Nevyhráli jsme, ale boj trvá!

Publikováno: 29. 2. 2016 Doba čtení: 3 minuty
Nevyhráli jsme, ale boj trvá!
© Foto: ČvT archiv

„Účet“ Nebeské setnině k výročí dvou let od krvavých událostí na kyjevském Majdanu (18. až 20. února 2014) složil na svém Facebooku ukrajinský politolog a občanský aktivista Maksym Lacyba. Jeden ze spoluzakladatelů ukrajinského reformního hnutí Reanimacijnyj Paket Reform (Oživovací balíček reforem) vylíčil, co se na Ukrajině za poslední dva hektické roky povedlo, a v čem země zatím neuspěla.

1. Asociační dohoda s Evropskou unií byla podepsána a vstoupila v platnost.

2. Projekt bezvízového styku s Evropskou unií je prakticky dotažen do konce a je naděje, že od července 2016 budou Ukrajinci do států schengenského prostoru cestovat bez víz.

3. Vznikla fungující hlídková služba policie (složky vyšetřování mají ještě co dohánět).

4. Ministerstvo obrany, generální štáb, ministerstvo vnitra i tajná služba SBU jsou proukrajinsky orientovány (což samozřejmě neznamená, že tito lidé nebudou Ukrajince okrádat).

5. Armáda je schopná stávající území Ukrajiny ubránit před separatisty a ruskými teroristickými skupinami. Ukrajinská armáda bohužel nedokáže ubránit zemi před armádou Ruské federace.

6. Prezident, předseda Nejvyšší rady i vláda jsou proukrajinsky orientováni (což samozřejmě neznamená, že tito lidé nebudou Ukrajince okrádat).

7. Vznikla mezinárodní antiputinská koalice, byly zavedeny sankce proti Rusku.

8. Byla provedena finanční decentralizace, která je mimořádně účinným nástrojem pro rozvoj měst. Například do místního rozpočtu malého města Boryspil dodatečně putovalo 213 milionů hřiven.

9. Existuje celá řada pozitivních rozhodnutí v oblasti deregulace ekonomických aktivit (zrušení technických norem pro výrobky, veterinární kontrola, od července 2016 bude zavedeno transparentní zadávání veřejných zakázek přes systém Prozoro (Průhledně).

10. Vznikl Antikorupční úřad (NABU), který se zároveň podařilo personálně stabilizovat (specializovaní vyšetřovatelé, státní zástupci orientovaní na boj s korupcí). Nic nebrání tomu, aby NABU začal fungovat.

11. Ukrajina již není závislá na ruském plynu a přežije bez něj zimu.

12. Proběhly lustrace značné části úředníků spojených s režimem exprezidenta Viktora Janukovyče.

 

V čem zatím Ukrajina prohrává? Úmyslně nepíšu „prohrála“, protože dokud jsou lidé, kteří se nevzdávají, boj trvá.

1. Vláda nebyla donucena k důslednému a transparentnímu vyšetření zločinů na kyjevském Majdanu z února 2014. Generální prokuratura, ministerstvo vnitra ani soudy se nezasloužily o potrestání zločinců z jednotek Berkut. Janukovyčův systém tak stále žije a má své nedotknutelné chráněnce.

2. Ukrajina prozatím prohrála reformu prokuratury. Ukázalo se, že občanští aktivisté jsou slabší než prezident a jeho dva generální prokurátoři. Generální prokuratura Ukrajiny je stále orgánem zla a korupce.

3. Nebyl vytvořen spravedlivý soudní systém. Z osmi tisíc soudců byli lustrováni všehovšudy čtyři lidé. Perspektiva, že soudy budou rychle očištěny, je malá.

4.  Ukrajina zatím prohrává boj za integritu úředníků. Zřízení Národní agentury pro prevenci korupce je de facto zablokováno. Plat úředníků zůstal na úrovni tří až pěti tisíc hřiven, což je de facto výzva ke korupci a nekompetentnosti.

5. Vládě chybí čestní, proreformně naladění lidé. Premiér Jaceňuk není schopen reformovat zemi, ztratil důvěru občanů a stal se závislým na oligarchických klanech. Části ministrů to znemožňuje začít pracovat pro občany.

6. V Nejvyšší radě se utvořila amorální poslanecká většina. Tito poslanci nechtějí, aby na Ukrajině vznikla vláda, která je schopna provádět reformy a deoligarchizovat ekonomiku.

7. Občané Ukrajiny výrazně zchudli. Kupní síla obyvatelstva klesla, ubylo pracovních míst. Ekonomika padá a vláda dosud nenabídla žádnou ekonomickou strategii.

8. Voliči se nedočkali změny smíšeného volebního systému. Proto i příští volby vynesou do Nejvyšší rady poslance-podnikatele, kterým poslanecký mandát poslouží pouze k vlastnímu obohacení. Reformována nebyla ani ústřední volební komise.

9. Nebyla dokončena decentralizace. Dosud nebyly zrušeny oblastní státní úřady a okresní státní úřady. Kompetence a zdroje nebyly předány sdružení obcí a měst.

10. Neproběhla privatizace zkorumpovaných státních podniků, nebyly stanoveny jasné mechanismy veřejné kontroly řízení státu a využívání obecního majetku.

 

Záměrně jsem podrobně popsal hlavní úspěchy i porážky Ukrajiny. Určitě nelze říct, že jsme uplynulé dva roky promrhali. Mnohé se podařilo. Ukrajina musí pokračovat v boji. Musí hledat nové prezidenty, nové ministry, nové primátory a starosty, nové poslance a státní zástupce.

Před námi je dalších dvanáct měsíců, 20. února 2017 se sejdeme na Majdanu, abychom složili pravidelný účet Nebeské setnině…

Přihlašte se a budete pravidelně dostávat Východoevropský žurnál:

 

Autor: ČvT

Související články