Oprava 9 000 domů i vodovodního potrubí: Na Ukrajině už pomáháme s přípravami na zimu

Publikováno: 11. 8. 2022 Doba čtení: 9 minut
Oprava 9 000 domů i vodovodního potrubí: Na Ukrajině už pomáháme s přípravami na zimu
© Foto: Alyona Budagovska

Za poslední měsíc se nám podařilo dodat jídlo a pitnou vodu desítkám tisíc lidí po celé Ukrajině. Jen na severu a v centrální části země to znamenalo pomoc pro 30 tisíc obyvatel. Pracujeme téměř ve všech oblastech, včetně Charkovské nebo Dnipropetrovské, a připravujeme se na tuhou zimu. Napříč Ukrajinou se chystáme opravit do zimy na 9 tisíc rodinných domů, školek a dalších poničených budov.

Od začátku invaze jsme poskytli pomoc více než 330 tisícům lidí v celkové hodnotě 717 milionů korun a na místě máme přes 200 kolegů.

V Česku jsme doposud podpořili zhruba 17 tisíc lidí, které ruská agrese vyhnala z domova. Mezi nimi jsou především ženy, děti a senioři. Zaměřujeme se na ty nejohroženější, kteří mají zdravotní problémy nebo jiné speciální potřeby. Pracujeme v deseti krajích, pomáháme na pražském Hlavním nádraží a denně na ukrajinské helplince řešíme desítky proseb o pomoc. Doučujeme děti, které sem utekly před válkou a organizujeme pro ně mimoškolní aktivity jako například výlety nebo tábory.

Přečtěte si nejnovější souhrn o pomoci Člověka v tísni na Ukrajině i v Česku.

Obsah

POMOC NA UKRAJINĚ

POMOC V ČESKUPOMOC V MOLDAVSKU

Pomoc na Ukrajině

Už teď se připravujeme na zimu a stále dodáváme pitnou vodu i lidem žijícím v blízkosti frontové linie

POMOC V HODNOTĚ 464,7 MILIONŮ KORUN

Ruská invaze na Ukrajinu trvá téměř půl roku a naše pomoc se neustále mění a přizpůsobuje aktuálním potřebám na místě. Více než 200 našich kolegů pracuje téměř ve všech oblastech Ukrajiny a momentálně se nejvíce zaměřujeme na distribuci přímé finanční pomoci vnitřním uprchlíkům a dalším ohroženým lidem. Pokračujeme v potravinové pomoci, a to hlavně na jihu země, kam stále utíkají lidé z jiných zasažených území Ukrajiny před boji. Začali jsme poskytovat hotová jídla v kolektivních centrech, pokračujeme v dodávkách pitné vody lidem žijícím v oblastech poblíž frontové linie. Připravujeme se také na příchod zimy, ze zkušenosti z jiných zemí zmítaných konflikty víme, jak zásadní je začít s přípravami a pomocí na zimní měsíce včas.

Jen za poslední měsíc se nám podařilo dopravit do Charkovské oblasti na východě země trvanlivé jídlo pro 7 600 lidí a kanystry s pitnou vodou pro 7 100 lidí. Podobně jsme pomáhali i v Dnipropetrovské oblasti, tam od nás pomoc dostalo na 6 tisíc lidí a dalším 3 200 lidem jsme poskytli hygienické pomůcky. D o kolektivních center jsme dodali 124 postelí s matracemi a povlečením. Nevěnujeme se však jen východní části země, do Kyjeva a přilehlých obcí jsme dovezli potraviny pro 11 tisíc lidí a na severu země pro téměř 30 tisíc lidí.

„Během několika posledních týdnů jsme potraviny přestali do Ukrajiny dovážet a nakupujeme je na místě, protože soukromý sektor se z toho původního šoku už vzpamatoval,” říká Petr Drbohlav, regionální ředitel Člověka v tísni pro Východní partnerství a Balkán. Od začátku invaze jsme na Ukrajinu vypravili na padesát humanitárních kamionů a 17 vlaků, které dovezly obětem války to nejpotřebnější.

Na Ukrajině jsou kvůli ruské invazi poničeny nebo zcela zničeny 2 miliony domů . Blížící se zima představuje obrovský problém, protože v domech bez oken a dveří a s poničenou střechou ji lidé nepřečkají. Řada z nich navíc bydlí na chatách, které nejsou stavěné na život v zimě.

