Nevratná kauce, rekonstrukce a pak vyhazov. I takhle může vypadat byznys s chudobou.
Publikováno: 12. 11. 2018 Doba čtení: 3 minutyKaždý člověk chce pro svoji rodinu zajistit stabilní domov. Strach z toho, že z ničeho nic přijdete o střechu nad hlavou, je velkým strašákem. V naší práci se s tím setkáváme velmi často, bydlení patří mezi problémy, se kterými se na nás lidé obracejí velmi často. Pomáháme jim při hledání nového bydlení či udržení stávajícího bydlení, občas také řešíme nekalé praktiky majitelů bytů.
„Součástí naší práce je podporovat rodiny a jednotlivce v jejich přirozeném prostředí, což nám umožňuje nahlédnout do domácností, ve kterých lidé žijí,“ říká terénní pracovnice Kristýna Volfová. Často se jedná o byty, jejichž stav neodpovídá základním normám a nejsou k bydlení vhodné. V bytech chybí základní vybavení jako záchod, vana, kuchyňská linka, neteče teplá voda či nelze zapojit elektřinu. Nemluvě o tom, že v bytech se vyskytuje plíseň a škůdci, což může ohrozit zdraví osob. „Přesto se setkáváme s tím, že i za takto nevyhovující bydlení si majitelé účtují velmi vysoké nájemné, kdy není výjimkou za takový byt o velikosti 2+1 měsíčně hradit i 12.000,- Kč. S lidmi, se kterými se setkáváme, majitelé často nekomunikují otevřeně a napřímo, ale využívají k tomu i několik zprostředkovatelů,“ dodává Kristýna. Náprava nevyhovujících podmínek v bytech je proto často velmi obtížná.
Nájemníci? Spíš řemeslníci pracující zadarmo
Pracovníci organizace Člověk v tísni se ve své praxi například setkávají s tím, že majitel od lidí vybere kauci, která není zaznamenána v nájemní smlouvě a neexistuje ani žádný doklad o jejím zaplacení, a tu po skončení smlouvy nevyplatí zpět. Příkladem může být příběh rodiny, se kterou jsme nedávno začali spolupracovat. Manželé majiteli bytu složili požadovanou kauci, na vlastní náklady byt upravili tak, aby zde mohli důstojně žít. Ve chvíli, kdy měli hotovo (zhruba po půl roce bydlení), jim majitel z ničeho nic oznámil, že musí byt do týdne opustit. Nájem přitom vždy platili včas a podobný postup odporuje Občanskému zákoníku.
Důvodem výpovědi bylo porušení pravidel soužití, na které upozorňovala místní domovnice, která však měla s rodinou osobní spory. Majitel si nic neověřoval a ihned rozhodl, že se rodina musí okamžitě odstěhovat. Ta se ho snažila kontaktovat a zjistit, v čem má ono porušování pravidel spočívat. Když se to konečně podařilo, dozvěděli se od něj, že jejich děti v bytě dělají hluk, který ruší ostatní nájemníky. Děti jsou děti a občas umí být pořádně hlučné, což opravdu může rušit. Zvláštní však je, že tato rodina děti v té době v domácnosti dlouhodobě neměla. Co tedy vedlo majitele k tak radikální a rychlé výpovědi? Odpověď možno zřejmě hledat v následujících událostech. Majitel nově opravený byt dal opět k dispozici a to téměř ihned. „Dozvěděli jsme se, že nově požadovaná kauce se značně zvýšila, nárůst zaznamenal i nájem. Důvod navýšení? Byt je částečně zrekonstruovaný. Mimochodem postižená rodina uvádí, že takovéto praktiky jsou běžné a bránit se proti nim je velmi složité,“ uzavírá Kristýna Volfová.