Exekuce kvůli malým dluhům měly skončit. Kvůli zaplacení koruny pokračují
Publikováno: 10. 8. 2022 Doba čtení: 3 minutyDlužili jste pár stovek, maximálně 1500 korun a kvůli tomu se dostali do mnohonásobně dražší exekuce? Měli jste mít jedinečnou šanci se jí zbavit. Pokud totiž do konce minulého roku nebyla během uplynulých tří let z dluhu vymožena ani koruna a věřitel nesložil nejpozději do letošního května zálohu 500 korun na pokračování exekuce, vymáhání a exekuční řízení muselo skončit. Někteří exekutoři či věřitelé našli ale kličku, informuje deník Právo. Na opakující se zjištění upozornil náš dluhový expert Daniel Hůle. Ministerstvo spravedlnosti v této souvislosti zahájilo další kontrolu u pražského exekutora Juraje Podkonického.
U některých tzv. bagatelních exekucí totiž na konci minulého roku byla na splátku jistiny uhrazena jedna koruna. A to často, aniž by o tom dlužník věděl. Exekuční řízení proto pokračují dál.
„Podle našich interních informací se to týká řádově několika tisíc exekucí,“ řekl Právu Daniel Hůle. „Dostali jsme se k tomu tak trochu náhodou, když jsme mapovali situaci k vyčíslení od jednoho z exekutorů, kde on uvedl, že u některých exekucí byla uhrazena jedna koruna, a to na splátku jistiny, což je základní dlužná částka,“ doplnil..
Exekutoři však obyčejně hradí nejdříve své náklady, nikoliv jistinu. „Poslali jsme panu Podkonickému žádost o informace, aby nám specifikoval ty platby ve výši jedné koruny ve všech případech, o nichž víme. A v jednom nám už odpověděl, že 28. prosince třetí osoba zaplatila korunu na pokladně soudního exekutora,“ řekl Hůle.
Nelze tak zjistit třeba z čísla účtu, kdo platbu provedl. S podivem by podle Hůleho byla představa, že někdo, koho se exekuce netýká, přijde na pokladnu k soudnímu exekutorovi tři dny před uplynutím termínu, aby zaplatil jednu korunu, a to ještě za někoho jiného.
Zda plnění korunou exekutor započítá jako vymožené a exekuce povede dál, je na jeho rozhodnutí
Uhradit korunu na dotyčnou exekuci mohl podle něj dotyčný exekutor, věřitel či advokát s nimi spojený.
Mluvčí exekutorské komory Eva Rajlichová Právu řekla, že už při tvorbě novely exekučního řádu komora upozorňovala, že pro věřitele je jednodušší zajistit plnění splacením v řádu několika korun než zaplatit zálohu na další vedení exekuce ve výši 500 korun.
Zda takové plnění exekutor započítá jako vymožené a exekuce povede dál, nebo ho nezapočítá a exekuci zastaví, je podle Rajlichové součást jeho rozhodovací činnosti. V případě, že dojde k závěru, že přijatá platba není vymoženým plněním, protože jde o obcházení zákona, exekuci zastaví. Odvolání věřitele pak posoudí odvolací soud.
Občanský zákoník: Třetí osoba může plnit vymáhaný dluh pouze se souhlasem dlužníka
I podle ministerstva spravedlnosti pak v této otázce může závazný výklad podat pouze nezávislý soud.
„Pokud by třetí osoba plnila proti vůli dlužníka, nejde o plnění jeho dluhu. Jde o plnění bez právního důvodu, a tedy bezdůvodné obohacení. Lze tedy dovodit, že i v exekučním řízení může třetí osoba plnit dlužníkův vymáhaný dluh pouze se souhlasem dlužníka,“ citoval Právu mluvčí ministerstva Vladimír Řepka výklad k paragrafu občanského zákoníku, jenž se exekucí týká. „Dlužník může danou situaci řešit podáním návrhu na zastavení exekuce,“ dodal.
Více se dočtete v článcích deníku Právo:
Exekutoři našli kličku u bagatelních exekucí, říká Hůle
Přišla koruna a exekuce běží dál. Exekutor Podkonický čelí kontrole