Krizová situace v Ústí: Dočasně poskytujeme poradenství na jiné adrese

Publikováno: 6. 6. 2018 Doba čtení: 4 minuty
Krizová situace v Ústí: Dočasně poskytujeme poradenství na jiné adrese
© Foto: archiv ČvT

Po četných dotazech médií na včerejší bezpečnostní incident v Ústí nad Labem poskytujeme následující komentář:

5. června došlo k naší lítosti během konzultací terénních pracovnic v jedné ze dvou uzavíraných ubytoven v Klíšské ulici k razantnímu slovnímu napadení, pronásledování a nebezpečnému vyhrožování fyzickým násilím. Podle našich dostupných informací měla být důvodem záměrně rozšířená poplašná zpráva, že se budou odebírat děti do ústavní péče místním rodinám. Azyl před útočníky poskytla pracovnicím ČvT jedna místní rodina, kde je ochránila do příjezdu Policie. Trestní oznámení na útočníky naše terénní pracovnice nepodaly, je nám zřejmá souvislost obtížné situace, ve které se nacházejí a aktivitami našeho bývalého zaměstnance a současného pracovníka ústecké Poradny pro integraci Miroslava Brože.

Dočasně bude terénní poradenství na ubytovně nedostupné, naše služby jsou však všem zájemcům samozřejmě i nadále k dispozici v našich kancelářích Předlice:

  • Hrbovická 335/60, 40001 Ústí nad Labem – Předlice a
  • Kancelář centrum: Prokopa Diviše 1605/5, 40001 Ústí nad Labem.

Kontakty na pracovnice zůstávají stejné. Vyjednáváme nadále s vlastníky různých nemovitostí o bydlení pro rodiny z rušených ubytoven, ověřujeme stav nabízeného bydlení.

Naše úloha

Rodiny, které se na nás obrátí, informujeme o momentálně dostupných příležitostech pro řešení, stejně tak i o rizicích, která s sebou některá řešení přináší. Člověk v tísni se před lety vzdal statutu organizace s pověřením k sociálně právní ochraně dětí a s úředníky sociálně právní ochrany dětí spolupracuje pouze na základě třístranných dohod mezi rodinou, orgánem sociálně právní ochrany a Člověkem v tísni.

Naši úlohu v rovině poskytování informací o možných scénářích vývoje vnímáme i povinnost informovat klienty o obvyklých postupech orgánů sociálně právní ochrany, o rozdílech mezi předběžným opatřením a využitím služeb zařízení pro okamžitou pomoc Klokánek. Nevypovídá to nic o tom, jak bychom si představovali ideální svět nebo jak by měl v našem fantazijním městě fungovat trh s bydlením.

Žijeme bohužel ve městě, ve kterém nám náměstek pro sociální věci dopředu napsal, že pro obyvatele ubytoven nehne ani prstem a my se rodinám snažíme pomoci proplout touto složitou situací. V České republice jde o trend, počet rodin bydlících na ubytovnách a pobírajících dávku na bydlení se snížil meziročně asi o 30 procent, společně s rodinami hledáme bydlení v mnoha dalších městech, kde ubytovny končí.

Situace lidí na ubytovnách nemá jednoduchá řešení. Realita je bohužel taková, že jiné bydlení budou shánět velmi složitě. Proto naše pracovnice, tak jak je to běžné kdykoliv a kdekoliv jinde, seznamují se všemi existujícími možnostmi. Bydlení dětí u blízkých osob, služby okamžité pomoci pro děti. Nejde z naší strany nikdy o nátlak, podporujeme svobodné, na základě informací poučené rozhodnutí.

Je potřeba celou situaci zklidnit

Celá politováníhodná událost nás nutí k zamyšlení, jak je možné snadno manipulovat lidmi ve složité situaci. Je smutné, že incident je výsledkem činnosti několika aktivistů, kteří na místo chodí, ve snaze pomoci lidem slibují nesplnitelné a podávají jim zkreslené a nepravdivé informace. Jednou z nich je zřejmě i ta, že naši pracovníci vyhrožují odebráním dětí. Obáváme se, že jediným výsledkem jejich úsilí je ještě větší vyhrocení již tak kritické situace, na které v konečném důsledku nejvíce doplatí ti, o jejichž podporu by nám všem mělo jít – tedy lidem, kteří se možná již za pár dní ocitnou bez střechy nad hlavou.

Rozumíme snaze pomoci a oceňujeme i to, že jim nejsou osudy lidí z ústeckých ubytoven lhostejné. Avšak v této situaci je nezbytné nutné celou situaci pomáhat uklidňovat, tlačit na zodpovědné orgány města, aby se k situaci svých obyvatel zodpovědněji postavili a nabídli smysluplné řešení. Stavění barikád, výzvy k tomu, aby se lidé přestali starat o svůj osud, útoky na pracovníky Člověka v tísni ani další mediálně zajímavé akce v konečném důsledku nic nevyřeší, vše se jen více komplikuje. Nyní je potřeba, aby se všichni, kdo mohou k řešení krize přispět, podíleli na krizovém plánu. Proto bychom chtěli tímto vyzvat všechny, kteří se situace na obou ubytovnách jakkoli účastní, aby svojí činností nerozdmýchávali zbytečné vášně nebo aby vášním dali nějaký konstruktivní směr. Pokud chtějí lidem radit a pomáhat, aby podávali relevantní a pravdivé informace. I tím k vyřešení celé situace přispějí.

Kontakt:

Jan Černý, ředitel Programů sociální integrace, jan.cerny@clovekvtisni.cz, 777 787 915 

Autor: Jan Černý, Martin Kovalčík

Související články