Mongolsku hrozí extrémní mrazy dzud, Člověk v tísni připravuje pomoc postiženým pastevcům

Publikováno: 21. 12. 2015 Doba čtení: 3 minuty
Mongolsku hrozí extrémní mrazy dzud, Člověk v tísni připravuje pomoc postiženým pastevcům
© Foto:

Praha, Ulánbátar (21. prosince 2015) - Mongolsku hrozí kruté mrazy, které místní nazývají dzud. Po suchém létě, které způsobilo, že pastevci mají méně krmiva pro svá stáda na zimu, se úřady obávají, že mrazy zabijí statisíce zesláblých kusů dobytka. Ten je základním zdrojem obživy pro 300 000 Mongolů, kteří se živí výhradně pastevectvím. Člověk v tísni je v případě, že mrazy udeří, připraven nejohroženějším rodinám distribuovat jídlo, palivo nebo věci na zateplení obydlí. Pomáhat chce i pastevcům, kteří by se kvůli ztrátě živobytí stěhovali do měst. Případnou pomoc od začátku koordinuje s českými organizacemi Charita a ADRA, které mají v Mongolsku své pobočky, stejně jako s místním Červeným křížem nebo Národním úřadem pro mimořádné situace.

Dzud většinou na mongolské pastevce udeří po velmi suchém létě. A to Mongolsko letos zažilo. „Sucha se venkovského obyvatelstva dotkly tak, že dobytek nemohl na pastvinách najít dostatek trávy, aby zesílil před dlouhou zimou. Pastevci zároveň nemohli nachystat dostatek zásob krmiva na zimu a rezervní sklady píce nemohla kvůli suchu naplnit ani vláda,“ říká vedoucí mise Člověka v tísni v Mongolsku Quentin Moreau. Když v této situaci napadne velké množství sněhu, přes který se dobytek nemůže dostat k potravě, a teploty klesnou k mínus 40 stupňům Celsia, začne být situace vážná.

Sníh odřízl pastevce od potravin i zdravotnické pomoci

Podle mongolského Červeného kříže už teď na mnoha místech teploty klesly k mínus 30 stupňům, dříve přišel i první sníh a až půlmetrovou vrstvou sněhu jsou pokryté i pastviny v regionech, kde obyčejně nesněží. Vláda zatím oficiálně dzud nevyhlásila, ale situace na mnoha místech už je kritická. Červený kříž a Národní úřad pro mimořádné situace už informovali, že 12 z 21 provincií a 97 vesnic pokryla vrstva sněhu a čelí velmi těžkým zimním podmínkám. „Sníh aktuálně brání pastvě milionům kusů dobytka. Zvláště v odlehlých oblastech ale ohrožuje i samotné pastevce, kteří jsou odříznutí od potravin nebo zdravotnické pomoci,“ vysvětluje Quentin Moreau s tím, že podle úřadů je takto ohroženo až 10 procent lidí v zasažených regionech.

Podle předpovědi počasí se přitom s vážnými podmínkami bude v následujících týdnech potýkat až 40 % země a podle Červeného kříže je i na normální zimu kvůli suchu nedostatečně připravených 80 % provincií. V Mongolsku je přitom pouze na chovu dobytka a pastevectví závislých 300 000 lidí a při dzudu vážně hrozí, že přijdou o celá stáda a tedy jediný zdroje obživy. Rodiny pastevců pak migrují do slumů na předměstí Ulánbátaru nebo jiných měst a tam se často stávají obětí sociálních problémů jako nezaměstnanost, alkoholismus nebo extrémní chudoba.

Pomoc pastevcům zasaženým mrazem i ztrátou živobytí

Mongolská mise Člověka v tísni ve spolupráci s partnery i Národním úřadem pro mimořádné situace nebo Červeným křížem zatím monitoruje situaci na venkově. „V případě, že se situace ještě zhorší, jsme připraveni nejohroženějším rodinám a lidem v odlehlých oblastech distribuovat jídlo, palivo nebo materiál na zateplení obydlí,“ říká Quentin Moreau. Místní tým Člověka v tísni plánuje i pomoc pro lidi, kteří by se v důsledku ztráty živobytí vydali do nejbližší vesnice, města nebo do hlavního města.

„Pomoc by byla komplexní, ale v této chvíli uvažujeme o zapojení lidí do veřejných prací, ve spolupráci s místními zemědělskými kooperativy plánujeme pilotní programy solidarity a rádi bychom lidem také pomohli v propojení s existujícím sociálním systémem,“ popisuje Quentin Moreau s tím, že Člověk v tísni by pravděpodobně pomáhal v provincii Archangaj, kde má partnery, ale podle situace bude pomáhat v nejvíce postižených regionech. Práci bude zároveň koordinovat s českými organizacemi Charita a ADRA, které v zemi mají své pobočky.

Člověk v tísni nebude při dzudu zasahovat poprvé. V roce 2010, kdy dzud naposledy udeřil a zabil milióny kusů dobytka, pomáhal tým pastevcům v okresech Tsehermandal a Omnodelger v provincii Khenti. Celkem 39 pasteveckým rodinám, které přišly během dzudu o veškerý dobytek, Člověk v tísni poskytl finanční výpomoc na zabezpečení jídla, zimního oblečení, dobytku a topiva. Hlavní starostí těch, jimž nějaká hospodářská zvířata zbyla, byla příprava dostatečného množství krmiva na následující zimní období. I těm Člověk v tísni pomohl.

Zdroj:

Národní úřad pro mimořádné situace (NEMA) http://nema.gov.mn/ 

Červený kříž http://www.ifrc.org/en/news-and-media/news-stories/asia-pacific/mongolia/extreme-winter-conditions--threaten-mongolian-herders--69694/

Autor: Petr Štefan, Quentin Moreau

Související články