Nechce dětem zanechat jen dluhy, rád by vstoupil do insolvence. Ta je však nedosažitelným řešením

Publikováno: 21. 9. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Filip Lébr
© Foto: Klient Člověka v tísni Filip Lébr (autor foto: Česká televize)

V Česku má alespoň jednu exekuci na 700 tisíc lidí a minimálně 200 tisíc z nich by ji mohli vyřešit vstupem do oddlužení. Jenomže na insolvenci po česku dlužníci frontu nestojí. Podmínky jsou tak přísné, že na ně většina nedosáhne. Na snížení nároků už ve Sněmovně panuje shoda s výjimkou šéfa poslaneckého klubu Marka Bendy. Těžkou situaci beznadějného zadlužení řeší i náš klient Filip Lébr, který ji popsal v reportáži pořadu České televize 168 hodin.

Dluhy splácí, přesto se mu každý měsíc navyšují

Filip Lébr z Nižboru dlužil čtyři sta tisíc korun, jenže za deset let jeho dluh kvůli penále narostl na půl druhého milionu, tedy skoro čtyřikrát, a stejně jako dalším obětem obchodu s dluhy stále roste dál. „Já platím teďka nějaký dvě nebo tři exekuce, který dělají dva nebo čtyři tisíce. Já zaplatím ty čtyři tisíce, ale každý měsíc mi to o čtyři a půl až pět tisíc naroste. To znamená, že já místo abych upisoval každý měsíc, připisuju tisíc korun na dluhy,“ vysvětluje.

Pan Lébr pracuje jako kuchař, a je také otcem dvou malých dětí. Manželka pracovat nemůže, protože zajišťuje čtyřiadvacetihodinovou péči nemocnému synovi trpícímu cystickou fibrózou. „Je to nemoc, která se nedá vyléčit. Je to nemoc, můžu říct, že docela náročná, jak psychicky, tak co se týká cestování, léků, výdajů. Má nemocné plíce a musíme udržovat všechno v čistotě, v pořádku, dezinfekci, léky a vitamíny. Něco hradí pojišťovna, něco ne a musíme si to platit sami. Každou chvíli jsme s klukem v nemocnici,“ popisuje.

Dvojnásobný tatínek se nechce smířit s tím, že bude celý život zadlužený a jednoho dne po něm jeho děti zdědí jen dluhy. Původně dlužil 400 tisíc korun, během 10 let narostl jeho závazek kvůli penále na 1 500 tisíc korun. „Já, když jsem se z toho chtěl dostat, aby za moje chyby, co jsem si nasekal v mládí, neplatily moje děti, tak jsem chtěl insolvenci. Ale kvůli těm podmínkám pro mě není možná,“ konstatuje pan Filip.

Právě kvůli tomu, že dluh se mu čtyřikrát zvýšil a on nevydělává dost peněz, aby zvládl během pěti let insolvence zaplatit alespoň 30 % pohledávky včetně penále. Na běžný chod domácnosti by mu měsíčně chybělo víc než 13 tisíc korun. Pokud zůstane v exekuci, dluhy mu sice dál porostou, ale aspoň nebude v mínusu.

Více informací k insolvenci najdete na našem webu jakprezitdluhy.cz.

Insolvence je výhodná i pro věřitele

Kromě Filipa Lébra má v Česku alespoň jednu exekuci na 700 000 lidí a jejich počet stále roste. A stejně jako on většina z nich nemá šanci se do insolvence, která by vedla k jejich oddlužení, dostat. „Z těch 700 tisíc lidí, kteří jsou v exekuci, odhadujeme, že řádově 200 tisíc lidí, možná i více, by do té insolvence mělo jít, protože pro ně jiná cesta vlastně není,“ upozorňuje vedoucí programu Dluhové poradenství Člověka v tísni Daniel Hůle. V minulém roce do insolvence ale vstoupilo jen 21 tisíc dlužníků. „Srážky v exekucích jsou menší než srážky v insolvenci a z tohoto důvodu řada lidí nevstoupí do procesu oddlužení, protože by zkrátka s těmi penězi, které jim zůstávají, nepřežili,“ popisuje v reportáží Radek Hábl, ředitel Institutu prevence a řešení předlužení.

Insolvence je však podle statistik výhodná i pro věřitele. Lidem v oddlužení se totiž povede zaplatit v průměru 56 % všech dluhů. 15 % dlužníků pak během oddlužení splatí své dluhy úplně celé. Dostane se navíc na všechny, kdo peníze půjčili. Na druhé straně lidé, kteří se do insolvence nedostanou a zůstávají v dluhových pastech, vrátí jen něco mezi 18 a 30 % svých dlužných částek, a to jen prvnímu věřiteli v pořadí.

Co stojí v cestě?

Se sílící energetickou krizí a rostoucí inflací se dá očekávat, že počet dlužníků poroste. To zvyšuje poptávku přísná pravidla alespoň trochu zmírnit. Na tom už se rýsuje shoda mezi odborníky a předsedy poslaneckých klubů. Proti je předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, který zastupuje voliče s podobným názorem. „Každý z těch dlužníků si někde něco půjčil a každý z těch dlužníků nesplatil. Za starých časů platívalo pravidlo – když jsem nezaplatil, platím dvojnásobek nebo dokonce čtyřnásobek,“ vysvětluje nejdéle sloužící poslanec, který se obává, aby lidé mírnější pravidla nezneužívali.

„Z mého pohledu to je předsudek a klišé. Ve většině případů dnes máme v exekucích lidi, kterým vznikly dluhy podle nemravných pravidel, podle kterých by už dneska ani vzniknout nemohly. To jsou typicky neregulované úvěry do roku 2016. Z půjčky 5000 mohla být exekuce za 200 až 500 tisíc korun. Absurdní. Nejdražší odměny advokátům, to jsou všechny ty malé tisícikorunové exekuce, ze kterých je 20 tisíc. To je všechno nakumulováno v těch více než 4 milionech exekucí,“ odpovídá Daniel Hůle.

Proč je ale názor právě šéfa poslaneckého klubu ODS Marka Bendy tak důležitý? Má totiž na Ministerstvu spravedlnosti, které má připravit novou podobu insolvence, obrovský vliv. Jednu z nejklíčovějších reforem, která může pomoci jak dlužníkům, tak těm, kteří jim své peníze půjčili, má tak v rukou právě on.

Celá reportáž Václava Crhonka a Davida Sebíně v pořadu 168 České televize tady.

Autor: Česká televize, Eliška Ratiborská

Související články