Mezinárodní den menstruace: Menstruace je stále stigma, pojďme to změnit!

Publikováno: 27. 5. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Mezinárodní den menstruace: Menstruace je stále stigma, pojďme to změnit!
© Foto: Mihiret Wasihun

Mezinárodní den menstruace již devátým rokem 28. května upozorní na problematiku, která trápí miliony žen a dívek po celém světě. Ne všechny totiž mohou období menstruace prožít v bezpečném, důstojném a hygienickém prostředí. V mnoha zemích světa nemají dívky možnost kvůli menstruaci chodit do školy, potkávat se s rodinami nebo pracovat. A proč 28. května? 28 dní je považováno za průměrnou délku menstruačního cyklu a 5 dní je zase průměrná délka menstruace.

Podle OSN každý měsíc menstruuje 1,8 miliardy lidí na planetě. Ať už to jsou ženy, dívky nebo transgender či nebinární osoby, miliony z nich nemají možnost překonat období periody v důstojných podmínkách bez toho, aniž by byli vyloučeny z kolektivu nebo přehlíženi okolím. Tento den se i proto snaží šířit osvětu o menstruaci samotné, hygieně během ní, ale i překonávat tabu a zodpovídat nevyřčené otázky.

První Mezinárodní den menstruace, pod zkratkou MHD – Menstrual Hygene Day, se uskutečnil v roce 2014. Tehdy měl za cíl především šířit osvětu o hygieně, která je v mnoha částech světa na velmi špatné úrovni, a také prolomit nedotknutelnost celého tématu. I přesto, že je menstruace přirozeným procesem ženského těla, nemluví se o ní otevřeně ani v zemích, které se považují za vyspělé. Menstruace může být v některých kulturách považována jako znak toho, že je dívka připravená být manželkou a matkou, i když je stále dítětem. Kvůli periodě zůstává mnoho dívek doma – přestanou chodit do školy a třeba se do ní už nikdy nevrátí kvůli špatným hygienickým podmínkám, nedostatku soukromí nebo posměchu ze strany okolí.

Ženy a dívky si často musí hygienické potřeby vyrábět samy

Koupit hygienické potřeby by měla být zcela normální a přirozená věc. V zemích Afriky, Asie, ale i třeba pro některé ženy v USA je zcela nemyslitelná představa, že by si mohly pořídit menstruační pomůcky každý měsíc. Jejich cena, ale i dostupnost je limitována a ženy z chudých zemí o této možnosti mnohdy ani neví. Ženy a dívky jsou často odkázány na to, vyrobit si své hygienické pomůcky z dostupných materiálů, nejčastěji kusů látek. Díky tomu si ale mohou přivodit infekční onemocnění, které s sebou nesou další stigmatizující následky. Mezinárodní den menstruace má za cíl především rozvířit společenskou debatu o ceně hygienických potřeb a jejich dostupnosti. Stejně tak se v tento den mnoho institucí snaží zvýšit povědomí o menstruační problematice v rozvojových zemích a navrhují potřebná řešení.

Člověk v tísni se problematice nedostatečné informovanosti o menstruaci věnuje v rámci misí např. v Nepálu, Myanmaru, Etiopii a Angole. Organizujeme na toto téma workshopy pro ženy a dívky z rozličných komunit, kde se mohou dozvědět, co se s jejich tělem během menstruace děje, jaké hygienické návyky by měly dodržovat, ale hlavně se jim dostane ekologických a bezpečných pomůcek, jako jsou vložky nebo tampony. Samy pak mohou osvětu šířit mezi své příbuzné nebo vrstevnice.  

Autor: Karolina Sugarova, Veronika Gabrielova

Související články