Naším cílem je nyní před zimou opravit 9 tisíc domů tak, aby se v nich dalo topit. Společně s dalšími nevládními organizacemi a za podpory agentur OSN by se jich mohlo opravit až 100 tisíc. V Zakarpatské oblasti navíc opravujeme opuštěné veřejné budovy pro uprchlíky z kolektivních center. Tam, kde je poničené centrální topení, budeme zajišťovat topivo. V místech, kde není plyn ani elektřina, budeme hledat alternativy, například v podobě kamen, a v oblastech, odkud se stáhla ruská armáda, primárně obnovujeme kritickou infrastrukturu, aby se lidé mohli vracet domů. Opravujeme tak vodovodní řady, školy a podobně.

Také pokračujeme v pomoci kolektivním centrům pro vnitřní uprchlíky. Nemají se kam vrátit, jejich domov není bezpečný nebo ztratili úplně všechno. Stovky tisíc lidí jsou stále odkázáni na pomoc kolektivních center a dobrovolníků.

Do mnoha kolektivních center dodáváme vybavení nebo zásoby trvanlivého jídla. Někde se úřady snaží uvolnit školy a školky, které se staly útočištěm pro nejpotřebnější, aby se v září opět mohly otevřít pro děti. Dochází proto ke slučování center a místním dobrovolníkům docházejí síly a prostředky, budeme proto pokračovat v dodávkách potravin a hygienických pomůcek do těchto center. Celkem jsme už podpořili 309 center v 11 regionech.

Poskytujeme psychosociální pomoc přes helplinku nebo osobně

POMOC V HODNOTĚ 2 MILIONY KORUN

Zároveň zajišťujeme psychosociální pomoc, která je potřeba neustále a všude. Čelíme ale tomu, že na Ukrajině není dostatek psychologů a psychiatrů, kteří by uměli pracovat s traumaty způsobenými válkou. Na Uk rajině provozujeme telefonní linku, kam mohou lidé zavolat a se svými problémy se svěřit psychologovi, nebo nabízíme pomoc formou mobilních týmů.

„Psychologové na helplince přijímají až 50 hovorů denně. Počet telefonátů se zvýšil o více než 73 %.”

Jeden takový mobilní tým vede i Olena Kravcova, koordinátorka psychosociálních aktivit Člověka v tísni na Ukrajině. Její čtrnáctičlenný tým psychologů poskytuje psychologickou podporu ve čtyřech oblastech země a 10 psychologů pomáhá na celostátní helplince. „Psychologové na helplince přijímají až 50 hovorů denně. Počet telefonátů se zvýšil o více než 73 %,” popisuje situaci po ruské invazi na Ukrajinu. Olena dodává, že lidé budou potřebovat psychologickou podporu ještě nejméně pět let po skončení války.

Helplinka funguje po celé Ukrajině. Mobilní týmy pracují ve Lvově, Ternopilu, Kirovohradu a Dnipru. Kromě toho poskytujeme podporu prostřednictvím našich partnerů v dalších třech oblastech.

Pomáháme finančně. Každý si koupí to, co potřebuje

POMOC V HODNOTĚ 164 MILIONŮ KORUN

Tam, kde obchod a trh funguje, poskytujeme přímou finanční pomoc. Lidé si tak mohou sami naplánovat nákupy a pořídit si přesně to, co nejvíce potřebují a nejsou odkázáni na obsah standardizovaných potravinových balíčků. V situaci, kdy člověka válka připravila téměř o vše, je možnost koupit si co potřebuji zároveň i možností rozhodnout sám o něčem ve svém životě. „Nejohroženější rodiny dostávají po dobu čtvrt roku každý měsíc v hřivnách ekvivalent 1700 korun, aby si mohly nakoupit podle vlastních potřeb a tím mimo jiné pomoct nastartovat místní ekonomiku,“ doplňuje mediální koordinátor Petr Štefan.

