Češi jsou chudší, než ukazují statistiky. V datech Eurostatu chybí exekuce a insolvence
Publikováno: 14. 6. 2018 Doba čtení: 2 minutyČlánek vyšel na webu Hospodářských novin iHNed.cz.
Roky jsou Češi zvyklí slýchat, že se jich chudoba téměř netýká. V žebříčcích sociálního vyloučení a příjmové chudoby, které každý rok vydává Eurostat, patříme mezi nejúspěšnější státy.
V posledním srovnání za rok 2016 bylo Česko s náskokem v čele. Nízké příjmy a sociální strádání trápily pouze 13,3 procenta populace, zatímco v celé Evropské unii byl průměr 23,4 procenta. Odborníci ale upozorňují, že statistiky jsou zavádějící. Vůbec se do nich nezapočítávají exekuce, které právě v Česku postihují mnohem více lidí než v řadě západoevropských zemí.
"Příjmová chudoba se vypočítává z čistého příjmu, v jednotné metodice Eurostatu vůbec není otázka, zda člověk má exekuci, případně kolik se mu strhává na exekučních či insolvenčních srážkách. Šetření tak vypovídá o stavu, jako by tu nebyla provedena jediná exekuce," řekl Daniel Hůle, který se v organizaci Člověk v tísni zabývá právě problémy lidí s dluhy.
"Je to úplně nesmyslný ukazatel. Kdyby započetli exekuční a insolvenční srážky, tak jsme úplně jinde," míní Radek Hábl, autor Mapy exekucí, která sleduje exekuce v jednotlivých regionech Česka.
Průzkum je navíc dělaný jen v bytových domácnostech, zcela pomíjí azylové domy, ubytovny nebo domovy důchodců.
Na sedmi listech formuláře, který tazatelé Českého statistického úřadu vyplňují s osmi tisíci domácnostmi, zmínka o exekucích, insolvenci a srážkách chybí. Právě z těchto dat přitom Eurostat vychází.
V kolonce Příjmy za zaměstnání je jen hrubá a čistá mzda, ještě před jakýmikoli, tedy i exekučními srážkami.
Že se s exekucemi skutečně nepočítá, potvrdila Simona Měřinská z odboru šetření v domácnostech ČSÚ. "Šetření Životní podmínky sleduje pouze příjmovou stránku domácností. Příjmy se uvádějí jako čistý příjem osoby před exekučními srážkami. Pokud má tedy dotazovaná osoba exekuci, insolvenci nebo jiné povinné srážky ze mzdy, tuto informaci v našem dotazníku nezjišťujeme a ptáme se pouze na příjem od zaměstnavatele," vysvětlila Měřinská.
Celá statistika je tím podle názoru řady expertů významně znehodnocena. V zemi je podle údajů z letošního března v exekuci už 9,1 procenta obyvatel, tedy přibližně 900 tisíc lidí. Zasažena vyvlastněními je, včetně rodinných příslušníků, pětina obyvatelstva. Přitom práci, tedy i plat, má většina z nich. Nezaměstnaných je nyní v celé zemi jen lehce přes dvě stě tisíc.
Každému z předlužených lidí však statistici započítávají větší příjem, než mu skutečně přichází na účet. "Data jsou pak velmi zkreslená. Vždyť máme skoro poloviční podíl lidí v příjmové chudobě oproti podílu lidí zasažených exekucemi. Ti přitom trpí chudobou skoro všichni," míní Hůle.