Jakou cenu má svoboda? - Newsletter Speciál

Publikováno: 27. 11. 2023 Doba čtení: 4 minuty
Jakou cenu má svoboda? - Newsletter Speciál
© Foto: PIN

Tento newsletter byl odeslán 28. 11. 2023. Přihlaste se k odebírání novinek a zajímavého dění v Tísni.

Vážené čtenářky a čtenáři,

nedávno jsme oslavili 17. listopad a také se blíží Mezinárodní den lidských práv. Vyhlásili jsme novou sbírku a také se účastníme několika akcí, dnes jsem se tedy rozhodl pro vás sepsat speciální díl newsletteru na téma lidských práv a svobody. Centrum pro lidská práva a demokracii patří mezi naše vůbec nejstarší programy. Věnuje se ochraně občanských aktivistů a podpoře organizací a hnutí, které ve svých zemích usilují o dodržování lidských prav, občanských svobod a demokratických procesů. Naším cílem je, aby tito aktivisté a organizace měli silnější pozici v rámci občanské společnosti. Přeju příjemné čtení.

Práva a Reflexe v centru Prahy. Akce, které se můžete zúčastnit

Na Mezinárodní den lidských práv 10. prosince jsme pro vás připravili akci v našem centru a kavárně Langhans na téma 75 let od přijetí Deklarace lidských práv. V odpoledním programu najdete výstavu o lidských právech a o naší práci, možnost napsat politickým vězňům po celém světě, přednášku a workshop "Deklarace - Všeobecná deklarace lidských práv v povídkách, ilustracích a rozhovorech," přednášku o dostupnosti informací pro neslyšící a promítání filmu "Vražda novináře" s panelovou diskuzí. Akce je připravována s Nizozemskou ambasádou v Praze, Vlámským zastoupením v ČR a Deaf Friendly.

Událost s detailním programem naleznete na našem facebooku. Těšíme se na vás.

Výzva k pomoci lidem v zemích, kde svoboda není. Vyhlašujeme SOS Svoboda

Čtyřiadvacetiletý Kevin se v Nikaragui připojil k protivládním protestům. Aby mohl o protestech informovat, poskytli jsme jemu a jeho studentské organizaci kameru a mikrofony. Pomohli jsme právničce z města Dnipro, která poskytuje bezplatné právní konzultace vnitřně vysídleným osobám a působí jako dobrovolnice v centru pro vysídlené ženy a děti. Poté, co manžel narukoval do armády, zůstala doma sama se dvěma dětmi.

Obhájci lidských práv usilují po celém světě o lepší a spravedlivější společnost. Často ale také bojují o holý život. Vyhlásili jsme sbírku na obranu svobody a životů těch, kteří za ni bojují. Peníze ze sbírky využijeme na psychosociální podporu aktivistů a organizací a na flexibilní přímou pomoc pronásledovaným a politickým vězňům a jejich rodinám, která umožní pokrýt například náklady na právní pomoc, zdravotní péči, náklady na život a případnou relokaci do bezpečí.

Přečtěte si celý článek s lidskými příběhy a videem od Šimona Pánka na našem webu.

Dopisy, co zachraňují lidské životy. Největší lidskoprávní akce na světě

Lidé na celé planetě každý rok v prosinci posílají miliony ručně psaných dopisů s výzvami k osvobození konkrétních lidí, kteří se stali obětmi bezpráví. V jeden čas a v počtu, který vlády a úřady příslušných zemí nemohou ignorovat. V letošním roce spolupracujeme jako Člověk v tísni a Jeden svět s Amnesty International a zveme vás na zapojení se do Maratonu psaní dopisů.

Pár minut vašeho času, který věnujete sepsání dopisu, může zcela změnit život lidem, kteří jsou neprávem vězněni nebo pronásledováni. Do psaní dopisů se můžete zapojit individuálně nebo uspořádat veřejné promítání v rámci naší platformy Promítej i ty! a spojit ho s psaním dopisů po projekci. Na platformu jsme také zařadili tři nové tématické snímky.

Všechny tři filmy najdete na našich stránkách, kde zjistíte také více informací. Nebo se také zapojte do Maratonu psaní dopisů zde.

Vražd klimatických aktivistů přibývá. Nový díl podcastu

Jak chránit klimatické aktivisty a aktivistky? Proč se jejich situace nezlepšuje? A proč téma klimatické změny silně rezonuje latinskoamerickou společností? Dozvíte se v novém díle podcastu Mimo zorné pole s Annou Kárníkovou, ředitelkou hnutí DUHA, a Karolínou Kvačkovou, manažerkou latinskoamerického programu Člověka v tísni.

Do klimatických hnutí se přidává stále více aktivistů, spolu s tím ale bohužel také roste počet útoků na ně. Více než třetina z nich pak směřuje na původní obyvatele, přestože ti tvoří pouze pět procent světové populace. „Velmi málo z těch zločinů je nějakým způsobem potrestaných, státy jsou v tomto ohledu velmi slabé,“ připomíná Anna Kárníková z hnutí DUHA.

Poslechněte si nový díl podcastu Mimo zorné pole o útocích na klimatické aktivisty a aktivistky.

Jestli jste se dočetli až sem, tak mám velikou radost. Pokud se vám newsletter líbí, doporučte ho ostatním. Přihlásit se mohou třeba na tomto odkazu: https://bit.ly/odber-newsletteru-cvt Tak zase příště!

Autor: Filip Chládek

Související články