Režisér Oleh Sencov je po pěti letech zpět doma na Ukrajině

Publikováno: 7. 9. 2019 Doba čtení: 2 minuty
Režisér Oleh Sencov je po pěti letech zpět doma na Ukrajině
© Foto: Graty

Ukrajina a Rusko si v sobotu 7. září vyměnily zajatce a vězně. Součástí výměny byli ukrajinští námořníci zajatí loni v listopadu u Kerčského průlivu, na Ukrajinu se vrátil ukrajinský režisér Oleh Sencov spolu s dalšími deseti ukrajinskými politickými vězni odsouzenými ve vykonstruovaných procesech (Volodymyr Baluch, Stanislav Klych Oleksandr Kolčenko, Mykola Karpjuk). Celkově si obě země vyměnily 35 a 35 lidí.

„Člověk v tísni vítá propuštění všech zadržovaných Ukrajinců. Naše lidskoprávní oddělení spolu s dalšími lidskoprávními organizacemi všemi dostupnými prostředky usilovalo o propuštění Oleha Sencova, který byl před pěti lety na Krymu zatčen za údajný terorismus a rok poté nespravedlivě odsouzen ve zpolitizovaném procesu na 20 let, a dalších ukrajinských politických vězňů v Rusku,“ říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Až do výměny 7. září se podařilo osvobodit pouze 10 ukrajinských politických vězňů (jsou mezi nimi například letkyně Nadija Savčenko, místopředseda Medžlisu krymských Tatarů Ilmi Umerov, student Jurij Jacenko či aktivista Hennadij Afanasjev).

  „Jak Jacenkovi, tak Afanasjevovi jsme v minulosti pomohli zajistit kvalitní právní zastoupení. Po propuštění z vězení jsme jim pak poskytli psychosociální rehabilitační program v České republice a umožnili jim rovněž hovořit o podmínkách v ruském vězení s evropskými i českými politiky a zástupci mezinárodních organizací,“ říká vedoucí Východoevropského programu Člověka v tísni Nadiia Ivanova. 

Podobnou pomoc ve formě zajištění právního zastoupení a podpory rodin vězněných uplatnilo lidskoprávní oddělení Člověka v tísni rovněž v případě nyní propuštěných Pavla Hryba, Oleksandra Kolčenka, Volodymyra Balucha či Stanislava Klycha.

Případy ukrajinských občanů, kteří jsou z politických důvodů zadržováni ve věznicích na území Ruska a na anektovaném Krymu, sleduje Člověk v tísni dlouhodobě. Ještě před sobotní výměnou bylo na seznamu kampaně #LetMyPeopleGo na ochranu ukrajinských politických vězňů na Krymu a na území Ruské federace, jíž je Člověk v tísni součástí, celkem 97 lidí, kteří si dohromady odpykávali trest 240 let vězení. Po výměně jich zůstává 86. „Tristní je zejména situace krymských Tatarů na anektovaném Krymu. Cílem kampaně je propuštění těchto lidí a zároveň jejich ochrana před mučením a zajištění práva na přístup k advokátovi či lékařské péči,“ dodává Ivanova.

Více o případu Oleha Sencova si můžete přečíst ZDE

Autor: Člověk v tísni (foto: Graty)

Související články