Aleppo v obležení: dvojité zásahy a Bílé přilby

Publikováno: 8. 9. 2016 Doba čtení: 4 minuty
Aleppo v obležení: dvojité zásahy a Bílé přilby
© Foto: Wikimedia

Do východního Aleppa nepronikla již dva měsíce žádná mezinárodní pomoc. Na místě přitom asi 300 000 lidí zažívá každodenní bombardování a humanitární situace zůstává po měsíci obléhání mimořádně vážná.

Před obléháním využívaly mezinárodní humanitární organizace silnici Castello road, po které dopravovaly potřebné jídlo a zdravotnický materiál. Průchod touto cestou byl však 7. července znemožněn provládními silami, opoziční síly proto zareagovaly útokem ve snaze obnovit přístup do východní části města přes čtvrť Ramousah. Obležení se jim podařilo prolomit 6. srpna přes cestu Ramousah road, ta však zůstává kvůli pokračujícím bojům neprůchodná a zároveň je extrémně nebezpečná.

V době psaní článku zůstávala Ramousah road neprůjezdná, jelikož provládní síly získaly kontrolu nad strategickými místy včetně vrchů Um Qara a Al - Mahrouqat a oblasti Amrieh, ze kterých je cesta v přímém dostřelu. Komukoli tady tak hrozí smrtelné nebezpečí a humanitární pracovníci nemohou touto cestou přivážet potřebnou pomoc, neboť organizace v této situaci nejsou schopné zajistit svým zaměstnancům bezpečnost.

Obyvatelé východního Aleppa tak znovu žijí v podmínkách obklíčení, jelikož se do místa nedaří dopravovat žádné jídlo ani zajistit průchod civilistům.

Lidé byli přitom z velké části závislí na humanitární pomoci už před eskalací konfliktu, kterému město čelí od května tohoto roku. Životní podmínky obyvatel východního Aleppa jsou momentálně vůbec nejhorší za celý konflikt a poslední humanitární pomoc se sem podařilo dostat před dvěma měsíci. Zásoby potravin, paliva i léků jsou velmi omezené, bombardování zesílilo, veřejná elektrická sít je zničená a obyvatelé nemají přístup k čisté vodě.

Zasaženi jsou všichni

Jen za poslední týden byla ve východním Aleppu zasažena různá lokální centra humanitární pomoci. Organizace distribuující chleba ve čtvrti Ansari Mashad byla postižena náletem z 24. srpna, který zabil pět lidí a sedm dalších zranil a poškodil statiku budovy. O tři dny později zabily výbuchy barelových bomb ve čtvrti Al Maadi dva lidi a dvacet bylo zraněno. Po prvotním útoku dopadla na místo další bomba, která zranila jednoho ze záchranářů a poničila sanitku. Tyto takzvané dvojité zásahy jsou nyní v Sýrii momentálně běžnou součástí života obyvatel.

Mezi prvními na místě útoků jsou členové Syrské civilní obrany, dobrovolnické organizace známé také pod jménem Bílé přilby. Tito dobrovolníci pracují v oblastech pod kontrolou opozice a denně riskují své životy ve snaze zachránit zraněné a přeživší, kteří zůstanou uvězněni pod troskami. I přes trvalé nebezpečí těchto “dvojitých zásahů” se těchto zhruba 3000 dobrovolníků ze 120 místních center vydává na místa náletů zachraňovat životy. Chlapec Omran Daqneesh je jen jedním z 60 000 lidí, kterým Bílé helmy od roku 2013 zachránily život.

První centrum civilní obrany bylo zřízeno skupinou dobrovolníků v roce 2013 ve východním Aleppu. Do října 2014 vzniklo v zemi dalších sedmdesát center, která začala pracovat pod jednotným názvem Syrská civilní obrana.

Člověk v tísni se zeptal Ibrahima, dobrovolníka Syrské civilní obrany z východního Aleppa, na jeho práci, kterou přes veškerá rizika vykonává. Ve východním Aleppu bylo v konfliktu zabito již 47 příslušníků této organizace a dalších 80 bylo zraněno.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky

SOS Sýrie & Irák 92329232/0300

nebo pomocí DMS ve tvaru DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE.

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

„Pracuji jako dobrovolník pro Bílé helmy od konce roku 2013. Jako kameramanovi se mi podařilo zachytit nejhorší z náletů a nejvážnější krizové situace. Největší překážkou naší práce je nedostatek vybavení a také praxe opakovaných náletů. Ve čtvrti Sukkari jednou bojové letadlo zasáhlo to samé místo mnohokrát za sebou. Při zachraňování civilistů jsem byl raněn. Nejhorší bylo, když bojové letadlo zasáhlo na jedno místo ve čtvrti Amriah pětkrát za sebou. Opakované zásahy na stejné místo jsou nyní běžné a jen s pomocí Boží jsme je přežili. “

„Rozhodl jsem se pracovat jako dobrovolník pro Bílé přilby, abych mohl pomáhat lidem. Přestože všichni dobrovolníci civilní obrany riskují svou bezpečnost, těší je zachraňovat lidské životy. Jsou velmi stateční a hodni respektu. Přes všechna nebezpečí a těžkosti jsem o odchodu z téhle práce nikdy neuvažoval. Lidé potřebují, abychom byli s nimi.“

Člověk v tísni a další neziskové organizace opakovaně žádají všechny strany konfliktu o umožnění bezpečného pohybu civilistů, humanitární pomoci a zásob do Aleppa v co nejbližším čase. Člověk v tísni stejně jako mnoho jiných organizací pracujících z turecké strany hranice, mají dodávky potravinové pomoci pro Aleppo připraveny. My i lidé z Aleppa tak čekáme jen na bezpečný průchod.

Autor: ČvT

Související články