ČRO: V naprosté většině případů je exekuce selhání i věřitele, to on špatně odhadl své obchodní riziko, říká Daniel Hůle

Publikováno: 11. 6. 2021 Doba čtení: 2 minuty
ČRO: V naprosté většině případů je exekuce selhání i věřitele, to on špatně odhadl své obchodní riziko, říká Daniel Hůle
© Foto: PIN

Senátem projednávaná novela exekučního řádu počítá se zastavením dlouholetých marných exekucí, omezením zabavování movitých věcí dlužníka, ale také se zavedením principu jeden dlužník – jeden exekutor, který byl dříve odmítnut sněmovnou. Podle Daniela Hůleho ale zavedení místní příslušnosti problém s exekucemi nevyřeší, projevil by se totiž až v horizontu několika let, kdy už může být dávno po problému. „Je strašně důležité zbavit se miliónů existujících exekucí, které zatěžují systém, zatěžují dlužníky, jsou často nevymahatelné. V tuto chvíli je v senátu celá řada návrhů, které tuto cestu nabízejí,“ říká v rozhovoru pro Český rozhlas dluhový analytik. 

„Systém je zanesen miliony exekucí, které vznikly za podmínek, které by dnes ani nemohly nastat – v době, kdy nebyly regulované úvěry, regulované sankce, regulované odměny advokátů, kdy existovaly rozhodčí doložky i rozhodčí soudci. V době, kdy byla privatizovaná cesta k nalézaná spravedlnosti. Tyto dluhy jsou nebezpečné v tom, že velmi rychle narůstají, často člověk v exekuci splácí, například je mu sráženo z příjmu, a přesto dluh narůstá. A mimo jiné je to i jeden z pozměňovacích návrhů, který má podporu v senátu a to znamená, aby automaticky, nikoliv tedy jen na přání dlužníka byly připisovány peníze nejdříve na jistinu, a pak teprve na to příslušenství, aby se zabránilo tomu růstu. V tom je hlavní problém,“ uvedl v rozhovoru pro Český rozhlas Daniel Hůle. Princip teritoriality podle něj není v současné chvíli prioritou, neboť by se na současné situaci odrazil až během následujících pěti nebo šesti let.

Pokud by prošly nynější návrhy, dostaly by podle Hůleho naději na vyřešení svých problémů sta tisíce lidí v exekucích. „A to, co je velký problém, pokud teď přijmeme místní příslušnost, tak s velkou pravděpodobností celá ta cesta zhavaruje v poslanecké sněmovně. A tyto ostatní, velmi důležité změny, spadnou pod stůl. A to by byla velká škoda,“ říká expert na dluhovou problematiku Daniel Hůle.

Bezvýsledné exekuce

Důležité dle Hůleho také je, aby došlo k nápravě základního mechanismu zastavování bezvýsledných exekucí. Za neefektivní považuje udržování exekucí, na které se nebylo nic vymoženo pět šest let a apeluje na důležitost zpětného započítávání. „Ta marnost by měla být zpětně započítávána. Věřitel má mít možnost zaplatit zálohu, že chce dále pokračovat v exekuci. A pokud ji nezaplatí, a ta záloha bude v řádu tři sta až pět set korun, tedy nic likvidačního, tak exekuce se ukončí. Zatěžuje zaměstnavatele, zatěžuje to všechny okolo a je to jenom o pohodlí pro věřitele. V naprosté většině případů je exekuce selhání i věřitele, protože on špatně odhadl své obchodní riziko,“ uzavírá Hůle. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Dagmar Růžičková

Související články