Matky v Kongu se učí vařit naši výživnou kaši pro boj s dětskou podvýživou

Publikováno: 26. 7. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Matky v Kongu se učí vařit naši výživnou kaši pro boj s dětskou podvýživou
© Foto: Adriana Černá

Mouka, prášek ze sušených ryb, olej, cukr a zelenina – to jsou ingredience velmi výživné kaše, kterou učíme vařit rodiny ve vesnicích v Demokratické republice Kongo. Pokud ji rodiče dokáží svému dítěti připravit alespoň třikrát týdně, nemá podvýživa šanci.

Desítky matek s malými dětmi, otcové i starší lidé se přišli podívat do zdravotního střediska Bwegera v oblasti Lemera na ukázkovou hodinu vaření. Náš tým pravidelně učí místní lidi připravovat výživnou kaši z místně dostupných surovin. Krok za krokem vysvětlují a předvádějí, jak ji uvařit. Obsahuje mouku z kukuřice a kasavy, suchý rybí prášek, cukr, sůl, olej a vodu z vařených amarantových listů. Kaše se podává s kouskem ovoce, například pomerančem nebo stromovým rajčetem. Říkáme jí „čtyřhvězdičková kaše“, protože obsahuje všechny živiny potřebné pro růst dítěte – zeleninu, maso, ovoce a obiloviny.  

„Tady v Bwegeře je hodně ovoce a zeleniny, takže lidi učíme, že je potřeba, aby je jedli. Upozorňujeme především děti, těhotné a kojící ženy, protože to jsou nejzranitelnější skupiny,“ říká Lilas Misenga, která je součástí našeho terénního týmu.   

Velký hrnec kaše je připraven za méně než hodinu. Lidé se nemohli dočkat, až kaši ochutnají. Když začal oběd, bylo zřejmé, že je vynikající a dětem velmi chutná.

Díky tomuto školení jsme v naší vesnici lépe připraveni bojovat s podvýživou. Teď už víme, jaké potraviny by měly jíst těhotné a kojící ženy. Pokud to, co jsme se tady naučili, budeme skutečně dělat, je větší šance, že naše děti budou zdravé, a i těhotné ženy budou rodit zdravé děti, říká Mwamini Tulinabo, matka tří dětí, která se zúčastnila ukázky vaření v Bwegeře.


 Provincie Jižní Kivu je obzvláště zasažena podvýživou – přibližně 48 % dětí trpí tímto onemocněním, kterému ale jde předcházet. K problémům s podvýživou přispívá hned několik faktorů, včetně extrémní chudoby a častých přesunů obyvatelstva v důsledku konfliktů.

Díky americké finanční podpoře Úřadu pro humanitární pomoc (BHA) můžeme aktivně bojovat s podvýživou ve zdravotních zónách Nyangezi a Lemera.

„Našich ukázkových hodin vaření se zúčastnilo již celkem 12 462 lidí. Pořádáme je, abychom zvýšili povědomí o lokálních potravinách a ukázali lidem, jak připravit nutričně výživné jídlo, které podporuje zdraví kojenců a malých dětí, a tím předchází podvýživě. Může to vést k významným změnám v komunitách,“ říká vedoucí projektu Člověka v tísni Julien Mushagalusa.    

Prostřednictvím našeho multisektorového projektu zaměřeného na výživu, finanční podporu a zlepšení přístupu k vodě se snažíme snížit dopady ozbrojeného konfliktu na zranitelné skupiny obyvatel a zajistit jim přístup k potřebné humanitární pomoci. 

Autor: Tereza Hronová

Související články