Díky bioplynkám vzkvétají zahrady a není potřeba chodit na dříví

Publikováno: 15. 10. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Díky bioplynkám vzkvétají zahrady a není potřeba chodit na dříví
© Foto: People in Need

Na západě Zambie představili pracovníci z Člověka v tísni lidem z venkovských oblastí výhody využití bioplynu pro místní domácnosti. Nejen že se dá na bioplynovém vařiči snadno vařit, ale také díky této technologii vzniká užitečné organické hnojivo. 

„Mé zahradě se teď velmi daří. Máme skvělou zeleninu,“ pochvaluje si novou bioplynovou stanici Ngebe Kambeya z malé vesnice poblíž města Mongu. „Loni touto dobou jsme měli problém s tím, že jsme zasadili řepku a naši zahradu zamořily mšice a jiní škůdci. Letos je naše úroda zdravá,” dodává.

Díky finančním prostředkům z České republiky umístil Člověk v tísni v Zambii do chudších domácností celkem 10 bioplynáren. Snaží se tak dostat mezi širší obyvatelstvo nové technologie, které jsou ekologické, šetrné k lidskému zdraví a ekonomicky i sociálně výhodné. 

Zdroj energie, organického hnojiva i volného času

Bioplynárny využívají zvířecí trus k výrobě plynu využívaného při vaření na plynovém sporáku a také organického hnojiva skvělého pro zemědělství. Díky tomu se nyní i Ngebe Kambeya dokáže postarat o svou úrodu, aniž by k tomu potřebovala peníze na nákup umělých hnojiv nebo pesticidů. Bioplynové stanice zároveň šetří domácnostem mnoho času, který mohou lidé investovat do zlepšení své ekonomické situace.

Poprvé v životě zahradnicí

Nyambe Simakando je další ženou, která získala jednu z deseti bioplynek a poprvé v životě má svou vlastní zahradu. Má radost, že může používat organické hnojivo a je nadšená z toho, jak jí roste zelenina. „Dříve jsme zahradu neměli – teď ji máme a jíme vlastní zeleninu a chceme vypěstovat další plodiny. V prosinci budeme mít dokonce ještě větší zahradu, ” dodává.

Místní ženy jsou za bioplynárny obzvláště rády, protože už nemusí chodit pro dříví daleko do houští. Nyní jen otočí knoflíkem, zapnou sporák a mohou vařit. Ngebe Kambeya říká: „Dřív trvalo strašně dlouho, než jsme nasbíraly dostatek dříví. Teď trvá příprava jídla mnohem kratší dobu a navíc jídlo není cítit kouřem.”

Bioplynárny přinesly do odlehlých vesnic velkou změnu. Lidi zajímá, jaké další výhody by jim tato technologie ještě mohla poskytnout a doufají, že jim pomůže zajistit udržitelné živobytí, jako v případě Ngebe a Nyambe.


Autor: Sheena Millapo

Související články