Daniel Hůle pro HN: Šermování ústavností. Do problémů přivedl exekutory konkurenční boj
Publikováno: 9. 7. 2021 Doba čtení: 2 minutyDluhový analytik Člověka v tísni Daniel Hůle se v článku pro Hospodářské noviny ze dne 8. července 2021 zamýšlí nad změnami, které přináší novela exekučního řádu, zejména pak nad přístupem exekutorské komory k zastavování marných exekucí. Ta se totiž nechala slyšet, že u Ústavního soudu napadne princip, kdy u zastavených marných exekucí exekutor nedostane uhrazené náklady.
Téměř tři roky trvala bitva o exekuce, která 7. července skončila. Tedy za předpokladu, že se vymahači dluhů semknutí kolem prezidenta republiky nepokusí svést poslední souboj tím, že by Miloš Zeman odmítl novelu podepsat. Změny totiž podpořilo 162 ze 169 přítomných poslanců. Jde tedy o zcela jednoznačnou podporu převyšující ústavní většinu. Právě jednoznačnost podpory může hrát roli i při testu před nejvyšší soudní autoritou v zemi.
Exekutorská komora se totiž nechala slyšet, že u Ústavního soudu napadne princip, kdy u zastavených marných exekucí exekutor nedostane uhrazené náklady. Ponechme stranou, že Exekutorská komora není institucí oprávněnou navrhovat zrušení části zákona. To může spolu s ústavní stížností navrhnout pouze konkrétní exekutor. Přesto prezident komory Jan Mlynarčík „nepochybuje, že budou s návrhem úspěšní“.
O co ale vlastně jde? Řeč je o exekuci, v jejímž rámci nebyla minimálně šest let vymožena ani jedna koruna a bez zastavení by s nemalou pravděpodobností byla taková exekuce nadále vedena bez vymožených nákladů. Exekutor přitom tuto exekuci nevede zdarma. Náklady na neúspěšnou exekuci fakticky platí ti dlužníci, u kterých je vymáhání úspěšné. Úspěšných exekucí je přitom řádově jen čtvrtina. To je možné jen proto, že odměna a náklady exekutorů jsou zjevně přemrštěné. Existuje řada odvětví, kde neúspěšné zakázky jsou financovány z těch úspěšných, ale poměr 25 procent úspěšných ku 75 procentům neúspěšných je unikátní.
Základní chybu dělají exekutoři na počátku, kdy si v rámci konkurenčního boje neříkají věřitelům o zálohu na náklady a dobrovolně podstupují riziko. Skutečnost, že zahájení i vedení exekuce jsou pro věřitele zdarma, přirozeně vede k zahajování zjevně marných exekucí a tím se roztáčí absurdní systém, na který doplácíme nakonec všichni. Nakonec i pro exekutory bude výhodné, pokud se zbaví statisíců marných exekucí. Šermování ústavností vnímám spíše jako divadlo a budu doufat, že zvítězí zájem nás všech, kteří nemáme z milionů marných exekucí byznys.