Jak jsem přišla o byt aneb praktiky některých úvěrových společností

Publikováno: 20. 4. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Jak jsem přišla o byt aneb praktiky některých úvěrových společností
© Foto: pixabay

„Myslela jsem si, že uzavírám smlouvu o zápůjčce, ale ve skutečnosti jsem se upsala k prodeji své střechy nad hlavou.“ Lidé za dluhovými poradci přichází s různými příběhy a každý z nich se nás svým způsobem dotýká. Příběh, který s Vámi budu nyní sdílet je jeden z těch, na které se nezapomíná. Vypráví jej paní, která přišla o to, co je nejcennější, o domov.

Jsem žena na mateřské dovolené, matka tří dětí. Manžel je dělníkem ve výrobě a náš příjem není příliš velký. Životní okolnosti nás dovedly k rozhodnutí vzít si půjčku v celkové výši 200 000 Kč. Půjčku jsme po nějakou dobu zvládali splácet, ale poté přišly takové životní události, které nás přivedly do finanční tísně, a my jsme poprvé nebyli schopni uhradit měsíční splátku včas. Večer, když už naše děti spaly, jsme si s manželem promluvili a odhodlali jsme se vyjít s pravdou ven. Oslovili jsme společnost, od které jsme si půjčili, popsali naší situaci a požádali jí, zda bychom mohli posunout datum splatnosti aktuální splátky. Na odpověď jsme nemuseli dlouho čekat. Následující den nám společnost odpověděla na naší žádost, bohužel zamítavě. Nicméně v jejich odpovědi byla i jistá nabídka. 

Dali nám možnost vzít si ještě jeden úvěr. V té době se nám zdálo, že nemáme jiné východisko a tak jsme na to s manželem přistoupili. Společnost nás vyzvala k zaslání fotografií našeho bytu s tím, že jím budeme ručit. Fotografie jsme poslali a zanedlouho nás navštívil jednatel společnosti s připravenými podklady, které jsem podepsala. Zdvořilé chování jednatele na mne působilo velice profesionálně, a proto jsem mu důvěřovala, pročítání podkladů jsem nevěnovala až takovou pozornost. Jednalo se o druhou půjčku, nic nového. Už jsme si tím jednou prošli.

Ještě tentýž den, když se manžel vrátil večer domů z práce jsem jej ujistila, že půjčka je vyřízená. Manžel byl unavený a slíbil, že se na podklady podívá v sobotu, kdy má volno. Tehdy jsme ještě netušili, jaký víkend nás čeká.
V sobotu jsme společně s manželem pročítali podklady a moc jsme tomu nerozuměli. Ani jeden z nás není v takových záležitostech zběhlý. Ve smlouvě stálo, že se jedná o prodej našeho bytu s tím, že obě půjčky budou splaceny společností, která kupuje náš byt. Zbytek tržní ceny za nemovitost je za zprostředkování služby apod. Nevím jak je to možné, celou dobu jsme přeci hovořili o půjčce a ne o prodeji bytu.

Připravila jsem své děti o domov?

Nyní nám společnost pronajímá náš vlastní byt za mnohonásobně dražší nájemné, než byly naše obvyklé výdaje. Neobdrželi jsme nájemní smlouvu, jsme tu na dobré slovo. Nevíme, jestli tu budeme moci bydlet i nadále, zda je to na dobu neurčitou. Ztratili jsme jistotu domova pro naše děti a jistotu budoucnosti.

Dlouho jsme nevěděli jak situaci řešit, nakonec jsem se obrátila na helplinku organizace Člověk v tísni. Tam mě vyslechli a jelikož má situace vyžadovala větší intervenci než pouze telefonickou, doporučili mi, abych se obrátila na nejbližší pobočku organizace, ve svém bydlišti. Zde se mi dostalo nejen bezplatného právního poradenství, ale také lidské podpory v tak těžké situaci. Dluhová poradkyně mi ve spolupráci s právním oddělením vysvětlila, jakou smlouvu jsem podepsala a co to pro mne znamená. Získala jsem partnera na boj proti bezpráví. Svůj byt už zázrakem zpět nezískám, ale budu vděčná za každou pomoc při vyjednávání se společností, která mne o byt připravila. Sama bych už neměla sílu s nimi komunikovat. Každý krok a další nabídky ze strany společnosti konzultuji s dluhovou poradkyní a právním oddělením. Nejsem na to sama.

Autor: Weronika Lipšová, dluhová poradkyně

Související články