Během tří let Člověk v tísni pomáhal vyrovnat se s povodněmi na Balkáně

Publikováno: 25. 9. 2017 Doba čtení: 3 minuty
Během tří let Člověk v tísni pomáhal vyrovnat se s povodněmi na Balkáně
© Foto: Člověk v tísni

Když v roce 2014 Srbsko a Bosnu a Hercegovinu postihly nejhorší povodně za posledních 120 let, Člověk v tísni zahájil okamžitou pomoc v obou zemích. Postiženo bylo na milion obyvatel, desítky tisíc lidí musely být evakuovány a stovky tisíc domácností zůstaly bez elektřiny či pitné vody. Tyto povodně si také vyžádaly téměř padesát lidských životů a místní představitelé přirovnali rozsah škod k těm válečným v devadesátých letech. 

SOS sbírka zvedla vlnu solidarity

Během tří let po povodních ČvT poskytl v Srbsku a Bosně a Hercegovině pomoc 2 500 rodinám. Podílel se na obnově veřejných objektů (především škol). A informoval o tom, jak čelit následkům záplav. To vše mohlo být realizováno díky 2,3 milionům korun, jež byly vybrány od štědrých dárců z řad české veřejnosti v rámci sbírky SOS Srbsko a Bosna a Hercegovina.

„S velkými díky můžeme oznámit, že se na podporu obětem povodní od roku 2014 vybraly téměř 2,3 miliony korun. Jménem příjemců pomoci moc děkujeme našim dárcům, díky nimž se mohly všechny projekty uskutečnit. Veškerá pomoc za tento výtěžek byla plně zrealizována do 30. 6. 2017,“ uvedl Tomáš Vyhnálek, ředitel fundraisingu Člověka v tísni.

Po povodních ČvT nejprve uvolnil 1 milion Kč od dárců z Klubu přátel a dal dohromady humanitární tým. Zároveň vyhlásil veřejnou sbírku na pomoc obětem povodní a začal distribuovat pitnou vodu, jídlo, oblečení nebo základní pomůcky pro úklid vyplavených domů. Během prvních dnů krize dorazila do Bělehradu také jednotka českých hasičů s čerpadlem.

Zkušenosti z povodní z roku 2002 pomohly

Člověk v tísni v této oblasti stabilně působí již bezmála 20 let, a tak nebylo překvapením, že se na něj začali téměř okamžitě obracet postižení obyvatelé s prosbou o pomoc při obnově poničených objektů. V tomto případě mohl ČvT navíc sdílet skutečně rozsáhlé zkušenosti díky zkušenostem z pomoci během šesti povodní v ČR. Proto byli po těchto žádostech vysláni do oblasti dva povodňoví koordinátoři. Předávali „know-how“ týkající se povodňové pomoci a distribuovali ČvT vytvořenou přeloženou povodňovou příručku o tom, jak se vypořádat s následky záplav. V Bosně se takovýchto příruček rozdalo na 2 000 ks, v Srbsku 4 000 ks. Dalších 10 tisíc jich vytiskla a v Bosně rozdala místní pobočka rozvojového programu OSN.

V Srbsku se v obci Obrenovac dodávala materiální pomoc do mateřské a základní školy. Dále Člověk v tísni pomáhal v Bosně v nejponičenější oblasti měst Doboj a Maglaj, přes něž se přehnala až čtyřmetrová povodňová vlna. V Doboji pětičlenný tým po tři týdny myl tlakovými čističi vyklizené domy. Postižené rodiny navíc dostaly kbelíky, košťata, rukavice, pytle na odpad nebo dezinfekční a čisticí prostředky. Speciálně ve čtvrti Ševarlje ve městě Doboj se ČvT podílel na opravě školy „Sveti Sava“, kterou již v 90. letech po válce pomohli postavit právě Češi.

Člověk v tísni nadále v této oblasti zůstává. Věnuje se rozvojové spolupráci v sociální oblasti, kde se především soustřeďuje na poskytování služeb osobám s mentálním postižením a dalším menšinám. Více o pomoci v Srbsku a Bosně a Hercegovině naleznete zde

Autor: Barbora Hlaváčová, fundraising

Související články