ Pomohou změny zákona zlepšit zoufalou situaci dlužníků v Česku?

Publikováno: 2. 10. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Aktuálně.cz: „Až do smrti v exekuci.“ Pomohou změny zákona zlepšit zoufalou situaci dlužníků v Česku?
© Foto: fotobanka

Tři čtvrtě milionu Češek a Čechů je v exekuci. Mnozí z nich dluží stovky tisíc korun kvůli nedoplatku ve výší několika tisíc. Přinesou změny zákona z letošního roku lidem zatíženým dluhy výrazné zlepšení? A kde vlastně leží příčiny současné situace? Server Aktuálně.cz se tématu věnoval v jednom ze svých volebních speciálů a při zodpovídání některých otázek se obrátil na našeho kolegu, odborníka na dluhovou problematiku Daniela Hůleho.

Obec Nová Ves měla před dvěma lety téměř polovinu obyvatel v exekuci, město Broumov čtvrtinu. Celá řada dalších českých měst a obcí na tom není o moc lépe. Jednou z příčin dnešní nešťastné situace je fakt, že až do konce roku 2016 stát téměř nereguloval spotřebitelské úvěry a lidé se tak velmi snadno zadlužovali. Jak pro Aktuálně.cz popsal starosta Nové Vsi, jednomu z obyvatel obce, šedesátiletému muži v částečném invalidním důchodu, narostl původní dluh ve výši čtyři a půl tisíce korun až na dnešních 280 tisíc. Podle starosty se muž svého dluhu už nikdy nezbaví:

„Je to hodný člověk. Když mu dáte práci, tak do ní chodí a pracuje. Jenže stálou práci nemá, dělá u nás veřejně prospěšné práce, takže mu soud insolvenci neschválí. Až do smrti bude v exekuci, ještě na smrtelné posteli mu budou něco strhávat,“ uvedl pro Aktuálně.cz starosta obce a dodal, že dostat člověka do takové situace považuje za „megalumpárnu“.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Devadesátá léta – za vymáhání jedné koruny dlužník zaplatil 21 tisíc

Podle Daniela Hůleho mají dnešní zoufalou situaci na svědomí extrémní, a v Evropě zcela ojedinělé, odměny advokátů z devadesátých let. Tehdy vzniklé zákony zvýhodnily nejen věřitele, ale také exekutory, advokáty i vymáhací společnosti. K lidem, kteří si půjčovali, byl ale zákon velmi tvrdý:

"Při vymáhání jedné koruny jen na nákladech dlužník zaplatil řádově 21 tisíc. Proto máme více než polovinu exekucí vedenou na dluhy menší než 10 tisíc korun. V roce 2014 to změnil tehdejší ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který zavedl zvláštní advokátní tarif a tím náklady na advokáty klesly až několikanásobně," vysvětlil Hůle pro Aktuálně a doplnil, že mnoho nemravných pohledávek legitimizovala rozhodčí doložka, která umožňovala přesunout spory od soudů k soukromým rozhodcům.

Exekuce nepřímo dopadají na dva miliony lidí

Exekuce navíc nedopadá jen na samotné dlužníky, ale také na jejich rodiny – nepřímo se dotýká dvou milionů lidí. A jak doplnil Hůle, muži často maskují ztrátu zaměstnání, aby v očích partnerky neklesli. Situaci tím ale pouze zhorší, protože následky pak nesou i ženy, které o dluhu nevěděly a kvůli společnému jmění manželů do dluhů upadnou i ony.

Díky zákonu, který v minulém týdnu po dvou letech projednávání sněmovna konečně přijala, by se měly počty zadlužených Češek a Čechů – momentálně se jedná o každou 11 osobu – výrazně snížit. Novela exekutorům nařizuje ukončit všechny exekuce vzniklé z dluhu nižšího než 1500 korun, u kterých dlužník poslední tři roky nic nesplácel. Od ledna 2023 by navíc mohla začít běžet promlčecí lhůta u dluhů, které byly původně vyšší než současných 1500. Tyto změny by mohly ukončit až dva miliony exekucí, tedy téměř polovinu všech exekucí.

Milostivé léto pomůže statisícům dlužníků

Statisíce lidí budou také moci od konce října využít takzvaného milostivého léta, které umožní zbavit se dluhů u veřejné správy. Podrobněji jsme o tom psali zde. 

Současné změny zákona ale nejsou dostatečné a stále je potřeba vyřešit celou řadu problémů. Více o tom, jaké další kroky je potřeba provést, jaké dopady mají exekuce v rodině na děti, nebo o tom, proč vedou dluhy k radikalizaci a příklonu k extremistickým stranám, se dočtete ve speciálu Aktuálně.cz na tomto odkaze

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články