Exekuce přinášejí lidem jen další bídu. Šanci na zlepšení mají malou, tvrdí Daniel Hůle

Publikováno: 24. 9. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Exekuce přinášejí lidem jen další bídu. Šanci na zlepšení mají malou, tvrdí Daniel Hůle
© Foto: CNN Prima News

CNN Prima News: Exekucemi nejhůře postižené regiony jsou Karlovarský a Ústecký kraj. O tom, jak velkou zátěží pro ně exekuce jsou a jak proti nim mohou bojovat, hovořil v pořadu K věci Daniel Hůle, odborník na dluhovou problematiku ze společnosti Člověk v tísni.

„Exekuce přináší kraji bídu. Prostředí je spojeno s větší kriminalitou, protože chudší lidé jsou zoufalejší. To často vede k tomu, že zkouší někde štěstí a hrají na automatech a tak dále. A tak lidé, kteří mají možnost, se zvednou a jdou žít někam jinam. To kraji neprospěje, protože se zvyšuje podíl lidí, kteří jsou na tom zoufale,“ zdůraznil Daniel Hůle s tím, že nástroje a šance, kterou mají kraje, aby situaci zlepšily, jsou malé.

V Karlovarském i Ústeckém kraji podle něj mají exekuce nějaký kontext. „Ať už se podíváme na nezaměstnanost, celkovou chudobu, nevzdělanost, ale například i míru sebevražd a podobně, tak to jsou stabilně deprivované regiony. To má prapůvod v odsunu sudetských Němců, kdy se naprosto přerušila kontinuita vývoje regionů a změnila se struktura obyvatelstva,“ vysvětlil Hůle.

Podle něj je největším problémem především zoufale nízké vzdělání lidí. „To se točí dokola a s tím bohužel souvisí i ne úplně šťastná role politiků na obecní i krajské úrovni, kteří by to měli řešit,“ dodal Hůle.

Dotace rozkradly lokální mafie

Například ve Zlínském kraji podle něj matky s nejvýše základním vzděláním porodí 2 až 3 procenta všech dětí, ale například ve městě Bílina v Ústeckém kraji jich je až 36 procent. „To je propastní rozdíl ve vzdělanosti. A není to jen Praha a zbytek, ale jsou to sudetské kraje a případně některé další regiony, kde je příležitostí méně. Vzdělanější lidé odtamtud prchají do vzdělanějších center, kde mají lepší příležitost, a situace se tak moc nemění,“ uvedl Hůle.

Doplnil, že tomu nepomohlo ani minulé programovací období Evropské unie, kdy byla kladena velká odpovědnost za redistribuci dotačních prostředků právě na krajské reprezentace. „A tak dnes vidíme důsledky z procesů, kde řádově někdy i deset až čtrnáct miliard dotací bylo rozkradeno lokálními mafiemi, které si rozdělují cokoliv, co tam přiteklo. To znamená, že jakmile necháme krajské reprezentace rozhodovat o takových otázkách, jako jsou peníze nebo vzdělanost, tak to většinou dopadá tak, že se na tom napakují například někteří politici a chudší lidé z toho nic nemají,“ myslí si odborník na dluhovou problematiku.

Nemravné odměny pro advokáty

Hůle dodal, že v Bílině je asi 16 tisíc obyvatel a jedinou střední školou tam je gymnázium. „A když se tam 36 procent dětí rodí matkám, které často ani nemají základní vzdělání, tak děti ani nemají perspektivu jít na učební obor. Gymnázium je pro ně nedosažitelné, tak radši založí rodinu,“ tvrdí.

Celý rozhovor CNN Prima News zhlédněte zde

Autor: CNN Prima News

Související články