Člověk v tísni vyzývá k zastavení nepřiměřeného nátlaku ze strany exekutorů. Jeho help linka nově nabízí pomoc při řešení mobiliárních exekucí.
Publikováno: 11. 11. 2020 Doba čtení: 2 minutyOd začátku krize se na help linku Člověka v tísni, která se soustředí na poskytování pomoci v souvislosti s problémy s příjmy a zadlužením, obrátilo více než 2500 jednotlivců a rodin. V posledních dnech se na linku začalo ozývat stále více lidí, kteří čelí nepřiměřenému tlaku ze strany vykonavatelů některých exekutorů. Ti se zřejmě rozhodli „využít“ několika týdnů, které zbývají do plánovaného přijetí moratoria na zákaz mobiliární exekuce, k enormnímu zvýšení tlaku na dlužníky. Nárůst těchto případů oproti běžnému stavu je opravdu značný, typicky se jedná o žádosti o pomoc v situaci, kdy vykonavatel po dlužníkovi požaduje nesmyslně a nepřiměřeně vysoké částky, které mají zabránit odvezení sepsaného majetku.
„Ve vypjatých chvílích, jako je přicházející ekonomická krize, se ukazuje, jak je současné nastavení systému v ČR neudržitelné. Exekutoři jako soukromí podnikatelé maximalizují zisk i za cenu nucení dlužníků do dalších půjček, vyhrožováním zabavením počítačů a modemů dětem, které je potřebují k distanční výuce. Ukazuje se, že systém podnikání v exekucích nepůjde opravit jinak než jeho zrušením a návratem vymáhání pod kontrolu státu, tak jako tomu je v osmi z deseti nejvyspělejších států Evropy,“ říká Jan Černý, ředitel Programů sociální integrace organizace Člověk v tísni.
V rámci nabízené pomoci se organizace rozhodla od pondělí 9. 11. prodloužit fungování zmíněné help linky každý všední den až do 22 hodin. Od 17 do 22 h se dluhoví poradci zaměří na poskytování krizové intervence právě lidem, které doma navštíví vykonavatel exekutora, a oni si z jakéhokoliv důvodu neví rady. Zároveň Člověk v tísni v úterý 10. 11. odeslal otevřený dopis Exekutorské komoře s výzvou, aby dohlédla na své členy, kteří se pohybují na hraně svého zmocnění a rozhodně za hranou přiměřenosti a rozumnosti.
„Zkušenosti z naší praxe hovoří jasně v tom smyslu, že někteří exekutoři volí takové postupy, které rodiny potápí do větší bídy. V Parlamentu ČR v současné chvíli leží návrh zákona, který by měl opět zavést moratorium mobiliárních exekucí. Obecně se očekává jeho přijetí, což by znemožnilo výkon těchto exekucí na několik dalších měsíců. Exekutorská komora s tímto návrhem nesouhlasí, na což má samozřejmě právo. Nicméně i tak by měla dohlédnout na dodržování férového provádění úkonů ze strany exekutorů. K tomu jsme ji otevřeným dopisem vyzvali,“ říká Daniel Hule, vedoucí dluhového poradenství společnosti Člověk v tísni a dodává: „Budeme také rádi, pokud nám veřejnost zašle kopie textových zpráv či emailů, které jim byly v souvislosti s mobiliárním vymáháním zaslány, či nahrávky telefonátů s vykonavateli na adresu jakprezitdluhy@clovekvtisni.cz“.