Jak jsme pomáhali na Moravě v roce 2021?
Publikováno: 13. 1. 2022 Doba čtení: 6 minutJe to už více než půl roku, co se jižní Morava potýká s následky ničivého tornáda. A i naše práce přímo na místě pokračuje. Do konce roku 2021 jsme poskytli přímou finanční pomoc 560 domácnostem a rozdělili jim 73 305 000 Kč.
Naši pracovníci od začátku mapovali konkrétní potřeby rodin i jednotlivců, díky dotazníku v aplikaci Inspecto zjišťovali kromě základních údajů o rodinách také o jaký typ nemovitosti jde, jaký je stav poškození, zda mají lidé kde bydlet nebo jestli mají zajištěnou rekonstrukci. Obcím Lužice, Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice a Pánov jsme rozdělili 25 000 000 Kč, zajistili jsme materiální pomoc, zejména nákup stavebního materiálu v hodnotě 3 220 000 Kč.
V potřebných případech se pomoc i navýší v násobných částkách tak, aby se lidé znovu postavili na nohy (jsme připraveni přidělovat dary v široké škále od 75 do 600 tisíc, ve výjimečných případech i více, vše bude záležet na individuální situaci každé rodiny).
Pracovníci Člověka v tísni zasažené domácnosti opakovaně navštěvují a sbírají informace, na základě kterých rozdělují finanční pomoc na obnovu domácnosti.
PŘÍBĚH RODINY PANA JANA
Pan Jan žije v Mikulčicích, má velkou zahradu, sad a pěstuje ovoce. Osudného večera, 24. června, byly hlášeny bouřky. Odešel tedy do svého sadu zabezpečit stromky a otrhat mladou třešeň. Když začínalo pršet, rozhodoval se, jestli jet domů, nebo ne, ale nakonec se schoval v sadu na zápraží vinného sklepa, jedl třešně a pozoroval bouřku. Potom si už pamatuje pouze veliký hluk „jak nastartovaná stíhačka“. Zaběhl do sklepa a odtud uviděl přes otevřené dveře tornádo, velké a černé.
Když přišel domů, zjistil, že ve srovnání s ostatními nedopadl tak zle. Tornádo sice odneslo plechovou krytinu, ale základní konstrukce střechy zůstala, dům nebyl rozbořený, pouze propršelo do pokojů. Vytřel tedy podlahy a vydal se ke strýci o pár domů vedle, kde už bylo na první pohled vidět, že bude nutné srovnat dům se zemí. Strýc teď bydlí ve sklepě, ve kterém Jan přečkal tornádo, a plánuje tam zůstat i přes zimu.
PŘÍBĚH RODINY PANA STANISLAVA
Pan Stanislav byl při tornádu se svou rodinou v domě v Mikulčicích. Byl to dle jeho slov klasický letní den strávený s dětmi u bazénu. Večer společně s bouřkou přišly i kroupy, tak se rozhodl zabezpečit zahradní nábytek a další věci. Vzpomíná na chvíli, kdy přišlo tornádo: „Otočil jsem se k Moravské Nové Vsi, bylo asi tak 19:25, a bylo to tady.”
Při tornádu utržil několik těžkých zranění. S pomocí rodiny a místních byl převezen autem do Moravské Nové Vsi a následně sanitkou do břeclavské nemocnice na urgentní příjem. V nemocnici a na následných rehabilitacích strávil celkem 90 dní.
Jeho rodinný dům byl z velké části nakonec zachován, přestože to bezprostředně po tornádu vypadalo velmi špatně. Při naší návštěvě v prosinci probíhaly v interiéru domu stavební práce hned v několika místnostech: „Náš dům se postupně opravuje, obyvatelný uvnitř by měl být na začátku jara. Zahrada, terasa, ploty a vše ostatní už pak bude otázka dalších několika měsíců.” Pan Stanislav dostal ze sbírky, kterou pořádal Člověk v tísni, pomoc ve výši několika stovek tisíc korun na opravu domu.
PŘÍBĚH MICHAELY A PAVLA
Pavla s Michaelou připravilo tornádo o domov. Jejich dům byl tak poničen, že před pár dny prošel demolicí. Přitom ho manželé zrovna rekonstruovali. „Celý dům se třásl. Mysleli jsme si, že nás to vycucne,“ říká Pavel. Když se tornádo přehnalo, svou ulici nepoznávali. „Roztáhli jsme pak žaluzie a všechny domy naproti byly stejně šedé, bylo zataženo, nikdo neměl okna, nikdo neměl střechy. Všechna okna byla vysklená a už tu nebyly stromy,” popisuje Michaela.
