Matky v Kongu se učí vařit naši výživnou kaši pro boj s dětskou podvýživou
Publikováno: 26. 7. 2023 Doba čtení: 2 minutyMouka, prášek ze sušených ryb, olej, cukr a zelenina – to jsou ingredience velmi výživné kaše, kterou učíme vařit rodiny ve vesnicích v Demokratické republice Kongo. Pokud ji rodiče dokáží svému dítěti připravit alespoň třikrát týdně, nemá podvýživa šanci.
Desítky matek s malými dětmi, otcové i starší lidé se přišli podívat do zdravotního střediska Bwegera v oblasti Lemera na ukázkovou hodinu vaření. Náš tým pravidelně učí místní lidi připravovat výživnou kaši z místně dostupných surovin. Krok za krokem vysvětlují a předvádějí, jak ji uvařit. Obsahuje mouku z kukuřice a kasavy, suchý rybí prášek, cukr, sůl, olej a vodu z vařených amarantových listů. Kaše se podává s kouskem ovoce, například pomerančem nebo stromovým rajčetem. Říkáme jí „čtyřhvězdičková kaše“, protože obsahuje všechny živiny potřebné pro růst dítěte – zeleninu, maso, ovoce a obiloviny.
Velký hrnec kaše je připraven za méně než hodinu. Lidé se nemohli dočkat, až kaši ochutnají. Když začal oběd, bylo zřejmé, že je vynikající a dětem velmi chutná.
„Díky tomuto školení jsme v naší vesnici lépe připraveni bojovat s podvýživou. Teď už víme, jaké potraviny by měly jíst těhotné a kojící ženy. Pokud to, co jsme se tady naučili, budeme skutečně dělat, je větší šance, že naše děti budou zdravé, a i těhotné ženy budou rodit zdravé děti,“ říká Mwamini Tulinabo, matka tří dětí, která se zúčastnila ukázky vaření v Bwegeře.
Provincie Jižní Kivu je obzvláště zasažena podvýživou – přibližně 48 % dětí trpí tímto onemocněním, kterému ale jde předcházet. K problémům s podvýživou přispívá hned několik faktorů, včetně extrémní chudoby a častých přesunů obyvatelstva v důsledku konfliktů.
Díky americké finanční podpoře Úřadu pro humanitární pomoc (BHA) můžeme aktivně bojovat s podvýživou ve zdravotních zónách Nyangezi a Lemera.
Prostřednictvím našeho multisektorového projektu zaměřeného na výživu, finanční podporu a zlepšení přístupu k vodě se snažíme snížit dopady ozbrojeného konfliktu na zranitelné skupiny obyvatel a zajistit jim přístup k potřebné humanitární pomoci.