iRozhlas: Manželům zabavil exekutor vybavení domácnosti, i když nic nedlužili. Jejich syn ano, byl u nich jen trvale hlášený

Publikováno: 1. 11. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Ilustrační foto
© Foto: ČvT

Manželům zabavil exekutor téměř veškeré vybavení domácnosti, i když nic nedlužili. Doplatili na astronomické závazky syna, který byl u nich trvale hlášený. Přišli například o počítačovou techniku, která byla pracovním nástrojem, i třicet let starý lux. Informoval o tom iRozhlas.cz. Možnosti dosáhnout nápravy jsou velmi omezené. Exekutor dokonce může přijít zabavovat i na místo, kde se dlužník zdržuje jen přechodně. Ministerstvo spravedlnosti podle tiskového oddělení přesto považuje ochranu práv třetích osob v exekuci za dostatečnou.

Manželé Švecovi odešli do práce a pak se jen nestačili divit. V bytě se objevil exekutor a kvůli milionovým dluhům jejich syna zabavil manželům většinu vybavení domácnosti. Zbyla jedna postel a nějaké nádobí.

Pětadvacetiletý syn měl u rodičů hlášený trvalý pobyt. Zabavené věci mu však nepatřily, což Švecovi dokládají třeba kupními smlouvami.

„Exekutor zavolal zničehonic, vyhrožoval, že zámečník vylomí zámek, že přivede policii, jestli hned nepřijedeme. Vůbec jsem netušila, co se děje. Manžel si vzal taxíka a z centra Prahy odjel domů do Modřan,“ popisuje zdravotní sestra Jana Švecová redaktorovi Českého rozhlasu a pokračuje: „Já jsem nikdy nikomu nic nedlužila, byl to šok. Exekutor oblepil manželovi i monitory u počítače, protože pracuje jako IT. Mysleli jsme si, že tohle nemůžou, když je to jeho pracovní nástroj, ale asi můžou. Dokonce jsme ani hned nedostali soupis věcí, které exekutor zabavil. Musela jsem o něj žádat.“ 

Vlastnictví se musí dokázat. Záleží na exekutorovi, jestli to uzná

Téměř polovina lidí v exekuci je trvale hlášená na městském nebo obecním úřadě, další početná část u rodičů nebo jiných příbuzných a ti pak mohou čelit nečekaným problémům, přestože se situací dlužníka prakticky nemají nic společného. Dlužníci jsou často nemajetní lidé a exekutoři na ně vyvíjejí nátlak právě prostřednictvím blízkých osob. Ty mají majetek a mohou být jakoby užitečným zdrojem nějakého ,výpalnéhoʻ, kterého pak ten exekutor dosáhne, když na ně dost zatlačí,“ upozorňuje na častou praxi náš expert na dluhy Daniel Hůle.

Paní Jana s manželem jsou podle zákona třetí osoby, takže mají právo dostat na vyžádání soupis věcí, které jim exekutor zabavuje. Vlastnictví ale musí dokázat a záleží jen na exekutorovi, jestli to uzná, nebo ne.

O návrhu na vyškrtnutí věci ze soupisu na základě podkladů, jako je třeba kupní smlouva, čestné prohlášení nebo fotografie, rozhodne exekutor do patnácti dnů. Jestliže exekutor nevyhoví, může se třetí osoba obrátit s vylučovací žalobou na soud,“ uvádí v písemné odpovědi na dotaz Českého rozhlasu prezident Exekutorské komory Jan Mlynarčík.

„Je to opravdu velmi spletité, a ať si každý zkusí představit, jestli by byl na všechen majetek, co má doma, schopen doložit nějaký důkaz o vlastnictví, kupní smlouvu, fakturu nebo něco podobného,“ podotýká Daniel Hůle.

Práva třetích osob by měla být stejná jako práva dlužníka

Postavení třetí osoby při exekuci považuje za absurdní. O exekuci se předem dozvědět nemusí, ale exekutor může vstoupit bez jejího vědomí do domácnosti a zabavit tam majetek. „Je to nedomyšlené, protože mobiliárních exekucí probíhá u třetích osob velké množství. Snažíme se prosadit změnu právě u třetích osob, aby měly stejná práva jako dlužník,“ uvádí Hůle a doplňuje: „Na druhou stranu si musíme uvědomit, že pokud by exekutor nemohl zasahovat nikde jinde, než má dlužník trvalé bydliště, tak žádný dlužník nebude mít trvalé bydliště jinde než na obci a pak by vlastně byla mobiliární exekuce zase nevykonatelná. Takže ona je to velmi složitá otázka, jak nastavit ta procesní práva.“

Exekutoři mají velké pravomoci i motivace

Česko patří mezi země, kde mají exekutoři velké pravomoci a zároveň jsou finančně motivovaní na výsledku exekuce. „Ve většině nejvyspělejších zemí jsou exekutoři státní úředníci, kteří mají sice velké pravomoci, ale nejsou finančně motivováni zabavováním. Naopak v zemích, kde jsou exekutoři soukromí, tak jsou to spíš jen vykonavatelé a nerozhodují o nákladech, námitkách a podobně. Proto jsou v Česku exekuce tak invazivní,“ doplňuje Hůle


Autor: ČRo, ČVT

Související články