Truhlíky ochladí ulici a pomůžou včelám. Cirkulární dílna zazeleňuje město i díky programu Mladí chrání klima

Publikováno: 24. 3. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Truhlíky ochladí ulici a pomůžou včelám. Cirkulární dílna zazeleňuje město i díky programu Mladí chrání klima
© Foto: Adriána Vančová

V rámci projektu 1Planet4All „Mladí chrání klima“ můžou lidé ve věku 15 až 35 na své komunitní projekty získat mini-grant 8000 Kč. Jednoho z nich se ujala Cirkulární dílna z Kampusu Hybernská, kde pro děti uspořádali workshop výroby truhlíků a květináčů k zazeleňování městských ulic. O projektu jsme si popovídali s jeho koordinátorem Martinem Gálisem.

Cirkulární dílna HYB4, sídlící na Praze 1 kousek od Náměstí Republiky v komplexu kulturního centra Kampus Hybernská, uspořádala workshop Výroba truhlíků, kde s partou dětí tvořili dřevěné truhlíky a květináče, naučili je pracovat s elektrickými nástroji i natírat dřevo. 

Děti mohly zažít na vlastní kůži, proč je důležitá městská zeleň pro klima a třeba i pro včelstvo. Využili k tomu grant Mladí chrání klima organizace Člověk v tísni.

MLADÍ CHRÁNÍ KLIMA! Chcete vytvořit komunitní projekt, který udělá aspoň malý krůček v boji s klimatickou změnou, a získat pro něj mini-grant 8000 Kč? Další uzávěrka projektů je 31. března a 31. května.

I obyčejný truhlík dokáže divy. O upcyklaci a městské zeleni s Martinem Gálisem z cirkulární dílny

Jak Cirkulární dílna funguje?

Cirkulární dílna byla založena v roce 2017, vystřídaly se tu různé koncepty, stále se posouváme dál a zlepšujeme vybavení. Snažíme se recyklovat a upcyklovat, používat staré materiály, vyhozený nábytek, dřevo a šířit myšlenky udržitelnosti a cirkularity.

Stabilně tu je přítomen tří až čtyřčlenný tým. Kdokoli z veřejnosti sem může přijít tvořit, my mu pomůžeme vybrat materiál, poradíme s nástroji. Odpovídáme i na dotazy ohledně domácích rekonstrukcí nebo restaurování nábytku. 

Také pořádáme pravidelné workshopy s pestrými tématy, pracujeme nejen se dřevem, ale i kůží, textilem, kamenem, hlínou, kovem a dalšími materiály. Učíme navrtávat poličky, natírat, opravit si vlastní stoličku...

Jaký je o takové workshopy zájem? Umím se představit, že současný student z velkého města se neměl od koho naučit navrtat poličku.

Co se týče zájmu, samozřejmě nás hodně zbrzdila pandemie koronaviru. Dílna byla také v nedávno rekonstrukci, získali jsme nové stroje a rozšířili nabídku služeb. Zájem teď zase pomaličku stoupá. Chodí sem děti i senioři, děláme akce pro školy.

Jak jste využili grant z programu Mladí chrání klima?

Uspořádali jsme workshop výroby truhlíků, který proběhl 26. ledna 2022. Jako cílovou skupinu jsme si vybrali děti. 

Od známých pedagogů se dozvídám, že žáci často nemají kde se s podobnými činnostmi setkat. Na workshop dorazilo na dvacet dětí, plus pár starších zájemců.

Co jste s dětmi vyráběli?

Tvořili jsme truhlíky a květináče, do nichž můžete vsadit nejen květiny, ale i zeleninu, ovoce, bylinky... Dřevo pro výrobu bylo upcyklované, vytahali jsme ho z kontejneru. 

V dílně používáme staré dřevo třeba z rekonstrukcí, které by se jinak vyhodilo. Toto je jádrem naší ideje – cirkularita. Snažíme se, abychom vzbudili v lidech povědomí o tom, že není vždy potřeba nakupovat nové věci, ale naopak využít to, co jiní vyhodí. Není to jen o recyklování, ale o tom dát věcem nový náboj a ducha, propojit to s uměním, použít barvy a kreativitu. Právě toto hodně baví i děti.

Zvládly děti celý proces výroby od kusu dřeva až po truhlík?

Nejnebezpečnější práce jsme udělali předem a dětem jsme připravili takový poloprodukt. Vytahali jsme z trámů a prken hřebíky a vruty. Děti si ale dřevo už samy navrtaly a sešroubovaly, zkusily si dřevo zbrousit. Naučily se používat ruční i elektrické nástroje. Truhlíky jsme nakonec vystlali, aby nepřetékala voda při zalévání.

Kam jste umístili hotové výrobky?

Truhlíky si vzaly děti k sobě do školy, pár jsme jich umístili i do blízkých ulic. Dva jsme si nechali i tady v Kampusu Hybernská, zasadíme do nich chili papričky a pár rajčat.

Tím, že si děti odnesou vlastní truhlík vyrobený z odpadových materiálů a zasadí do něj bylinky, můžou zažít ideu upcyklace a cirkularity na vlastní kůži.

Cirkularita je i klíčovým konceptem nejen našim, ale i například Insititutu pro cirkulární ekonomiku, s nimiž spolupracujeme. 

Náš cíl je zbytečně nerozmnožovat počet věcí. 90 % toho, co vidíte v kontejneru, je funkční. Stačí jen vyměnit kabel, slepit nebo přidat jednu součástku. 

Co se týče zazeleňování měst, nejde jen o estetické důvody. Zajímám se osobně o městské včelaření a vím, že včely tu nemají dost pastvy. Zeleň třeba i v obyčejném truhlíku vytváří pastvu pro včely, z bylinek si můžete udělat čaj, ochlazuje ulice... Je nesmírně důležité tyhle myšlenky předávat dál.

Chcete se i s vašimi spolužáky nebo partou kamarádů zúčastnit projektu Mladí chrání klima?

Pro další otázky kontaktujte:



Autor: Jitka Holasová

Související články