Keun z Kambodži šla vytrvale za vzděláním, ačkoliv v okolí neměla podporu. Teď se věnuje IT

Publikováno: 19. 5. 2021 Doba čtení: 4 minuty
Keun z Kambodži šla vytrvale za vzděláním, ačkoliv v okolí neměla podporu. Teď se věnuje IT
© Foto: People in Need

Keun Chien (22) žije v kambodžské provincii Kampong Chhnang a každý den cestovala 30 kilometrů do školy. Navzdory tomu nikdy neuvažovala o tom, že by studia zanechala. Věří totiž, že vzdělání je klíčem k lepší budoucnosti.

Keun pochází z pětičlenné rodiny, která se potýká s finančními problémy a na začátku ji rodiče ve vzdělávání nepodporovali. Jsou zemědělci a živí se také vyplétáním košíků, vzdělání příliš velký význam nepřikládali. Právě v oblasti, ze které Keun pochází, posílají rodiče často do práce i malé děti. Devět z deseti dívek chodí pracovat do továren v hlavním městě, aby pomohly rodinnému rozpočtu.

Keun se ale nenechala snadno odradit. „Vím, že mám v sobě sílu dosáhnout všeho, co doopravdy chci, i když jsem dívka. Říkali mi, že nemůžu dokázat velké věci, protože jsem dívka. Já si ale říkám něco jiného. Něco, co mě inspiruje.”

Navzdory obtížím, které jí to přineslo, byla Keun odhodlaná dál studovat ve škole v jiném okrese, která je vzdálená 2 hodiny cesty z jejího domova. Pomáhal jí kamarád, který ji do školy vozil na motorce. 

Cesta k diplomu

Když Keun dokončila střední školu, tak byla téměř donucena vzdát se dalšího vzdělání kvůli finanční situaci, ve které její rodina byla. Dozvěděla se ale o bezplatném programu v místním středisku, který nabízí možnost nižšího vysokoškolského vzdělání v oborech IT, mechanika, instalace a údržba klimatizace a služby v oblasti počítačů. A Keun se přihlásila do dvouletého studijního programu IT.

Díky našemu projektu* mohla nakonec Keun ve studiu pokračovat. Tato iniciativa je na 2 roky a díky podpoře České rozvojové agentury a kambodžského Ministerstvo práce a odborného vzdělávání, můžeme pomáhat mladým lidem a posílit kvalitu technického vzdělání v Kambodži. Součástí je nové vybavení, zlepšování dovedností technických školitelů, podpora partnerství veřejného a soukromého sektoru mezi jednotlivými institucemi a soukromými společnostmi a také sdílení informací o trhu se školami a studenty.

Když se Keun přihlásila do programu, narazila na další velkou výzvu. Ve škole ji nepodporovali její vrstevníci. „Tohle se k tobě jako k dívce nehodí,” říkali jí kamarádi. Ze dvanácti studentů se do programu zapsaly čtyři dívky, ale kromě Keun navštěvovaly školu jen zřídka. Keun zvažovala, že se z programu odhlásí, ale teď je ráda, že to neudělala, na konci programu byla totiž jednou z nejlepších ve třídě. 

„Jejich skeptické poznámky mě motivovaly, abych se posunula blíž svému cíli. Protože svou budoucnost mám v rukou já. ‘Nezáleží na tom, kdo jsi, důležité je, co dokážeš.’ Tuto radu mi dala moje učitelka IT, která mi pomohla dál věřit v sebe sama,” vypráví Keun.

Než se do programu přihlásila, nevěděla o počítačích nic a myslela, že jejich používání musí být velmi složité. „Předtím jsem ani nevěděla, jak počítač zapnout a vypnout,” vzpomíná. „Teď dokážu psát na klávesnici a instalovat softwarové programy. Dokonce jsem získala i nějaké dovednosti v oblasti grafického designu a stříhání videa. Jsem moc vděčná za to, co jsem se v PTC naučila. Také už umím zoomovat—předtím jsem vůbec netušila, že něco takového existuje. Jsem pyšná, že teď umím používat počítač jako mnoho jiných lidí.”

Moderní vybavení a zařízení žáky motivovalo

V rámci projektu získalo středisko PTC nové vybavení a prošlo moderními úpravami. To bylo pro Keun a její spolužáky velkou motivací, protože než začal projekt středisko podporovat, nebylo ve třídě dost počítačů a zařízení bylo ve velmi špatném stavu. „Po rekonstrukci učebny, při které byla nainstalována i funkční klimatizace a získali jsme moderní počítače, získalo vyučování a čas strávený ve škole úplně jinou úroveň. Je to pro nás studenty obrovská motivace. A hlavně – nemusíme platit školné. Stačí, když se zavážeme, že budeme na hodiny docházet,” říká Keun.

Začátek nové kapitoly

V roce 2020 Keun získala diplom a nyní pracuje jako účetní v realitní společnosti. „Ta práce je pro mě úplně nová, ale jsem šťastná, že mám dobrou práci a mohu začít novou kapitolu svého života. Dokážu vydělat dost na to, abych uživila sebe a pomohla i své rodině,” říká.

Vzhledem ke svým úspěchům Keun věří, že se jí konečně podaří změnit pohled rodičů na vzdělání a dokázat, že se její tvrdá práce vyplatila. „Kdyby nebylo tohoto vzdělávacího programu ´podporovaného projektem FTE4Youth, pracovala bych v továrně s ostatními dívkami z okolí. Naštěstí jsem to nevzdala.” Keun dodává: „V budoucnu bych ráda pracovala v rozvojovém sektoru a povzbudila mladé dívky, aby šly za vyšším vzděláním. Dívky mé generace si mohou vést lépe, když budou věřit, že na to mají.”

*Podpora mladých lidí a jejich využití nových pracovních příležitostí (FTE4Youth)


Autor: Sophika Kun, PIN Cambodia Communication Officer

Související články