Expert na dluhy: Vláda si kupuje čas, obrovské zadlužení lidí přijde po volbách
Publikováno: 3. 2. 2021 Doba čtení: 2 minutyDeník.cz: Po skončení moratoria na exekuce zesílí aktivita exekutorů, kteří vyrazí do chudých domácností, říká Daniel Hůle ze organizace Člověk v tísni. Strmý nárůst zadlužení domácností v důsledku koronavirových opatření ale očekává až po podzimních volbách. Zřejmě na tom nic nezmění, ať v nich vyhraje kdokoliv.
Co nynější konec moratoria na exekuce konkrétně znamená?
Moratorium směřovalona zabavování movitých věcí a prodej nemovitého majetku. Hlavní problém je u movitých věcí, protože u prodeje nemovitého majetku většinou proběhne dražba, a věřitel a exekutor se uspokojují z jejího výtěžku. Ale u takzvaných mobiliárních exekucí, když exekutor přijde a zabavuje dlužníkům věci, je výtěžnost z prodeje zabavených věcí minimální. Pokud si nějaký podvodník pořídí drahé vybavení, tak si to obvykle dobře pohlídá, a exekutor nic nenajde. Lidem, kteří se v tom nevyznají, ale berou obvyklé věci, třeba televize. Ty jsou ale prakticky neprodejné.
Proč to tedy exekutoři dělají?
Cílem exekutora není odnést věci a prodat je, ale dotlačit dlužníka k tomu, aby přistoupil na dobrovolné splátky. Obvykle splatí jednorázovou splátku třeba ve výši 10 tisíc korun do druhého dne a potom každý měsíc třeba dva tisíce korun, záleží na výši dluhu a možnostech dlužníka. A tímto způsobem zejména velké exekutorské úřady dosahují velké efektivity při vymáhání dluhů, protože člověk, kterému se z příjmů sráží třeba 700 korun, tak musí ještě platit „výpalné“ ve výši dvou tisíc korun, aby mu exekutor věci neodnesl. To teď během toho moratoria nemohlo probíhat, exekutoři sice nemohli věci odvážet a prodávat, ale mohli přijít do domácnosti a dělat jejich soupis.
Je rozumné, umožnit znovu exekuce v době, kdy se nákaza dlouhodobě nesnižuje?
Riziko je v tom, že domácnosti bývají plnější, protože lidi musí být víc doma, takže i stres, který návštěva exekutora způsobí dětem, je mnohem pravděpodobnější. Navíc vzhledem k tomu, že mobiliární exekuce několik měsíců neprobíhaly, tak exekutorům vypadly ty dobrovolné splátky, které byly placené právě pod hrozbou tohoto nátlaku. Takže se budou snažit obnovit disciplínu dlužníků, budou na ně vyvíjet nátlak. Lidé, kterým to hrozí, to většinou řeší půjčkou, ať už v rodině, nebo od lichvářů. Tlak na zadlužování bude poměrně zjevný, ale bude to hlavně u lidí, kteří už v exekuci jsou.
Zbytek článku najdete na Deník.cz
*Úvodní foto: Deník/Martin Divíšek