Hrozí omezování kapacit i kvality sociálních služeb. Vláda otálí s navrácením peněz do Evropského sociálního fondu
Publikováno: 21. 3. 2023 Doba čtení: 2 minutySociální služby, které potřebuje stále více lidí, nemají dostatek peněz. Hrozí omezování kapacit i kvality. Neziskové organizace proto dál vyzývají českou vládu, aby vrátila do Evropského sociálního fondu finanční prostředky, které byly v minulosti přesměrovány na jiné projekty. Snížení prostředků o deset procent, v přepočtu o zhruba 6,5 miliardy korun, dopadá na poradenství, aktivizační služby, pomoc seniorům či zadluženým rodinám s dětmi.
Navzdory prohlubující se socioekonomické krizi vláda Petra Fialy nadále otálí s navrácením 270 milionů eur z Fondu soudržnosti (FS) zpět do Evropského sociálního fondu (ESF+). Prostředky ESF+ v minulosti seškrtala vláda Andreje Babiše ve prospěch infrastrukturních fondů. Udělat to však mohla jenom díky příslibu možného zpětného převedení prostředků v případě zhoršení socioekonomické situace a propadu v oblastech zaměstnanosti, sociálního začleňování a vzdělávání, což bylo zaneseno i do Dohody o partnerství.
Kdy už dojde k nápravě?
Odborná veřejnost a Evropská komise, které už tehdy upozorňovaly na chybný krok, se teď ptají, kdy už dojde k nápravě.
„Velké množství lidí v Česku má stále problémy s exekucemi a dluhy. Některé naše regiony jsou tímto problémem obzvláště zatížené, jedná se například o Ústecký, Karlovarský a Moravskoslezský kraj. Člověk v tísni poskytuje v těchto regionech dluhové poradenství a pomáhá lidem dostat se do oddlužení a vyřešit své problémy s exekucemi. Naše pomoc těmto lidem je a bude potřeba, proto potřebujeme dostatek finančních prostředků na fungování dluhového poradenství a dalších důležitých služeb,” říká Jan Černý, ředitel Sociálních a vzdělávacích programů Člověka v tísni.
Vláda má příležitost ukázat, na čem jí záleží
„Vláda v aktualizované verzi svého programového prohlášení z března 2023 uvádí, že bude kladen důraz na dostupnost sociálních služeb a boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Říká také, že společnost a stát jsou na takové výši, jakým způsobem se starají o své nejzranitelnější členy. Vláda teď má příležitost ukázat, že jí na ohrožených lidech záleží a vrátit prostředky zpět do sociálního fondu,“ říká Iva Kuchyňková z Iniciativy Za bydlení, která v jednání zastupuje desítky neziskových a lidskoprávních organizací, představitele akademického sektoru a další.
- Otevřený dopis premiérovi Petrovi Fialovi, který podepsalo přes 30 neziskových organizací.
- Záznam tiskové konference, kde hovořili Iva Kuchyňková (Iniciativa Za bydlení), Jan Černý (Člověk v tísni), Jan Krupa (Armáda spásy) a Klára Boumová (Charita Česká republika, Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty).