Pod nátlakem vykonavatelů během mobiliární exekuce se paní Stela ještě více zadlužila

Publikováno: 2. 7. 2021 Doba čtení: 4 minuty
Pod nátlakem vykonavatelů během mobiliární exekuce se paní Stela ještě více zadlužila
© Foto: Pixabay.com

Paní Stela začala spolupracovat s naší terénní pracovnicí v září 2019 na doporučení Úřadu práce kvůli obstavenému bankovnímu kontu. Neměla přehled o svých dluzích. Věděla o nebankovní půjčce, kterou se snažila vyplatit jiný dluh. Už tehdy se obávala mobiliární exekuce a pracovnice s ní probírala, co exekutor smí a co ne a jak je možné se případně bránit - nakonec byla její obava oprávněná, protože právě díky chování vykonavatelů při mobiliární exekuci Exekutorského úřadu v Přerově se ještě více zadlužila.

Po půl roce spolupráce přišla pandemie onemocnění covid-19 a paní Stela se navíc ocitla bez příjmů, neměla dostatek financí ani na základní životní potřeby. Bylo proto nezbytné jí poskytnout potravinovou pomoc. Při mapování všech závazků si navíc naše pracovnice všimla, že v jednom z exekučních příkazů se nachází rozhodčí nález, proto neváhala a obrátila se na kolegyni Zuzku Beranovou, dluhovou poradkyni. 

K dokumentům paní Stely jsem se dostala v září 2020. Z rozhodčí smlouvy jsem zjistila, že rozhodce byl sice stanoven transparentně, nicméně okolnosti uzavření rozhodčí smlouvy se rozcházely s dobrými mravy. Rozhodčí smlouva nebo rozhodčí doložka by vůbec neměla být ve spotřebitelských smlouvách používaná,“ říká Beranová. Samotná spotřebitelská smlouva byla navíc nesrozumitelná a nečitelná, s nepřiměřenými sankcemi a výše RPSN byla 205%, což je nezákonné. Jedná se o 14,28 násobek obvyklého (průměrného) úroku požadovaného poskytovateli úvěrů v době uzavření smlouvy. Poskytovatel půjčky, společnost Help financial, navíc vůbec neprověřoval úvěryschopnost paní Stely, což je jeho zákonná povinnost. Poradkyně se proto rozhodla na základě zjištěných informací, že budou společně usilovat o zastavení této exekuce, která nejenže vznikla na základě neférových podmínek, ale paní Stele a její dceři dokonce způsobila dluhy další, a to v důsledku mobiliární exekuce vedené Exekutorským úřadem Přerov, soudního exekutora JUDr. Lukáše Jíchy.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Mobiliární exekuce u paní Stely proběhla několik dní poté, co skončilo první moratorium pro výkon mobiliárních exekucí, které znamenalo pozastavení mobiliárních exekucí. Toto opatření bylo připraveno Ministerstvem spravedlnosti jakožto jeden ze způsobů, jak zmírnit dopady epidemie onemocnění covid-19 v kontextu insolvenčního práva. „Podle protokolu o soupisu majetku byl sepsán kávovar, rádio, fritéza, dvd přehrávač, televizní stolek, vysavač, obývací stěna, komoda, konferenční stůl, mixér a botník. Vše v maximální hodnotě 1 000 Kč. Kromě toho ještě telefon v hodnotě 1 500 Kč a sedací souprava za 3 000 Kč,“ vyjmenovává sepsané věci Beranová. 

Soud dal Stele za pravdu, vydal usnesení o zastavení exekuce a ona již od věřitele obdržela 35 000 Kč jako přeplatek a čeká, až usnesení nabyde právní moci, aby získala zpět také náklady exekuce.

Během exekuce byli vykonavatelé Exekutorského úřadu v Přerově, na paní Stelu hodně nepříjemní a pohrozili jí, že pokud jim nezaplatí 50 000 Kč, všechny sepsané věcí jí odvezou. Dostala z nich strach a chtěla situaci co nejrychleji vyřešit. Obrátila se proto na společnost Provident s žádostí o okamžitou půjčku. „Tato společnost jí ihned půjčila 20 000 Kč, ale protože to nedostačovalo, dalších 30 000 Kč si půjčila její dcera. Paní Stela tak mohla druhý den vykonavatelům vyplatit požadovaných 50 000 Kč, aby jí vybavení neodvezli,“ popisuje poradkyně, jak se zoufalá paní pod nátlakem vykonavatelů ještě více zadlužila.

Poradkyni se nakonec podařilo exekuci skutečně zastavit. Sepsala návrh na odklad a zastavení exekuce. Věřitel se k soudu nedostavil a paní Stela soudu vylíčila vše, na co si ohledně půjčky vzpomněla. Soud jí dal za pravdu, vydal usnesení o zastavení exekuce a ona již od věřitele obdržela 35 000 Kč jako přeplatek a čeká, až usnesení nabyde právní moci, aby získala zpět také náklady exekuce. Za vrácené peníze se vyrovnala s dcerou, její dluh vzniklý v důsledku mobiliární exekuce však stále trvá.

Paní Stela se potýkala s řadou finančních závazků, ale díky pravidelnému příjmu se jí nakonec téměř všechny podařilo splatit exekučními srážkami, případně postupnými splátkami. Jakmile jí přijde přeplatek z vymožených nákladů exekuce, doplatí další z nich. Do měsíce se tak zbaví všech exekucí. „Zbyde jí pouze zmíněný dluh u Providentu a jeden starší od společnosti Door financial. Celková výše dluhu je cca 35 000 Kč. Původně jsme na začátku spolupráce uvažovali o oddlužení, ale to za současné situace nemá význam a paní Stela se může vydat cestou klasických splátek, které budou odpovídat smluvním podmínkám, aby nevznikly nové sankce či úroky,“ popisuje současný stav terénní pracovnice. Každopádně dnes už paní Stela ví, že je vhodné se poradit s odborníkem, když se dostane do podobné tíživé situace. „Půjčce vzniklé během mobiliární exekuce pod nátlakem vykonavatelů se mohla vyhnout, pokud by kontaktovala mne nebo kohokoliv z mých kolegů na naší help lince. A zároveň už ví, že rozhodčí doložka, případně rozhodčí smlouva nemá v běžných smlouvách co dělat a pokud si jí všimne, musí zbystřit a přijít se poradit,“ uzavírá Beranová.


Autor: Tereza Králová

Související články