Aleppo v obklíčení: Snahy „prolomit“ obléhání nejsou dostatečné

Publikováno: 18. 8. 2016 Doba čtení: 4 minuty
Aleppo v obklíčení: Snahy „prolomit“ obléhání nejsou dostatečné
© Foto: ČvT archiv

Od května 2016 prochází Aleppo jednou z nejintenzivnějších bitev za celých pět let syrského konfliktu. V posledních měsících provládní síly zvýšily úsilí ovládnout strategické oblasti kolem opozicí kontrolované východní části města. Díky těmto snahám nakonec zabraly silnici Castello Road, poslední zbývající cestu vedoucí z a do této oblasti, čímž se uzavřela poslední přístupová cesta a od 7. července byly opoziční čtvrti v úplném obležení.

V návaznosti na toto obležení se humanitární situace pro 300 000 lidí uvězněných ve východním Aleppu začala zhoršovat – terčem útoků se staly nemocnice, tržiště, pekárny, domovy, obchody i humanitární infrastruktura, ceny potravin prudce stouply a dramaticky se snížily zásoby potravin, pohonných látek a léků.

Obklíčení východního Aleppa

Opoziční síly zahájily 6. srpna útok na jihu města, který vyústil v „prolomení“ obležení – obnovila se přístupová cesta ve čtvrti Ramousah. V následujících dnech se objevily zprávy o malém katarském humanitárním konvoji, který se do města dostal z Idlíbu, a o několika menších nákladních vozech, které rovněž k přístupu využily této cesty. Cesta oblastí Ramousah je nicméně extrémně omezená a nebezpečná. Podle aktuálních zpráv z této oblasti ji opoziční síly pro všechny účely, včetně dovozu zásob, kvůli intenzivním vzdušným i pozemním útokům uzavřely. To, že se minulý týden povedlo dopravit omezené množství zboží a humanitárních zásob, mělo podle všeho jen malý vliv na humanitární situaci na místě – ta se i nadále zhoršuje.

Ačkoliv se jakýkoliv pokus o prolomení obležení může zdát jako pozitivním pro zlepšení humanitární situace, ve skutečnosti zřejmě platí opak. Civilní obyvatelstvo takto i nadále trpí intenzivními útoky a omezeným přístupem k základní zdravotní péči, potravinám, elektřině či vodě. Jen v úterý 16. srpna se na Aleppo a blízké okolí uskutečnilo víc než 70 náletů.

Mohamed, ředitel Humanitárního centra pro čtvrť As-Salheen ve východním Aleppu, vysvětluje nedávné změny ve zdejší humanitární situaci: „Od chvíle, kdy opoziční síly prolomily obklíčení, jsme byli svědky děsivého nárůstu počtu náletů. Používají všechny možné druhy bomb, denně takhle umírá téměř čtyřicet osob. Lidé tady už málem znají rozvrhy bojových letounů – brzy ráno to bývají bojová letadla a helikoptéry, odpoledne bezpilotní průzkumná letadla a v noci opět bojová letadla. Každé dvě hodiny, co nad městem visí průzkumná letadla, jsou provázeny leteckými údery. K náletům dochází skoro každou hodinu. Co se týče humanitární situace, byli jsme rovněž svědky jistých změn. Některým místním dobročinným spolkům se povedlo dopravit sem humanitární pomoc, včetně sezonní zeleniny a ovoce. To je nyní dostupné za relativně normální cenu. Kojenecké mléko ale nebylo dostupné ani před obklíčením. Problém je, že většina lidí navíc ztratila práci i zdroj obživy.“

Zranitelné civilní obyvatelstvo a humanitární pracovníci na východě města žijí tedy v neustálé hrozbě ostřelování a náletů. Každodenní nálety provládních sil mají i nadále velmi negativní dopad na trh a i humanitární infrastrukturu. To způsobilo další zpoždění v distribuci urgentně potřebných zásob potravin uskladněných ve městě, což znamená, že přestože byly zásoby dopraveny, humanitární organizace nejsou schopny je rozvézt do potřebných částí města z důvodu obav o bezpečnost svých zaměstnanců i příjemců pomoci.

Humanitární situace v celém Aleppu – jak na opozicí kontrolovaném východě, tak i na provládními silami kontrolovaném západě – je zoufalá. Západ momentálně stojí tváří v tvář humanitární krizi kvůli uzavírání cest opozičními silami. Na obou stranách chybí potraviny a léky. Útoky na infrastrukturu vedly k tomu, že dva miliony obyvatel po celém městě zůstaly bez elektřiny i přístupu k vodě.

„Prolomit“ obklíčení na tři hodiny denně

Ruská vláda oznámila 10. srpna tříhodinový klid zbraní denně, a to od desáté hodiny ranní do jedné hodiny po poledni, aby se umožnilo humanitární zásobování města. Přestože se nejdřív optimisticky doufalo, že by se tímto krokem mohly „prolomit“ podmínky obklíčení a mohl být zabezpečen humanitární přístup z Turecka, ve skutečnosti se tak nestalo. Mezi 7. červencem a časem, kdy byl psán tento článek, nebyl kvůli přetrvávajícím náletům a ostřelování přístupové cesty žádný dovoz zásob z Turecka možný.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky

SOS Sýrie & Irák 92329232/0300

Platbu kartou můžete provést ZDE.

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

Co se týče přístupové cesty v Ramousah otevřené opozičními silami a ruského tříhodinového klidu zbraní, Mohamed říká: „Spousta lidí byla schopna použít cestu Ramousah, ať už k odchodu z východních čtvrtí Aleppa nebo ke vstupu do nich. Cesta se dosud stále používá, kdokoli chce odejít nebo vstoupit, může tak udělat. Jediným problémem jsou ty nálety, cesta jednoduše pořád není dost bezpečná. I ty takzvané přestávky v náletech, které vyhlásila ruská vláda, jsou lží použitou pouze na podporu vládní agendy. Já žiji v čtvrti As-Salheen celý svůj život a tady nebyl klid zbraní ani na jediný den od začátku revoluce. Viděli jsme mnoho náletů v čase určeném pro přestávky v náletech.“

Navíc, i kdyby se tato taktika v praxi opravdu uplatňovala, navrhované tříhodinové okno je pro humanitární přístup z města a ven, či dokonce na to, aby humanitární organizace mohly pomoci přibývajícímu množství strádajícího obyvatelstva, naprosto nedostačující.

Počet zranitelných lidí prudce stoupá. Humanitární pomoc nelze kvůli neustávajícímu ostřelování distribuovat. I kdyby se rozvezla, koncem srpna bude vyčerpána. Dokud bude bráněno skutečně bezpečnému dovozu zásob do města, stojí civilní obyvatelstvo východního Aleppa tváří v tvář katastrofálním vyhlídkám.

Všechny zúčastněné strany konfliktu musí zaručit bezpečný a neomezený pohyb všech civilistů, kteří si přejí využít své svobody pohybu.

Autor: Eleanor McClelland, mediální koordinátorka ČvT pro Turecko, Sýrii a Irák.

Související články