„Každý den tu žijeme ve válce a věci se mohou měnit každou minutou.“ Pomáháme ohroženým lidem v DR Kongo
Publikováno: 11. 1. 2021 Doba čtení: 4 minutyNásilí a ozbrojené střety jsou stále příčinou obrovského lidského utrpení v několika provinciích Demokratické republiky Kongo. DRC je jednou z nejchudších zemí na světě především kvůli konfliktům, které zemi posledních 20 let rozdělují. Vysídlení, odloučení od svých blízkých, nemoci, neustále hrozící nebezpečí – to je realita mnoha lidí v DRC.
„Byla jsem těhotná, když jsem musela uprchnout před boji probíhajícími mezi ozbrojenými skupinami v Bijombo. Dva dny jsem šla pěšky, než jsem se dostala do Masango, kde nyní bydlím u hostitelské rodiny. Můj manžel přišel o život a náš dům shořel se vším majetkem a věcmi. Byla jsem zoufalá a nevěděla jsem, co si jako těhotná počít, protože mi bylo jasné, že si nebudu moct dovolit zaplatit za zdravotní péči, až přijde den porodu," vypráví Florence Hamuli, která má dvě děti.
V provincii Jižní Kivu žijí lidé ve velké nejistotě. Podle zprávy, kterou zveřejnil UNICEF, uprchlo od května do srpna 2020 ze svých vesnic a domovů na území Uvira, Fizi, a Mwenga přes 40 000 lidí. Důvodem byla eskalace mezietnických konfliktů. Mezi lidmi, kteří museli utéct, bylo 7 500 dětí mladších pěti let a přes 1 500 těhotných žen. UNICEF odhaduje, že 10 zdravotnických center bylo během této doby vyrabováno takovým způsobem, že je již nelze používat. Dalších 18 středisek zdravotnický personál opustil, když utíkal před nebezpečím. Pandemie COVID-19 tyto problémy ještě více zhoršila.
Špatná dostupnost některých vesnic a nejistá situace znemožnily pomoc místním lidem většině humanitárních organizací. Materiály se sem musí nosit pěšky, protože doprava v této oblasti prakticky nefunguje. V reakci na potřeby místních obyvatel podporuje Generální ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci aktivity, které konsorcium organizací jako Člověk v tísni a Doctors of the World Belgium provozuje od srpna 2020. Tento projekt pomáhá téměř 23 700 lidem, včetně zhruba 4 000 vysídlených lidí a 110 osob, které se staly oběťmi sexuálního násilí.
V rámci projektu sem dodáváme životně důležité léky, doplňky stravy s vysokou výživovou hodnotou k řešení podvýživy, zdravotnický materiál a další lékařské vybavení. UNICEF DRC dodal velký podíl výživy PlumpyNut a pomohl tak pokrýt potřeby projektu.
Etnický konflikt a izolace. Lidé jsou stále ohroženi
Probíhajícímu konfliktu, zneužívání lidských práv a násilí čelí lidé ve zdravotní zóně Uvira. Dochází tam k pálení a rabování domů, vraždám, sexuálnímu násilí a zabíjení dobytka. Nejohroženější skupinou obyvatel jsou těhotné a kojící ženy a děti mladší pěti let.
Od roku 2015 se vztahy mezi oběma komunitami v této oblasti značně zhoršily. Nepochybně k tomu přispěl i boj o moc nad ekonomickými zdroji, o pastviny, spojenecké svazky s cizími ozbrojenými skupinami, které v této oblasti působí a velice slabé zapojení orgánů státní správy. Podíl na tom má také geografická izolace celého regionu, je tu nepřístupný terén i náročné klimatické podmínky. Všechny tyto faktory mohou za to, že se zdejší obyvatelstvo ocitá ve stavu trvalého ohrožení.
„Každý den tu žijeme ve válce a věci se mohou měnit každou minutou, když se povstalcům zlíbí. Před několika měsíci muselo být toto zdravotnické středisko uzavřeno kvůli nedostatku léků a lékařského vybavení. Ženy rodily doma nebo v buši a riskovaly tak, že dostanou infekci nebo dokonce zemřou. Jen díky tomuto humanitárnímu projektu, který poskytuje bezplatnou lékařskou péči, jsme mohli naši činnost ve středisku obnovit. Konsorcium včetně Člověka v tísni a Doctors of the World Belgium nám dodává nezbytné léky a vybavení,“ popisuje zdravotní sestra ze střediska Masango Health Centre.
Hamuli je jednou z žen, kterým projekt pomáhá. Je přesvědčena o tom, že je naprosto zásadní podporovat zdravotnická střediska, aby fungovala. „Tento projekt pro bezplatnou zdravotní péči začal právě kolem termínu mého porodu. Přišla jsem do zdravotnického centra a za pomoci personálu, který byl do projektu zapojen, jsem porodila své dítě. Dozvěděla jsem se o výhodách kojení a zdravotníci mi také řekli, ať s miminkem přijdu, kdyby bylo nemocné nebo kdyby nastaly nějaké komplikace. Všechny tyto rady jsem si vzala k srdci.”
Osvěta o COVID-19
Humanitární krize na vrchovině Uvira aktuálně ustoupila mírně do pozadí kvůli pandemii COVID-19. Aby se zabránilo šíření nákazy, musí si pacienti po příchodu do zdravotnického střediska umýt ruce a během vyšetření musí mít roušku.
„I když tu zatím nemáme žádné potvrzené případy COVID-19, pacienti o pandemii dobře vědí. Dokonce je s pomocí pracovníků z řad komunit učíme, jak si vyrobit roušku. U nás ve středisku si lidé mohou také umýt ruce a z plakátu dodaného Člověkem v tísni se dozvědí o nutnosti zachování sociálního odstupu,” říká Augustin Bashombana ze zdravotního střediska Masango Health Centre.