Nový nástroj „Lichvolapka“ pozná neférovou, tedy neplatnou úvěrovou smlouvu

Publikováno: 24. 9. 2024 Doba čtení: 3 minuty
Nový nástroj „Lichvolapka“ pozná neférovou, tedy neplatnou úvěrovou smlouvu
© Foto: ČvT pomocí AI

Marek si sice půjčil přes 900 tisíc korun, jenže zároveň už splatil více než 1,5 milionu. Pomohli jsme mu a nebankovní společnosti na jeho účet vrátily dohromady přes 600 tisíc korun. Podobných tzv. smírných dohod s úvěrovými společnostmi pomohli naši dluhoví poradci a poradkyně uzavřít v poslední době už stovky. Někteří věřitelé totiž stále řádně neprověřují schopnost dlužníka splácet či poskytují úvěr s nemravně vysokým úrokem.

Abychom orientaci lidem v nesnadné problematice usnadnili, vyvinuli jsme nástroj „Lichvolapka“. S jeho pomocí si každý může jednoduše a rychle ověřit, zda je jeho úvěr v souladu se zákonem.

Po autonehodě rodičů se čtyřicátník Marek* rozhodl pracovat „na volné noze“. Chtěl si lépe organizovat čas, aby jim mohl vypomáhat. Jenomže mu klesly výdělky a postupně nezvládal platit své závazky. K jedné kreditní kartě, kterou čerpal revolvingový úvěr, přibyla další a pak další, až jich měl od různých nebankovních společností celkem šest.

Měsíčně měl v průměru zaplatit 75 tisíc korun, dle čerpání a výše úroků jednotlivých revolvingových úvěrů. Naštěstí se na nás obrátil včas a chtěl vše aktivně řešit,“ popisuje náš dluhový poradce Jaroslav Mašek.

Společně prostudovali dostupné dokumenty a spočítali, že si Marek sice půjčil přes 900 tisíc korun, jenže zároveň už splatil více než 1,5 milionu. Následně proto sepsali a podali všem věřitelům návrhy na smírná řešení. Důvodem bylo podezření, že společnosti poskytovaly úvěry bez toho, aby si ověřily schopnost dlužníka je splácet, ale i zjevně nepřiměřená výše úroků. Ve všech případech na tyto argumenty společnosti přistoupily a úvěrové smlouvy ukončily. Na účet pana Marka vrátily dohromady přes 600 tisíc korun, kterými půjčky přeplatil.

„Lichvolapka“ provede orientační test

Podobných smírných dohod pomohli naši dluhoví poradci a poradkyně uzavřít v poslední době už stovky. Někteří věřitelé totiž stále řádně neprověřují schopnost dlužníka splácet či poskytují úvěr s nemravně vysokým úrokem.

„Takové půjčky před finančním arbitrem či u soudu neobstojí, a věřitelé se proto raději snaží s dlužníky dohodnout. Předpokladem smírného řešení ovšem je, že se jedná o spotřebitelský úvěr, nikoliv o úvěr pro podnikatele,“ upřesňuje náš analytik David Borges.

Abychom orientaci lidem v nesnadné problematice usnadnili, vyvinuli jsme nový nástroj. S jeho pomocí si každý může jednoduše a rychle ověřit, zda je jeho úvěr v souladu se zákonem. Pojmenovali jsme ho Lichvolapka – můžete ji vyzkoušet a používat zdarma.

„Stačí vyplnit jen několik údajů o tom, za jakých okolností byl úvěr poskytnut a kolik stojí. Cena půjčky se přitom posuzuje ukazatelem RPSN, který v sobě zahrnuje nejen úrokovou sazbu, ale i různé poplatky, které si věřitelé často účtují. Tento údaj je povinnou součástí každé úvěrové smlouvy,“ upřesňuje autor nástroje David Borges.

Pokud zjistíte, že půjčka dle našeho orientačního testu není v pořádku nebo budete mít pochybnosti, doporučujeme bezplatnou pomoc našich poradců prostřednictvím help linky 770 600 800. Ti každou situaci detailně prověří.

„Dokážeme si poradit, i když za námi přijdou lidé, kteří nemají schovanou úvěrovou smlouvu,“ upozorňuje Jaroslav Mašek. „Pan Marek vůbec nepředpokládal, že se mu nějaké peníze vrátí. Když jsem s ním mluvil naposled, tak mi s potěšením říkal, že rodičům zaplatil rehabilitační pobyt, sám si udělal po dlouhé době dovolenou a část peněz se rozhodl věnovat i na něco bohulibého. Byl jsem rád, že jsme mu mohli pomoct,“ uzavírá náš dluhový poradce.

*Jméno klienta jsme změnili z důvodu ochrany soukromí.

Autor: ČvT

Související články