Nový rok bez politických vězňů v Bělorusku? Omyl
Publikováno: 21. 1. 2016 Doba čtení: 4 minutyNa konci roku 2015 se za mřížemi běloruského vězení ocitl vězeň odsouzený z politických důvodů, a to jen pár měsíců poté, co bylo na základě amnestie Alexandra Lukašenka propuštěno posledních šest politických vězňů.
Odsouzeným je Michail Žemčužnyj, zakladatell organizace „Platform Innovation“ a doktor technických věd vitebské technické univerzity.
Platform Innovation (Платформ инновейшн) je kulturní a vzdělávací nevládní organizace, která monitoruje podmínky ve vězeních a upozorňuje na porušování práv vězňů. Iniciativa navazuje na činnost předchozí organizace Platforma, která zanikla v roce 2012 na základě rozhodnutí minského hospodářského soudu. Jejím zakladatelem je Andrej Bondarenko, odsouzený v roce 2014 ke třem rokům vězení za výtržnictví (více o případu A. Bondarenka je možné si přečíst zde).
Status politického vězně přiznaly Žemčužnému běloruské organizace jako Vjasna, Běloruský helsinský výbor, Běloruská asociace novinářů, Centrum právní transformace „Lawtrend“, Běloruské dokumentační centrum, Výbor na pomoc pronásledovaným „Solidarnost’“ a běloruský Dům lidských práv. V dokumentu, který byl publikován 7. prosince 2015 na webových stránkách Vjasny, shrnují představitelé výše uvedených organizací události kolem případu M. Žemčužného následovně:
Michail Žemčužnyj byl v létě 2014 zadržen a oficiálně obviněn zúplatkářství, vyzrazení státního tajemství a užití techniky k dokumentaci objektů státního zájmu. Byl odsouzen k 6 a půl roku vězení se zesíleným režimem. Oficiální důvody, které vedly k takovému verdiktu, považují běloruské lidskoprávní organizace za nevěrohodné, a to především proto, že soudní přelíčení bylo veřejnosti nepřístupné a konalo se v utajení, ačkoli pro to nebyl žádný konkrétní důvod. V souvislosti s tajným procesem, při kterém mohly být státními orgány použity pochybné metody vymáhání práva, dospěli představitelé lidskoprávních organizací k závěru, že odsouzení M. Žemčužného je nepodložené a politicky motivované.
Nyní lidskoprávní aktivisté v Bělorusku požadují, aby byl rozsudek přezkoumán a bylo zajištěno právo na spravedlivý soudní proces. Dále usilují, aby byl Žemčužný uznán politickým vězněm také mezinárodními lidskoprávními organizacemi.