„Chléb je pro nás ze všeho nejdůležitější”

Publikováno: 31. 10. 2019 Doba čtení: 3 minuty
„Chléb je pro nás ze všeho nejdůležitější”
© Foto: Člověk v tísni

Ještě před sedmnácti měsíci byl Haitham farmářem v jedné poklidné vesnici. Pěstoval pšenici a ječmen a choval malé stádo ovcí. Ale jedné zimy ho síla leteckých útoků a bombardování v jižním Idlibu donutila spolu s tisíci dalšími lidmi opustit své domovy a uprchnout na sever.

„Celá vesnice prchla,” vysvětluje. „Téměř čtyřicet rodin se vystěhovalo spolu s námi... Podařilo se mi s sebou vzít jen pár věcí, abychom měli na čem spát a vařit.”

Haithamova rodina měla štěstí, protože jeden vesničan jim nabídl přístřeší, a tak nemuseli žít ve stanu. Za tuto laskavost je Haitham neskonale vděčný i proto, že v této vesnici je bezpečné poslat jeho děti, devítiletá dvojčata, do školy.

Tato nucená změna v jeho životě ovšem přinesla řadu problémů. „Přišel jsem nejen o svůj domov a věci, ale také o zdroj příjmů,” řekl nám Haitham. Jako tisíce dalších, kteří museli opustit svou půdu, nemá nyní možnost věnovat se tomu, co umí – zemědělství.

Právě na pomoc rodinám jako je ta Haithamova dodává Člověk v tísni díky financím z programu USAID (USAID’s Office of Food for Peace) chléb celkem do 100 obchodů v celé severní Sýrii. V minulém roce jsme pro Sýrii zajistili 1872 tun mouky, což umožnilo 24 000 rodinám koupit chléb za poloviční cenu.

Chléb je nedílnou součástí syrské kuchyně a kultury už tisíce let a je pro zdejší lidi velmi důležitý. Haitham říká: „Chléb má pro nás ze všech potravin největší význam, jíme ho ke všem pokrmům.”

Rozhovory s místními ukázaly, že pomoc formou dotovaného chleba je pro ně vhodnější než přijímání bezplatné pomoci, která pro ně někdy může být stigmatizující.

Partnerské pekárny jsme vybírali velice pečlivě, což se projevilo v nedávném hodnocení. V něm rodiny uvedly, že náš dotovaný chléb se zdá být mnohem kvalitnější než chléb, který je běžně k dostání na trhu.

Za ušetřené peníze si rodiny žijící v nouzi mohou dovolit koupit jiné důležité věci jako léky, umělé mléko pro novorozence, palivo na topení nebo mohou zaplatit nájem. Mohamed je otec pěti dětí a dlouho řešil, že nemá peníze na pitnou vodu pro svou rodinu. Nyní říká: „Za peníze, které ušetřím za chleba, mohu koupit domů vodu.”

„Tento projekt nám velmi ulevil od starostí ”

Mahmoud, vedoucí jedné z našich partnerských pekáren, nám řekl, že tento projekt je pro zdejší zranitelné rodiny postižené konfliktem v Sýrii velmi přínosný. Pekárna si nyní také může dovolit lépe platit svých 50 zaměstnanců.

„Díky dotovanému chlebu se mnohé změnilo,” uzavírá Haitham, „kvalita se zlepšila a cena klesla. Tento projekt nám velmi ulevil od našich starostí.”

Ve zkratce:

  • Darovali jsme 1872 tun mouky
  • Každý měsíc pomůžeme 24 000 rodin
  • Náš dotovaný chléb prodává 100 obchodů nebo distribučních míst
  • Každý měsíc rozdělíme půl milionu balíčků dotovaného chleba


Projekt partnerských pekáren Člověka v tísni v severní Sýrii štědře financuje Agentura Spojených států amerických pro mezinárodní rozvoj (USAID’s Office of U.S. Foreign Disaster Assistance). 

Více o naší práci v Sýrii se můžete dozvědět zde.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Omar Khattab a Riona Judge McCormack, Člověk v tísni

Související články