Kovy v Sarajevu aneb Jak chutnají mikroředkvičky vypěstované díky Člověku v tísni

Publikováno: 6. 12. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Kovy v Sarajevu aneb Jak chutnají mikroředkvičky vypěstované díky Člověku v tísni
© Foto: Člověk v tísni

Nejznámější český youtuber Kovy zamířil do Sarajeva a v doprovodu naší koordinátorky Terezy Hronové prozkoumal nejen místní pamětihodnosti, kuchyni a kulturu, ale také několik projektů, které Člověk v tísni v Bosně a Hercegovině realizuje.

Nejdřív sbíral odpadky v rámci programu, který pomáhá v Sarajevu zlepšit třídění odpadu - Člověk v tísni pomáhá nejen s edukací širší společnosti, tak s nákupem kontejnerů a školením pracovníků v odpadovém hospodářství. Poté navštívil třídírnu odpadu a recyklační linku v sarajevském Radu. Tu naše organizace podporuje v rámci programu Skutečná pomoc, který se soustředí na pomoc v zahraničí, a to ve čtyř oblastech Obživa, Zdraví, Vzdělání a Voda.

„Díky české pomoci snad bude končit na velké směsné skládce trochu méně odpadu,“ říká Kovy.
Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Další organizací, kterou Člověk v tísni dlouhodobě podporuje, je centrum Kompas 071. Kompas pomáhá lidem na útěku – poskytuje jim oblečení, lidé si zde mohou vyprat a osprchovat se – a obslouží mezi 200 a 400 lidmi týdně. Kompas je podporován z prostředků Klubu přátel, tedy z peněz získaných od pravidelných dárců.

A na výše zmíněných mikroředkvičkách si Kovy pochutnal v organizaci Greens. Ta díky podpoře Člověka v tísni pomáhá lidem s postižením v tom, aby se zapojili do pracovního procesu. Lidé s hendikepy tu pěstují jedlé květy nebo mikrozeleninu a vyrábějí domácí pěstovací sady, s nimiž si můžete vypěstovat třeba jedlý netřesk. Poskytuje také klientům dočasné bydlení, vzdělává je o zemědělství a pěstebních procesech, a to právě díky české rozvojové spolupráci.

Projekty Zefektivnění systému nakládání s odpady v Kantonu Sarajevo a Moje práce financuje Česká rozvojová agentura a Ministerstvo zahraničních věcí ČR v rámci Programu zahraniční rozvojové spolupráce. Cesta se uskutečnila v rámci projektu 1Planet4All, podpořeného z prostředků Evropské Unie.


Autor: Člověk v tísni

Související články