Lidská práva jsou stále aktuální, ukázali veřejnosti žáci v Litomyšli
Publikováno: 5. 6. 2020 Doba čtení: 3 minutyJednou z mála Světových škol, kterým koronavirus nezabránil dokončit svůj letošní projekt, je Základní škola Litomyšl, která na konci února uspořádala veřejnou debatu o lidských právech. Žáci deváté třídy společně s kazatelem Danielem Kvasničkou provedli diváky nabytým večerem, kterému předcházela důkladná příprava.
Ta začala již na podzim projektovým dnem a anketou, kterou deváťáci a deváťačky provedli mezi obyvateli Litomyšle. Vyhodnocení ankety, která se věnovala otázkám porušování lidských práv před rokem 1989 i dnes a tomu, co v této oblasti můžeme dělat aktivně sami, bylo prvním bodem slavnostního večera, který proběhl v Klenutém sále Zámeckého návrší v Litomyšli.
„Bylo vidět, že to žáky baví, že je téma lidských práv zaujalo a přemýšleli nad ním. Zároveň se nám podařilo oslovit zajímavé hosty, kteří měli k tématu co říct,“ hodnotí účast žáků v projektu i průběh samotného večera pedagog Stanislav Švejcar, který se v programu Světová škola dlouhodobě angažuje.
Vrcholem večera byla hodinová moderovaná panelová diskuse Kdo, když ne my, které se účastnila režisérka Olga Sommerová, ředitel programu Jeden svět na školách organizace Člověk v tísni Karel Strachota, Martin Balcar, vedoucí kampaní organizace Amnesty International a Vojtěch Boháč, šéfredaktor reportážního kanálu Voxpot. Kromě zajímavých pohledů na problematiku lidských práv si mladí lidé podle svých slov odnesli řadu dalších zkušeností.
„Naučila jsem se pracovat ve větší skupině žáků a mluvit s nimi o svých nápadech nebo připomínkách k projektu. Vybudovala jsem si strategii na učení textů a myslím si, že jsem se naučila pracovat s trémou,“ popisuje Nina Kavková, co ji přinesla účast v projektu Světové školy.
Anketou, kterou žáci uspořádali v ulicích Litomyšle, prošlo na sto respondentů a slavnostního večera s panelovou debatou se zúčastnilo 110 diváků. „Byl jsem mile překvapen množstvím lidí, kteří přišli. Litomyšl je proslulá velkým množstvím podobných akcí, proto jsem měl obavu, aby akce základní školy obyvatele města zaujala. Obavy však byly zbytečné, lidí přišlo více než vloni,“ komentoval zájem veřejnosti Stanislav Švejcar.
„Cílem není samotná akce, ale cesta k ní. Mám za sebou osm akcí. Každá byla něčím jiná, přesto je něco spojuje – všechny se z mého pohledu podařily. Realizace projektu Světová škola mi dává obrovské množství zkušeností, setkání s velmi zajímavými a inspirujícími lidmi a hlavně je pro mě prevencí syndromu vyhoření. Spousta času mimo vyučovací hodiny stráveného s našimi skvělými žáky je nejlepší prevencí. Jsem přesvědčen, že současná generace není lhostejná, je cílevědomá a má snahu měnit svět kolem sebe. To, že jim pomáháme získat jistotu, že i sami můžou ovlivnit a změnit okolní svět, je to, co je z mého pohledu to nejzásadnější.“ dodal Ondřej Vomočil, školní metodik prevence, který se na projektu Světové školy také podílel.
Základní škola Litomyšl má certifikát Světová škola již od roku 2013. Podívejte se, jaké zajímavé projekty v průběhu let její žáci zrealizovali.
Staňte se i Vy Světovou školou!
Přihlašování končí 15. 9. 2020, přihlášku najdete ZDE nebo napište pro více informací našim koordinátorům.