"Pokrok v mluvení i motorice je znát." Služba pro rodiny s dětmi v Ústí slaví úspěchy čím dál častěji
Publikováno: 22. 5. 2023 Doba čtení: 2 minutyPracovníci sociálně aktivizační služby (SAS) pro rodiny s dětmi už rok testují intervenční program s názvem Krok za krokem. Jeho cílem je rozvoj dítěte v oblastech, v nichž adekvátně neprospívá. Program nezapomíná ani na zvýšení kompetencí rodičů, či pečujících osob. Věnuje se jejich vzdělávání, nácviku dovedností a neopomíná prostředí, ve kterém rodiny žijí. Od minulého roku se podařilo intervenční program rozšířit.
Původně byl program zaměřen na děti do 6 let věku, aktuálně jsme věkovou hranici posunuli na 11 let. Během léta dopracujeme samostatný manuál pro zlomový moment rodiny – přechod dítěte ze školky do školy.
O programu jsme na podzim 2022 informovali Oddělení péče o děti a rodinu, někteří pracovníci program rodinám doporučují, resp. nás nejdříve osloví o spolupráci s rodinou, kde je k vedle péče o děti třeba řešit bydlení a finanční situaci a poté, navážou na intervenční program. Intervenční program považují za efektivní.
Program se postupně stává běžnou součástí práce s rodinou. Testujeme ho i v rodinách, které nejsou doporučené institucí. Díky manuálu rodiče ví, co jejich dítě potřebuje, co má umět. Porovnáváme, co rodiče zvládají a na co je třeba se soustředit, učí se, trénují péči o dítě. Při rozhovorech někteří rodiče litují, že o programu nevěděli dřív, některým se vybavují vzpomínky na své dětství.
Vše, co děláme, je formou her
„S rodinou paní Jindry intervenční program děláme 2 měsíce. Soustředíme se na ročního chlapečka a novorozeně. Matce se program líbí, říká, že je ráda, že se naučí něco nového. Vše, co děláme, je formou her. Teď jsme trénovali jemnou motoriku, stavění kostek do sloupců, dál se učíme říkadla, testujeme tím výslovnost a slovní zásobu. V rodině vidím pokroky, paní Jindra s chlapečkem procvičuje říkadla a jemnou motoriku, pokrok u chlapečka je znát. Paní Jindra si sama žádá další materiály, např. omalovánky, grafomotorické listy a další říkadla,“ uvádí pracovnice Veronika.
Dne 15. 5. proběhl Mezinárodní den rodiny. Služba pro rodiny s dětmi slaví drobné úspěchy čím dál častěji i díky intervenčnímu programu. „Rodiče se dozvídají více o vývoji dítěte a zároveň rodiče poučíme a prakticky ukážeme, jak se dá fáze vývojového období vylepšit. Rodiče vědí, jak pečovat a mají možnost vytvářet bezpečný domov pro správný vývoj a výchovu dítěte,“ dodává pracovnice Veronika.
Kontakt:
Sociálně aktivizační služba byla v roce 2023 podpořena Statutárním městem Ústí nad Labem.