Místo, kde mohou děti najít bezpečí i zábavu a porozumění

Publikováno: 17. 1. 2023 Doba čtení: 2 minuty
ECHO_CFS_June
© Foto: Laura Arshakyan

Konflikt v Náhorním Karabachu znovu vypuknul v roce 2020. Dramaticky ovlivnil životy dětí v postižených regionech, ty musely opustit pro ně všechna dosud známá místa a vkročit do neznáma․ Samy mnohdy nevěděly, proč odcházejí, na rozdíl od dospělých, kteří si byli vědomi hrozícího nebezpečí.

Člověk v tísni se snaží zmírnit dopady konfliktu na psychiku dětí, a proto zřídil v příhraniční obci Goris dětský klub. Tam se dětem dostává psychosociální podpory prostřednictvím nejrůznějších aktivit.

V rámci naší dokumentární série s názvem "To jsme my, náš nový život v Arménii" jsme natáčeli každodenní fungování dětského klubu, abychom ukázali, jak se dětem ve věku od šesti do čtrnácti let podařilo po válce zapojit do běžného života.  

Bezpečné místo pro děti prchající před válkou 

Lora je z Gorisu a pracuje v dětském kubu jako psycholožka. Když vypukla válka, sama navštěvovala vysídlené lidi žijící v krytech a snažila se jim pomoci překonat stres a zvládat vlastní emoce. Lořiny zkušenosti ji dovedly k myšlence zřídit specializované místo, které by zajistilo dlouhodobou podporu dětem a jejich rodičům.

V současné době existuje sedm takových míst v obcích Goris, Verishen, Khndzoresk, Karahunj, Vorotan a Shurnukh v regionu Sjunik, kde tráví čas se svými vrstevníky více než 420 dětí. Tyto prostory zřídil Člověk v tísni a v současné době fungují díky finančním prostředkům EU v rámci projektu 'Okamžitá humanitární pomoc pro obyvatele Arménie zasažené konfliktem'.

Zábava i vzdělání pro děti a jejich rodiče 

Pro děti v klubu je připravená zábava i poznání. Mají možnost zkusit si nejrůznější aktivity, díky kterým mohou zkoumat svět z různých úhlů a rozvíjet své zájmy. Mezi aktivity patří skupinové hry, kreativní práce, jako je malování a keramika, vyšívání nebo háčkování, lekce přírodních věd, také jóga a gymnastika, nebo venkovní aktivity, např. táboření. Dále i návštěvy muzeí a divadel a poznávání památek.

Kromě dětí mají prostor pro rozvoj také rodiče. Dostává se jim psychosociální podpory, ale také mnoha příležitostí k tomu se potkat s dalšími lidmi, socializovat se, a třeba i rozvíjet své vlastní rodičovské dovednosti. Stejně tak se v dětském klubu pořádají průběžná školení pro mentory. To jim umožňuje obohatit své znalosti a dovednosti pro práci s dětmi za využití moderních výukových metod.

Vzpomínky na dětství jsou ty nejkrásnější střípky minulosti, které si s sebou neseme navždy. Dětské kluby zřízené Člověkem v tísni jsou efektivním nástrojem, jak obohatit životy dětí postižených konfliktem. 

Autor: Elma Vardanyan

Související články