"Každý, kdo má srdce, musí podporovat ukrajinský lid," říká v rozhovoru pro Blesk oceněná egyptská aktivistka Mahienour El-Massryová
Publikováno: 5. 4. 2022 Doba čtení: 3 minutyMahienour El-Massryová (36) je egyptská právnička známá svým aktivismem a prací na prosazování nezávislosti soudnictví a práv vězňů. Za své aktivity získala letos cenu Homo Homini udělovanou Člověkem v tísni. V rozhovoru pro deník Blesk popsala nejen situaci v Egyptě, ale promluvila také o postoji svojí země k současné válce na Ukrajině.
„Putin a Rusko jsou silnými spojenci egyptského režimu. Většina lidí, kteří podporují Sísího (poz. red. egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí) a jeho režim, podporují také Putina. Musíte si uvědomit, že ďábla nezměníte, nemůžete jednoho vyměnit za druhého, když si třeba myslíte, že největší zlo jsou Spojené státy, nepůjdete a nenahradíte je Ruskem. V Egyptě máme rozdílné pohledy, lidé, kteří podporují lidská práva, stojí i za Ukrajinou a jejím lidem, máme tu lidi, kteří podporují ukrajinskou vládu, jiní zase stojí za Ruskem. Někdo na to nahlíží, jako by byl Putin bílý Sísí. Každý, kdo má srdce, musí podporovat ukrajinský lid, bez toho aby měli nějaký další zájem,“ varovala El-Massryová v rozhovoru pro deník Blesk.
„Modlíme se za bezpečí a vítězství Ukrajiny,“ doplnila aktivistka, ale přidala i upozornění, že někdy mají zahraniční země různé „zájmy“ v daném regionu, a proto se rozhodnou během konfliktů jednu stranu podpořit. Podle El-Massryové by to tak být ale nemělo, pomoc by měla přijít bez skrytých úmyslů.
Žen pevných zásad
Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek o důvodech udělení ceny této laureátce uvedl: „(Mahienour el-Massryová) velmi riskuje. Je šikanována, zastrašována, byla několikrát zadržována a odsouzena ke čtyřem a půl letům vězení, k tomu je opravdu potřeba obrovská osobní odvaha. Já jsem strašně rád, že letošní cena Homo Homini směřuje do Egypta této statečné, silné ženě, která dlouhá léta nasazuje svoji kůži za spravedlnost, za svobodu, za lidská práva.“
ZHLÉDNĚTE KRÁTKÉ VIDEO ředitele Člověka v tísni Šimona Pánka o Mahienour el-Massryové:
„Chci poděkovat Člověku v tísni a všem těm, které napadlo mě nominovat na tak nezaslouženou poctu,“ říká Mahienour o ceně. „Dnes, kdy naše srdce jsou s nevinným ukrajinským lidem, kdy se modlíme se za jeho vítězství a bezpečí, musíme pamatovat i na ostatní, kteří jsou v takové situaci již po desetiletí. V takových zlých časech musíme lpět na své lidskosti. Na svých zásadách a přesvědčení,“ dodala letošní laureátka.
Mahienour El-Massryová je jednou z nejvýznamnějších a nejviditelnějších aktivistek za lidská práva v Egyptě a výkonná rada Člověka v tísni prakticky jednomyslně hlasovala pro to, aby se z téměř tří desítek nominací stala letošní laureátkou právě ona.
Cena Homo Homini
Od roku 1994 Člověk v tísni uděluje cenu Homo Homini lidem a skupinám, které se významně zasloužily o obranu lidských práv, demokracii a nenásilné řešení politických konfliktů. Mezi dosavadní laureáty a laureátky patří například ruský politik Alexej Kovalev, čínský literární kritik a disident Liou Siao-po, ázerbájdžánský právník Intiqam Alijev, známá vietnamská disidentka Pham Doan Trang či nikaragujská farmářka Francisca Ramírez. V loňském roce byla cena udělena čtyřem zadrženým členům běloruské lidskoprávní organizace Viasna, kteří zůstávají ve vězení dodnes. Přehled držitelů ceny Homo Homini naleznete zde.
Egyptské úřady laureátce neumožnily cenu převzít fyzicky v Praze. Cena tedy byla předána v zastoupení, a to ve středu 23. března 2022 večer na slavnostním galavečeru v pražské Křižovatce.