Pavel a Michaela si na místě, kde jejich dům stával, budou muset postavit nový. Ačkoliv měl původní dům přízemí a patro, plánují stavět jen přízemní domek. Teď žijí přímo před mikulčickým kulturním domem v mobilním domě. Toto náhradní ubytování jim na dva roky zprostředkovala obec. Teď pracují na projektu pro nový dům, z darů jej ale neuhradí. Vypadá to, že budou Člověkem v tísni vyplaceni natolik, aby mohli už do dvou let vyměnit neútulný „mobilák” za opravdový domov.
První vlna pomoci
Spolu s několika dalšími nevládními organizacemi jsme se domluvili na jednotných principech, metodice sběru dat a jejich vyhodnocování, a díky tomu jsme mohli přímou finanční pomoc rozdělovat dle potřeb jednotlivých domácností. Dále jsme zajišťovali materiální pomoc zejména ve formě stavebního materiálu.
1. 179 domácností s největší mírou poškození dostalo po 150 000 Kč
2. 173 domácností s menším rozsahem škod dostalo 75 000 Kč
3. Dodali jsme stavební materiál v hodnotě 3 220 000 Kč
4. Pět zasažených obcí dostalo každá 5 milionů korun
„Bez koordinace s dalšími nevládními organizacemi, krizovými štáby a starosty bychom pracovali neefektivně. Proto jsme se od začátku domlouvali s dalšími organizacemi, aby se pomoc nepřekrývala a kompenzace byly pro všechny nastavené podle stejných kritérií,“ říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.
Druhá vlna pomoci
Hlubší a podrobný průzkum zohlednil nákladnost oprav či úplně nových staveb, pojistky, úspory, pomoc rodiny, sociální situaci a další faktory. Ve spolupráci s Nadací Partnerství vypsal Člověk v tísni grant na obnovu zeleně v zahradách. Ve výzvě pro jednotlivce mohli lidé z Lužic, Hrušek, Moravské Nové Vsi, Mikulčic a Hodonína žádat až 50 tisíc korun na nové stromy a keře.
1. 115 domácností, u nichž potřeby přetrvávají, obdržely plošně 150 000 Kč
2. 73 domácnostem byla rozdělena částka 2,5 milionu na obnovu zeleně v zahradách
3. 10 miliony se Člověk v tísni podílí na grantu na obnovu zájmové činnosti a na obnovu drobného podnikání
4. společně s nadací VIA jsme podpořili 238 domácností a 50 živnostníků
5. z celkové částky 177,9 milionů byly použito na pomoc a obnovu zasažených obcí už tři čtvrtiny
„Doslova za pochodu jsme reagovali na požadavky z terénu a grant jsme upravovali, jak místní potřebovali. V duchu našeho hesla ,nové domy potřebují stromy´ s radostí sledujeme, že se jižní Morava znovu ozeleňuje a slibujeme dlouhodobou podporu v regionu i do příštích let,“ uvádí Jana Drochytková z Nadace Partnerství, která pomoc koordinuje.
Třetí vlna pomoci
Půl roku po tornádu je většina domů opravena tak, že se v nich dá přijatelně bydlet. Zbývající peníze budou rozděleny během následujících tří měsíců převážně nejhůře zasaženým domácnostem a zaměříme se na individualizovanou pomoc těm nejohroženějším – lidem, kteří si mohou jen těžko pomoci sami nebo nemají příbuzné, nemají se na koho obrátit.
S částí financí se také počítá na pokračování obnovy zahrad, zeleně a krajiny a rovněž na podporu hobby a živností.
Pomoc na Lounsku
Bouřky, silný vítr, kroupy a povodně se během letošního léta nedotkly pouze jižní Moravy, významně zasáhly také obyvatele v severních Čechách a ve Šluknovském výběžku. Lidé zde mají vyplavené sklepy a zahrady, zničené fasády a vybavení domů či rozbité střechy.
Na účty 107 domácností, jež se staly oběťmi extrémních výkyvů počasí na Lounsku, Českolipsku a Šluknovsku, jsme odeslali více než 8,8 milionů korun ze sbírky SOS Morava.
„Nepamatuji si rodinu, která by neříkala, že tam neměli povodeň už v tom roce 2010. Po těch jedenácti letech se jim to zopakovalo. Někteří lidé říkali, že si to teprve teď stačili opravit a znovu jim tam prošla voda,“ popisuje svoji zkušenost Lukáš Průcha, vedoucí liberecké pobočky Člověka v tísni, který řídil pomoc na Šluknovsku a Českolipsku