Debaty s novináři nebo kruhový trénink v posilovně mediální gramotnosti. Takové byly Týdny mediálního vzdělávání 2020

Publikováno: 2. 6. 2020 Doba čtení: 3 minuty
Debaty s novináři nebo kruhový trénink v posilovně mediální gramotnosti. Takové byly Týdny mediálního vzdělávání 2020
© Foto: Jeden svět na školách

S mottem Mediální gramotnost se vyplatí jsme odstartovali začátkem května čtvrtý ročník Týdnů mediálního vzdělávání, které jsou zaměřeny na zvyšování mediální gramotnosti a rozvoj kritického myšlení žáků základních a středních škol. Týdny mediálního vzdělávání právě končí, veškeré materiály a aktivity však na portálu JSNS.CZ zůstávají nadále k dispozici všem, kdo mají zájem zlepšit svou orientaci a znalosti ve světě médií. 

V důsledku opatření proti šíření koronaviru nebylo možné pořádat každoroční návštěvy novinářů, debaty a mediálně-vzdělávací workshopy přímo ve školách. Během několika málo přípravných týdnů po uzavření škol jsme přizpůsobili veškeré plánované aktivity vzdálené výuce. Využít je tak kromě vyučujících a studentů mohli také rodiče. Vůbec poprvé měli možnost zapojit se i vyučující s žáky prvního stupně základních škol, pro které organizátoři připravili animovaný seriál a výukové materiály umožňující dětem ve věku už od šesti let lépe porozumět digitálním médiím.

Tisíce žáků a studentů z celé České republiky absolvovaly trénink v e-posilovně mediální gramotnosti, sledovaly debaty s novináři, měly možnost pokládat jim živě v online chatu otázky a pracovaly na doprovodných aktivitách a projektech k výukovým videím.

„Nejvíce využívaným materiálem se stala e-cvičebnice ´MQposilovna´, určená žákům osmých a devátých tříd základních škol a středoškolákům, kterou vyplňují zcela samostatně a mohou si vybrat ze dvou verzí obtížnosti – základní trénink pro začátečníky nebo kruhový trénink pro pokročilé,“ uvádí Sandra Telenská, koordinátorka Týdnů mediálního vzdělávání.

A doplňuje: „Velký ohlas zaznamenaly také dlouho chybějící materiály pro mladší žáky z prvního stupně základních škol - seriál ´V digitálním světě´ – a série tří krátkých zábavných výukových spotů ´Mediální gramotnost se vyplatí´, dovádějících některá rizika online prostředí až do absurdna. Těší nás také trvající zájem o cyklus vzdělávacích videí s youtuberem Kovym, který jsme publikovali už v loňském roce.“ 

„I přesto, že se mediálním vzděláváním zabývá rok od roku stále více subjektů a organizací, svědčí o poptávce po materiálech v této oblasti i rychlost, s jakou byly rozebrány balíčky s bonusovými materiály, obsahující např. metodické příručky, publikace nebo plakáty k pověšení do třídy. Nabízeli jsme je prvním sto dvaceti zapojeným vyučujícím a byly všechny distribuovány už během prvních tří dnů po zahájení Týdnů,“ dodává Sandra Telenská.

Vyučující z Mendelovy střední školy v Novém Jičíně Petr Zapletal říká:

„Účast v Týdnech mediálního vzdělávání nám vyloženě sedla, protože jsme tak mohli spolu s kolegy ozvláštnit a zpestřit online distanční výuku. Materiály jsme využili v předmětech veřejná správa i český jazyk a literatura. Studenti uvítali pestrost aktivit – videa, texty, grafy, ... Materiály nebyly nijak zvlášť časově náročné. Navržené aktivity hodlám využívat ještě i následující dva týdny.“

Na Mendelově střední škole kromě krátké série videí Mediální gramotnost se vyplatí a elektronické cvičebnice MQposilovna sledovali se studenty druhých ročníků oborů Veřejnosprávní činnosti a Informační technologie i živou online debatu s představiteli veřejnoprávních médií.

Ta proběhla 14. května na půdě Akademie ČTK a vedoucí představitelé zpravodajství veřejnoprávních médií: Radka Matesová Marková, šéfredaktorka České tiskové kanceláře, Zdeněk Šámal, ředitel zpravodajství a sportu České televize a Jan Pokorný, ředitel zpravodajství Českého rozhlasu, v ní s moderátorem Robertem Břešťanem (hlidacipes.org) diskutovali na téma Média veřejné služby v době koronakrize. Diváci mohli hostům během živého vysílání pokládat otázky prostřednictvím chatu. 

Nabídli jsme také online rozhovor s populárním novinářem Martinem Veselovským (DVTV), kterému moderátor Konstantin Sulimenko a diváci necelý týden po debatě představitelů veřejnoprávních médií kladli otázky na téma Povolání novinář. Rozhovor nesl podtitul „Ptejte se toho, kdo se vždycky ptá“.

„Očekáváme, že i po otevření škol potrvá až do konce školního roku zvýšený zájem o vzdělávací materiály, využitelné pro vzdálenou výuku. Řada žáků a studentů totiž nadále zůstává v režimu online výuky. Týdny mediálního vzdělávání 2020 sice končí, veškeré materiály na portálu JSNS.CZ ale zůstávají nadále k dispozici všem zájemcům až do konce června. Kdokoliv, a to nejen z řad žáků a studentů, ale i široké veřejnosti, má tedy možnost zvýšit svůj ´kvocient mediální gramotnosti – MQ´,“ uzavírá Karel Strachota, ředitel JSNS.

Autor: Jeden svět na školách

Související články