Seznamte se s příběhy čtyř statečných lidskoprávních aktivistů z Egypta

Publikováno: 13. 9. 2022 Doba čtení: 5 minut
Seznamte se s příběhy čtyř statečných lidskoprávních aktivistů z Egypta
© Foto: Personal Archive

Většina Evropanů si Egypt spojuje s prosluněnými přímořskými letovisky nebo  okouzlujícími historickými památkami.

Život místních lidí je však zcela jiný. Chudoba, politický útlak a porušování lidských práv jsou pro egyptské občany každodenní rutinou. Jeden příklad za všechny: Podle Indexu svobody tisku za rok 2021 skončil Egypt ze 180 zemí na 158. místě.

Seznamte se s příběhy čtyř statečných lidskoprávních aktivistů, kteří se rozhodli jednat ve prospěch svobody: Alaa Abdel Fattah, Mahienour el-Massry, Marwa Arafa, Ahmed Gamal Ziada. Přestože se nikdo z nich nedopustil žádného trestného činu, všichni skončili ve vězení.

Alaa Abdel Fattah

Alaa Abdel Fattah je britsko-egyptský spisovatel, programátor a aktivista, který strávil většinu posledních deseti let ve vězení. V dubnu roku 2022 zahájil hladovku na protest proti podmínkám svého věznění.

Alaaha pronásledovaly všechny režimy, které v Egyptě za jeho života vládly, jak ten před revolucí v roce 2011, tak i ty po ní. Poprvé na sebe upozornil, když se podílel na vzniku blogu Manalaa. Byl ústřední postavou blogerského hnutí na počátku 21. století, hnutí, které bylo jedním z katalyzátorů revoluce v roce 2011. Během revoluce se stal mezinárodně známým díky svým aktivitám na internetu i v terénu.

V roce 2011 byl dva měsíce vězněn a svého narozeného syna poprvé uviděl až po návratu z vězení. V listopadu 2013 byl po vojenském převratu v Egyptě znovu zatčen a obviněn z organizování protestů. Rozsudek: pět let vězení. V roce 2019 byl krátce propuštěn, ale brzy byl opět zatčen za sdílení "nevhodného" příspěvku na Facebooku. Spolu se svý právníkem byl v prosinci 2021 odsouzen k pěti letům vězení.

Vězeňské podmínky Alaa - stejně jako tisíce dalších politických vězňů - jsou značně nelidské, včetně mučení a dalšího špatného zacházení. Je mu upíráno jeho zákonné právo trávit čas mimo celu; měsíce tak nemohl spatřit sluneční světlo.

Dnes je Alaa v ohrožení života poté, co drží hladovku již více než 146 dní. Další informace najdete na adrese www.freealaa.net, kde je možno mu i vyjádřit podporu.

Marwa Arafa

Marwa Arafa (29) je egyptská překladatelka, která je od dubna 2020 držena ve vazbě. Je matkou čtyřleté dcery Wafaay, od které byla odtržena před dovršením jejích druhých narozenin. Marwa je velmi empatická osoba, která ráda pomáhá každému, kdo je v nouzi. Pomáhala rodinám politických vězňů v Egyptě, které přišly o živitele rodiny: dodávala jim jídlo a oblečení. Za to byla obviněna z "financování teroristické skupiny," což je jedno z obvinění, které egyptský režim používá k pronásledování aktivistů.

Marwino uvěznění tragicky ovlivnilo život její dcery, které nyní žije s Marwinou matkou. Babička popsala zatčení jako šok pro dítě, který vedl k pozdnímu osvojení řeči a problémům s komunikací. Marwina mladší sestra, která byla zatčení přítomna, uvedla, že se té noci Wafaa probudila vyděšená a začala matku hledat po domě s botami v ruce v domnění, že jdou ven. Dodnes, kdykoli Wafaa uvidí v kresleném filmu postavu policisty, dostane strach. Nyní Wafaa vidí svou matku jednou měsíčně při návštěvě ve vězení, která trvá jen 20 minut.

Marwa je jedním z tisíců politických vězňů v Egyptě, kteří jsou drženi ve vazbě bez dokázání trestné činnosti. Vazba může být prodloužena na neurčito, což egyptskému režimu umožňuje věznit lidi, aniž by musel prokázat své argumenty v soudním procesu.

Ahmed Gamal Ziada

Ahmed Gamal Ziada je egyptský spisovatel, investigativní novinář a fotograf, který se podílel na poskytování informací během revoluce v Egyptě na začátku roku 2011. Poprvé byl zatčen v roce 2013 během pořizování reportáže o policejním násilí proti demonstrantům v univerzitním kampusu v Káhiře. Ve vazbě zůstal téměř 500 dní, bylo na něj vzneseno 12 různých obvinění. Během věžnění byl Ahmed podle svých slov vystaven fyzickému násilí a mučení. V dubnu 2015 byl propuštěn poté, co byl všech obvinění zproštěn.

O čtyři roky později byl Ahmed po návratu z Tuniska, kde studoval žurnalistiku, opět zatčen. Čtrnáct dní byl držen v na neznámem místě, než se znovu objevil před prokuraturou, kde byl oficiálně obviněn ze šíření nepravdivých zpráv na sociálních sítích. V březnu 2019 byl opět propuštěn.

Dnes Ahmed pokračuje ve svém boji za lidská práva a demokracii jako novinář žijící v zahraničí. Jeho práci můžete sledovat na www.ahmedgamalziada.net.

Mahienour El-Massry

Mahienour El-Massry (36) je egyptská právnička známá svým aktivismem a prací zaměřenou na nezávislost soudnictví a práva vězňů. Organizuje pokojné protesty, zvyšuje povědomí prostřednictvím sociálních sítí a organizuje akce na podporu politických vězňů formou solidárních akcí a sbírek na kauci pro obviněné. Podporovala a obhajovala vězně i v době, kdy byla sama vězněna.

Mahienour již roky neúnavně pomáhá obětem politického násilí a její solidarita a energie často povzbuzovala morálku protestujících. Strávila dlouhé noci doprovázením syrských uprchlíků na policejních stanicích, aby se ujistila, že nebudou mučeni nebo deportováni, pracovala na hledání pohřešovaných osob ztracených v bezpečnostním labyrintu země, a obhajovala ty, kteří se účastnili protestů v roce 2011.

Mahienour za svůj aktivismus zaplatila vysokou školu. Byla opakovaně zatčena a dlouhodobě držena ve vazbě kvůli vykonstruovaným obviněním z podpory teroristické organizace a šíření nepravdivých zpráv. V roce 2014 byla obviněna z organizování nepovoleného protestu vyzývajícího k odpovědnosti za brutální mučení a zabití Chálida Saida, ikony egyptského povstání, který byl v roce 2010 zabit policisty. Za tento aktivismus byla Mahienour odsouzena na dva roky, které byly nakonec sníženy na šest měsíců.

Mezi lety 2015 a 2021 byla za občanský aktivismus uvězněna ještě třikrát a ve vězení strávila dohromady téměř čtyři roky. Po necelých dvou letech strávených ve vězení byla v červenci 2011 propuštěna na svobodu.

V březnu 2022 obdržela cenu Homo Homini, kterou Člověk v tísni uděluje jednotlivcům a organizacím, které se významně zasloužili o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilné řešení politických konfliktů.


Autor: Ondřej Lukáš, Mediální koordinátor ČvT

Související články