Cesta za vzděláním: „Jednou chci pomáhat ženám,“ říká dvanáctiletá Emnet z Etiopie

Publikováno: 22. 9. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Cesta za vzděláním: „Jednou chci pomáhat ženám,“ říká dvanáctiletá Emnet z Etiopie
© Foto: People in Need

Emnet Teshome (12) vyrostla na etiopském venkově, kde je velmi těžké získat přístup ke vzdělání. Situace v její rodině byla navíc problematická a Emnet kvůli tomu musela čelit mnoha překážkám. Navzdory tomu, že jí v rodině chyběla stabilita a podpora, však Emnet nevzdává svůj sen a věří, že se jednou stane zastánkyní práv žen.

Emnetina rodina zprvu nevěřila ve vzdělání a v to, jakou má hodnotu. V osmi letech Emnet chodila do školy, ale po necelém roce byla donucena docházku ukončit, protože její otec nevycházel dobře s ředitelem školy. „Do školy jsem chodila strašně ráda, ale otec mě donutil tam přestat chodit. Začala jsem pracovat u rodiny přátel mých rodičů, tři roky jsem u nich v domě uklízela a hlídala jim děti,” říká Emnet.

V roce 2019 se na ni usmálo štěstí, když pracovníci Člověka v tísni a facilitátoři z komunit začali navštěvovat domácnosti v etiopském Regionu jižních národů, národností a lidu (SNNPR) a pokoušeli se přesvědčit rodiče, aby přihlásili své dcery do školy.

Chopila se příležitosti a začala studovat

Projektu, jehož cílem je umožnit vzdělání těm nejvíce marginalizovaným dívkám na celém světě, se věnujeme ve čtyřech etiopských oblastech, kterými jsou Amhara, Afar, Oromia a SNNPR. Projekt je součástí programu na podporu vzdělání dívek, který zahájil britský Úřad pro zahraniční věci, společenství a rozvoj (FCDO) v roce 2012. Jedná se o největší světový fond, který se právě oblasti vzdělávání dívek věnuje. 

Když se Emnet dozvěděla o možnosti navštěvovat školu, vzdala se zaměstnání, aby se do programu přihlásila. „I když jsem v té době vydělávala peníze, byla jsem ochotná se tohoto příjmu vzdát, abych využila příležitosti učit se,” říká. Emnetin otec zprvu váhal, zda dceři dovolit chodit do školy za cenu ztráty příjmu, ale projektový tým ho nakonec přesvědčil o výhodách, které jeho dcera vzděláním získá.

Zdolání překážek nebylo snadné

Brzy nato se Emnet začala učit a díky projektu získala materiály a pomůcky jako učebnice, sešity, pera, tužky a gumy, které si mnoho dětí z rodin s nízkými příjmy nemůže dovolit.  Vedle hlavních předmětů jako jazyk, matematika a přírodopis získává Emnet také cenné rady do života týkající se například zdraví. To jsou témata, o kterých se ve venkovských oblastech Etiopie moc neučí.

Během prvního měsíce výuky však došlo v rodině k hádce a Emnet o své učebnice přišla. Oznámila to svým učitelům, kteří po domluvě s Emnetinými rodiči situaci vyřešili. Bethlehem, jeden z pracovníků projektu, říká: „Nejdřív byl její otec rozčilený, ale po chvíli přesvědčování se omluvil a dokonce trval na tom, že nové sešity zaplatí.”

„Nechtěla jsem o tu příležitost studovat přijít, proto jsem incident oznámila učitelům, byť to otce rozezlilo ještě víc,” říká Emnet. Projektový tým sleduje Emnetiny pokroky a zdá se, že situace se zklidnila. „Fakt, že se chci učit, nakonec můj otec přijal a už mě od toho neodrazuje,” říká dívka a dodává: „Ve škole mě to nesmírně baví a učitele zbožňuju. Maminka mě velice podporuje a pomáhá mi doma se studiem. Jednou chci pomáhat ženám a dokázat mámu utěšit, když pláče.”

Očekává se, že projekt CHANGE v celé zemi zasáhne 31 000 dívek bez základního vzdělání ve věku 10 – 19 let, přičemž asi 8 500 z nich má být z SNNPR. V současné době je do projektu začleněna první skupina 5 500 studujících dívek ve čtyřech regionech, z čehož 2 200 dívek žije právě v SNNPR.

Projekt s názvem CHANGE - Improving Access to Education in Ethiopia for Most Marginalized Girls (ZMĚNA – Lepší přístup k vzdělání v Etiopii pro marginalizované dívky) vede Člověk v tísni (ČvT) a realizuje jej spolu s partnery z Alliance2015, Concern Worldwide, Welthungerhilfe, Helvetas a Italské asociace na pomoc dětem/ the Italian Association for Aid to Children (CIAI). 

Autor: Melikte Tadesse

Související články