Pánek: Je nutné urychleně podpořit důstojné ubytovávání uprchlíků z Ukrajiny

Publikováno: 11. 3. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Modulové domy
© Foto: Reuters

S přílivem uprchlíků se strhla obrovská forma solidarity. Lidé přispívají do sbírek, nabízejí materiální pomoc a poskytují ubytování ve svých bytech, domech. Jedná se však často o bydlení krizové na pár dnů, týdnů maximálně měsíců. Ubytovatelé nemohou mít tyto lidi ale ubytované dlouhodobě, pokud nepřijde podpora státu. Rodiny s dětmi z Ukrajiny tak začnou migrovat a situace se začne zhoršovat. Proto je zcela nezbytné jejich důstojné ubytovávání co nejdříve podpořit. 

Tématu se věnoval také Šimon Pánek v podcastu Ptám se já pro SeznamZprávy, který zmínil, jak je důležité nevytvářet koncentrace uprchlíků ve velkých zařízeních v horizontu několika měsíců a let. Připustil, že zpočátku to jinak nejde, ale do budoucna je nutné umožnit těm lidem, aby si našli ubytování a podpořit je finanční dávkou tak, aby ti, kteří nabídnou své volné byty, tak aby za to něco dostali. Na měsíc, dva, tři ubytuje Ukrajince leckdo zdarma, ale pokud to má udělat na rok nebo více, musí mít pokryté náklady. Pak je to udržitelné a rodiny mohou žít důstojně.

„Velmi důležitá je podpora důstojného ubytovávání – my známe ze světa koncept tzv. host families, to je obecně nejpřijatelnější a nejlepší způsob, jak ubytovat a postarat se o velkou vlnu uprchlíků,“ řekl Pánek.

Na možné podcenění situace a riziko vzniku ghett upozornil také na twitteru náš kolega Daniel Hůle. V terénu, ale také v médiích se začínají objevovat informace, že řada pronajímatelů stahuje své nabídky bydlení, protože zjišťují, že bude potřebovat lidi dlouhodoběji, což není v jejich silách. Základní ubytování je Česko podle ministra vnitra Víta Rakušana schopné najít cca pro 250 tisíc lidí. „Je to strop, abychom nemuseli stavět velkokapacitní uprchlická zařízení,“ uvedla k tomu pro Novinky.cz hejtmanka Středočeského kraje Petra Pecková.

Uprchlické tábory ale nejsou cesta, kterou bychom se měli vydat. „Ideálem je, aby bylo méně uprchlíků koncentrováno na jednom místě. Aby měli vlastní sociální zařízení a bydlení bylo navázané na infrastrukturu. Aby děti mohly chodit do školek a škol, dospělí do práce. Aby se zde dalo bydlet dlouhodoběji,“ vysvětluje vedoucí sociálních služeb Kateřina Dosoudilová.

Integrované modulární bydlení

Příkladem dobré praxe může být modulární ubytování. Jednalo by se o domky po několika rodinách tak, aby se dobře včlenily do jednotlivých obcí a měst. Jakmile se Ukrajinci vrátí zpět na Ukrajinu, případně si najdou standardní formu bydlení, mohou tyto kapacity řešit sociální bydlení v České republice. To je však potřeba ošetřit systémově.

„Modulární ubytování vybudované spolu s obcemi, které bude teď poskytnuto ukrajinským rodinám, tak pak zůstane obcím a může být využito jako startovní byty, jako sociální fond. Je tam spousta šancí,“ doplnil v podcastu Pánek.

O modulárním bydlení jako jedné z cest promluvil pro Blesk také sociolog Daniel Prokop, který zdůraznil, že by se nemělo jednat o žádné sídliště, ale bydlení vždy pro pár rodin, které se integruje do určitého místa. Kromě stavby modulárních bytů vnímá možnost, jak relativně rychle posílit nabídku bydlení, také v rekonstrukci bytového fondu či v daňových zvýhodněních nájmu.


AKTUÁLNÍ PŘEHLED POMOCI ČLOVĚKA V TÍSNI

Západ Ukrajiny

Do západoukrajinského Lvova jezdí kamiony Člověka v tísni s potřebnou humanitární pomocí. Vlaky jsou posílány do hlavního města Kyjeva. V oblasti poskytujeme psychologickou pomoc a podporujeme vytváření center pro uprchlíky i v menších městech. Nejen na západě země podporujeme místní neziskové organizace.

Východ Ukrajiny

Na východní Ukrajině distribuujeme vodu, potravinové balíčky i hygienické potřeby. Poskytujeme přímou finanční pomoc zvlášť zranitelným rodinám. Posíláme vlaky do Dnipra, odkud je humanitární pomoc distribuována do dalších měst. Dva naše kamiony se podařilo dopravit do obleženého města Sumy.

Česká republika

Sociální pracovníci asistují uprchlíkům téměř ve všech krajích, jsme součástí organizačních struktur a podílíme se na vzniku systémového řešení integrace příchozích Ukrajinců. Zřídili jsme telefonickou infolinku v ukrajinském jazyce. Finančně podporujeme pomáhající organizace.

Hraniční státy

V Moldavsku jsme personálně posílili již existující pobočku a ve spolupráci s místními organizacemi pomáháme zřizovat a vybavovat ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky. V Rumunsku taktéž finančně podporujeme lokální organizace. Na Slovensku ve spolupráci s Človekem v ohrození pomáháme na hraničních přechodech I uvnitř země a s koordinací pomoci v ukrajinském Zakarpatí.

Klíčová je pro nás podpora solidárních domácností

Jedním z nejzásadnějších opatření je v tuto chvíli finanční podpora solidárních domácnosti.

“Finanční podporu domácností, které jsou ochotné u sebe dlouhodobě nechat bydlet uprchlíky z Ukrajiny, vidím jako jedno z nejrychlejších opatření, které by se mělo udělat,” říká náš kolega Daniel Hůle.

Krátkodobým i dlouhodobým formám podpory se v rozhovoru zmínil také Prokop. V první fázi několika měsíců se podle jeho slov jedná o přechodné ubytování. Mohou to být hromadná zařízení nebo pronájem hotelů státem. To může vyřešit ubytování uprchlíků třeba do června. Pak je ale potřeba připravit další formy podpory. Musí navázat nějaký typ podporovaného bydlení – podpořit solidární domácnosti, které jsou ochotné uprchlíkům nabídnout byt, volné patro, neobývanou nemovitost. Stát je musí začít výrazně podporovat, aby tam ty uprchlíky nechali dlouhodoběji.

Když je solidární domácnost, která u sebe ubytuje uprchlíky, tak jí nemůžeme dát 1000 korun příspěvek, takový symbolický šetřivý příspěvek. Ale musíme jim dát příspěvek třeba 3 - 4000 na osobu, který jim dovolí jim to pronajímat dlouhodobě třeba na rok, pokud je tam ta možnost. A zaplatí jim to náklady na energie, to, že by to mohli pronajímat jinak a za větší peníze. Musíme tu solidaritu podporovat, nesmíme se na ni jen spoléhat,“ uvedl Prokop.


Kontakty

* úvodní foto: uprchlíci na nádraží ve Lvově (Reuters)

Autor: Tereza Králová

Související články