Obama na Vietnamce mocně zapůsobil

Publikováno: 17. 6. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Právník a aktivista Trinh Hoi mluvil během návštěvy v Praze o tom, jak nedávná přírodní katastrofa ovlivnila vnímání lidských práv ve Vietnamu
© Foto: ČvT archiv

Koncem května přicestoval do Vietnamu na oficiální návštěvu Barack Obama. Air Force One přistál na hanojském letišti o půlnoci a na prezidenta nečekal ani červený koberec, ani pompézní rituál hodný představitele světové velmoci. Na konci třídenní návštěvy ho však cestou na letiště vyprovázely desetitisíce nadšených Saigoňanů. 

Za posledních padesát let se asi žádnému státníkovi nepodařilo během své návštěvy na Vietnamce zapůsobit tak mocně, jako to dokázal Barack Obama, prezident jim kdysi nepřátelské země. Stačily mu k tomu tři dny, jeho skromné, lidské vystupování a proslov před dvěma tisíci předem vybraných účastníků v kongresovém centru, ve kterém představil svou vizi partnerství USA s Vietnamem.

Zdůraznil zejména svrchovanost Vietnamu a nastínil tři pilíře, na kterých by vzájemná spolupráce měla být postavena: hospodářské partnerství s důrazem na lidský rozvoj, vzdělání a nové technologie; bezpečnostní spolupráce, kterou nově otevírá zrušení embarga na prodej amerických zbraní do Vietnamu, a společný postoj k řešení globálních výzev, jako je životní prostředí nebo lidská práva.

Prezident Obama se odkázal na univerzální hodnoty, které jsou zapsány v deklaraci lidských práv i ve vietnamské ústavě, jako jsou svoboda slova, tisku, shromažďování nebo právo na přístup k informacím. „Jde o každého z nás, každou zemi, aby se snažila důsledně dodržovat tato pravidla a byla upřímná k těmto ideálům,“ uvedl ve svém projevu.

Přístup vietnamské komunistické vlády k těmto otázkám lze vysledovat z průběhu událostí kolem  Obamovy návštěvy.

Týden před příletem Obamy se jeden z nejznámějších vězňů svědomí, Tran Huynh Duy Thuc, který byl odsouzen na 16 let za psaní svého blogu, rozhodl držet hladovku do vyčerpání sil. K tomuto kroku ho přiměla vláda svými pokusy donutit ho emigrovat do USA.

Dva dny před návštěvou vláda předčasně propustila katolického kněze Tadeáše Nguyen Van Ly, jehož osmiletý trest měl skončit koncem července.

Blogerka a jedna z předních aktivistek za lidská práva Doan Trang byla zadržena. Propustili ji půl hodiny před ukončením setkání Obamy s členy nevládních organizací, kterého se měla zúčastnit. V den setkání byl také unesen Nguyen Quang A, kterého bezcílně vozili v minibusu, dokud prezident Obama nenastoupil do letadla do Ho Či Minova města. Pouze šest z patnácti pozvaných zástupců nevládních organizací nakonec na setkání dorazilo. Státní média se o tomto setkání nezmínila.

Proslov prezidenta v kongresovém centru byl ve stejný den odvysílán „živě“, nicméně sestříhaný, stejně tak i na internetu se objevila jen upravená verze. Všechny pasáže, kde prezident mluvil o lidských právech, byly buď odňaté, nebo zkresleně přeložené.

Samotní Vietnamci jen kroutili hlavou nad jednáním své vlády. Jedno se jim ale podařilo: dali najevo, že mají Američany a jejich prezidenta radši než představitele Číny. Vietnamští pro-čínští politici by to rozhodně neměli přehlédnout.

Autor: Mai Nguyenová

Související články