Mobilní očkovací týmy v lokalitách označovaných jako sociálně vyloučené mohou přispět k osvětě, říká Vít Kučera
Publikováno: 17. 7. 2021 Doba čtení: 1 minutaDezinformací o vakcíně proti nemoci covid-19 koluje po světě mnoho. Výjimkou nejsou ani vyloučené lokality v Ústeckém kraji. Sanitky s mobilními očkovacími týmy, které vyrazily mezi lidi do vyloučených lokalit a nabízejí jednodávkovou vakcinaci bez předchozí registrace, tak představují podle ředitele ústecké pobočky Člověka v tísni Víta Kučery krok správným směrem. Podle Kučery mohou mobilní sanitky redukovat míru nepravdivých informací, zvýšit proočkovanost a zamezit tak tomu, aby vznikala nová ohniska nákazy.
„Přítomnost očkovacích týmů přímo v terénu může přispět k osvětě mezi lidmi. Padesát očkovaných je podle mne úspěch. Je tu totiž nebezpečí, že kvůli poměrně malé proočkovanosti by se vyloučené lokality mohly stát novými ohnisky nákazy. Ale samozřejmě nejen ty, podobné to může být kdekoliv ve školách nebo velkých firmách,“ řekl regionálnímu Teplickému deníku Vít Kučera.
Očkovací kampaň v Ústeckém kraji
Během pár minut se u očkovacího místa utvořila kratší fronta a za necelé tři hodiny se nechalo očkovat přibližně 50 lidí. „Kdo je chytrej, nechá se očkovat. Tady je to jednorázové, navíc nikam nemusím chodit, když přijeli za námi,“ řekl Teplickému deníku jeden z očkovaných Jan Baláž, který spolu s rodinou dorazil na očkovací místo z Bíliny.
Podle krajského koordinátora očkování bude v následujících týdnech probíhat jednání se starostkami a starosty, aby se domluvily další návštěvy očkovacích týmů. Zároveň se spouští kampaň, jejímž cílem je co největší proočkovanost i v odlehlých oblastech Ústeckého kraje. Pokud kampaň nebude dostatečně úspěšná, plánují koordinátoři vysílat týmy do terénu častěji a zvažují i možnost zavedení očkovacích loterií.