Deník.cz: Co v době koronavirové krize trápí nejohroženější skupiny obyvatel
Publikováno: 14. 4. 2020 Doba čtení: 2 minutyV rámci koronavirové krize pomáháme těm nejvíce ohroženým lidem - rodičům samoživitelům, podnikatelům, nezaměstnaným. Jak naše pomoc vypadá a co ohrožené skupiny obyvatel nejvíce trápí? To se dozvíte v rozhovoru Deníku.cz se zaměstnankyní naší ústecké pobočky Michaely Palaščákové.
Z důvodu krize jsme rozšířili naši dluhovou helplinku, lidem radí devět dluhových pracovníků, denně jsou schopni pokrýt až 90 hovorů denně. Kromě helplinky připravujeme rozšíření online poradenství (na jeho podporu se rozběhla sbírka SOS ČESKO), v terénu momentálně působí tým více než 50 dluhových poradců a právníků.
ROZHOVOR
Denně nyní mluvíte s lidmi, kteří na tom v době krize nejsou materiálně dobře. Jak se s tím vyrovnávají?
Zpočátku u nich převládala panika kvůli ohrožení zdraví, pak nastoupily obavy z finančního nedostatku. Pojmenovala bych to jako strach z neznáma.
Vyznají se ve vládních opatřeních a možnostech, jak žádat o různé dávky v souvislosti s nouzovým stavem?
Přešli jsme plně do online režimu, po telefonu klienty navigujeme, na jaké dávky mají nárok a jak o ně mohou žádat.
Jaké jsou nejčastější dotazy?
Na poslední poradě jsme například řešili potravinovou pomoc, ale hodně dotazů chodí i na to, jak si mohou vyzvednout peněžitou pomoc pomocí složenky.
Vaši klienti často bydlí v nevyhovujících prostorech. Jak řeší domácí výuku?
Hodně záleží na škole. Samozřejmě pokud má výukové materiály pouze ke stažení na internetu, může to být v mnoha domácnostech problém. Ne všude mají počítač nebo připojení k internetu. V mobilech se jim pracovní listy neotevřou kvůli velikosti dokumentu. Některé školy nabízejí materiály v papírové podobě k vyzvednutí třeba dvakrát týdně, což je pozitivní.
Znamená to, že i děti z příjmově slabších rodin se ve ztížených podmínkách učí?
Mohu mluvit jen za naše klienty, s nimiž jsme v kontaktu. Jde zhruba o 45 dětí. Podle našich informací z 90 procent pokračují ve vzdělávání...