8 milionů korun pro lidi zasažené extrémním počasím na Lounsku a Českolipsku

Publikováno: 18. 8. 2021 Doba čtení: 3 minuty
8 milionů korun pro lidi zasažené extrémním počasím na Lounsku a Českolipsku
© Foto: Člověk v tísni

Bouřky, silný vítr, kroupy a povodně se během letošního léta nedotkly pouze jižní Moravy, významně zasáhly také obyvatele v severních Čechách a ve Šluknovském výběžku. Lidé zde mají vyplavené sklepy a zahrady, zničené fasády, vybavení domů či rozbité střechy. V těchto místech mapovali pracovníci organizace Člověk v tísni způsobené škody. Na účty 103 domácností, jež se staly obětmi extrémních výkyvů počasí na Lounsku, Českolipsku a Šluknovsku, jsme odeslali více než 8 milionů korun ze sbírky SOS Morava.  

„Nepamatuji si rodinu, která by neříkala, že tam neměli povodeň už v tom roce 2010. Po těch jedenácti letech se jim to zopakovalo. Někteří lidé říkali, že si to teprve teď stačili opravit a znovu jim tam prošla voda,“ popisuje svoji zkušenost Lukáš Průcha, vedoucí liberecké pobočky Člověka v tísni, který řídil pomoc na Šluknovsku a Českolipsku. „Polovina lidí nemá svůj majetek pojištěný. Ne z toho důvodu, že by to nechtěla mít pojištěné, ale protože jim to pojišťovny prostě nepojistí.“ dodává Průcha. Starostové jednotlivých obcí proto oslovili organizaci Člověk v tísni, zda by těmto lidem nepomohla.

Dohromady 75 domácností ve vesnicích Lobendava, Dolní Poustevna, Lindava, Kunratice, Trnovice, Písečná, Dobranov a Zákupy dostane mezi 20 a 150 tisíci korunami podle typu poškození. Lidé zde nejčastěji přišli o vybavení domácnosti – ledničku, pračku, čerpadlo, kotel nebo myčku. V domech, kde nebyly dlaždice, budou muset opravovat plovoucí podlahy, někomu povodeň rozbila i dlažbu nebo vnitřní a vnější omítky, které je tak potřeba otlouct, nechat vyschnout a znovu nahodit. „Někdy se také stalo, že bylo vytopené auto, motorka, často také nářadí, sekačka, motorová pila, cirkulárka,“ říká Lukáš Průcha. Lidé, již budou potřebovat psychosociální pomoc, se mohou obracet na naši stálou pobočku v České Lípě nebo mohou využít služeb místních organizací, jako je Spirála a Charita Šluknov.

Rozesílání finanční podpory pokračuje také v poničených obcích na Lounsku. Finanční podporu v celkové výši 4 milionů korun již obdrželo 32 domácností ve Stebně a jedna v Blatně. „Úplně poškozené baráky, ve kterých se nedá bydlet, jsou dva. Těm to strhalo střechy a potom se musely strhat i stropy a podlahy. Jeden dvoupatrový a jeden bungalov. Také to bralo střechy na stodolách čili něco spadlo samo a něco se teprve bude bourat,“ popisuje situaci Eliška Ratiborská, koordinátorka Člověka v tísni. 

Na Lounsko se budeme vracet

Naši pracovníci mapovali potřebu dobrovolníků, koordinovali rozdávání humanitární pomoci, drogerie a jídla. Zjišťovali, kde jsou potřeba střešní latě, tašky a další stavební materiál, který Člověk v tísni následně zajistil. Dobrovolníci, kterých na Lounsko přijelo až 500, pomáhali s úklidem, recyklovali cihly, sekali dříví, vařili, přiváželi jídlo, pomáhali s vyklízením věcí, které se zničily nebo vysekávali izolace. Na místě jsou stále potřeba řemeslníci, kteří by mohli pomoci s odbornými pracemi.

„Budeme se sem ještě vracet až budou všichni lidé vědět, kolik peněz dostanou od pojišťoven. Chceme ještě dorovnávat škody na zahradách, doteď jsme se zaměřovali pouze na poškozené budovy.“ doplňuje Ratiborská. Naši dluhoví poradci budou i nadále k dispozici rodinám, které jsou v exekucích, nemají pojištění a potřebují v tomto směru odbornou asistenci.

Podpořte nás prosím
Darovat pravidelně

Přispět můžete také pomocí QR kódu (1 000 Kč). Otevřete si mobilní bankovnictví a zvolte možnost "platba QR kódem":



Autor: Člověk v tísni

Související články