PŘISPĚJTE DO SBÍRKY NA UKRAJINU:

Pomoc v Česku

POMOC V HODNOTĚ 75 MILIONŮ KORUN

V Česku jsme zatím ve spolupráci s partnerskými organizacemi pomohli díky sbírce SOS Ukrajina desítkám tisíc uprchlíků a další každým dnem přibývají. Jen v rámci našich služeb jsme podpořili zhruba 17 tisíc lidí, převážně žen, dětí a seniorů. Zaměřujeme se na ty nejohroženější, kteří mají například zdravotní problémy nebo jiné speciální potřeby.

Naše terénní týmy poskytují sociální práci a poradenství v 10 krajích Česka. Pro uprchlíky organizujeme nebo koordinujeme centra pomoci, sledujeme situaci v hromadných ubytovnách a řešíme akutní potřeby. Snažíme se chránit uprchlíky před zneužíváním na trhu s bydlením a prací.

Podpořili jsme integrační aktivity a pomoc ukrajinským rodinám s malými dětmi

Dodnes jsme uzavřeli partnerství a spolupráci se 110 pomáhajícími organizacemi zejména v krajích, kde regionálně nepůsobíme. Ve spolupráci s dalšími organizacemi jsme na pomoc uprchlíkům použili více než 55 milionů korun.

„Nově jsme navázali další partnerství v Praze, Brně a v některých menších městech. Podpořili jsme například integrační aktivity a pomoc ukrajinským rodinám s malými dětmi několika rodinných center na Olomoucku nebo poskytování psychologické pomoci uprchlíkům ve Středočeských Libčicích. Když je třeba, zprostředkováváme nezbytnou materiální podporu,“ uvádí Zuzana Ramajzlová, vedoucí programu SOS Ukrajina v ČR.

Také jsme začali pomáhat společně s online Lékařskou poradnou pro uprchlíky ulekare.cz, která během čtyř měsíců již pomohla vyřešit téměř 10 tisíc požadavků.

Převzali jsme zajišťování služeb na pražském Hlavním nádraží, monitorujeme situaci na úřadech práce

Nově jsme také převzali zajištění služeb Iniciativy Hlavák na pražském Hlavním nádraží šedesáti dobrovolníky/brigádníky organizujícími pomoc přijíždějícím uprchlíkům.

Ve spolupráci s dalšími organizacemi se snažíme pomoci přetíženým úřadům práce, kde si uprchlíci podávají žádosti o humanitární dávku. Například v pražských Holešovicích, kde je situace nejhorší a Ukrajinci tráví v nekonečných frontách i několik dnů, budou k organizaci přispívat dobrovolníci. Pomohou také s vyplněním žádostí. Připravujeme i informační kampaň o právech a povinnostech uchazeče o zaměstnání a o veřejném zdravotním pojištění.

"Velmi složité je nyní najít vhodné ubytování, jelikož v některých lokalitách dochází ubytovací kapacity.“

Na helplince podáváme detailní informace k humanitárním dávkám, složitě hledáme ubytování

Tým ukrajinské helplinky (770 600 800) denně pomáhá řešit požadavky desítek volajících.

„Snažíme se vše detailně vysvětlit, jelikož český a ukrajinský systém se od sebe značně liší. Dotazy nyní nejčastěji směřují na výplatu humanitární dávky, evidenci na úřadech práce a také informace k veřejnému zdravotnímu pojištění. Velmi složité je nyní najít vhodné ubytování, jelikož v některých lokalitách dochází ubytovací kapacity,“ popisuje Alena Čorna, poradkyně helplinky.

Jsme zapojeni do pracovních skupin, podílíme se na systémových změnách

Nadále spolupracujeme s Konsorciem nevládních organizací pracujících s migranty, pravidelně se scházíme s vedením Národního asistenčního centra pomoci Ukrajincům. Jsme zapojeni do většiny pracovních skupin. Angažujeme se rovněž v oblasti krizového řízení, koordinace krajských asistenčních center, nyní v řešení otázky zdravotního pojištění běženců.

„V rámci mezinárodního projektu NIEM (National Integration Evaluation Mechanism) jsme se podíleli na vzniku dvou zpráv „Integrace držitelů mezinárodní ochrany v ČR“ a „Integrace z první ruky: přijetí, adaptace a začleňování v Česku z pohledu uprchlíků“, které vyhodnotily hlavní výzvy v souvislosti se začleňováním ukrajinských běženců do české společnosti,“ uvádí Tomáš Habart, vedoucí vzdělávacích služeb Varianty.

Podporujeme vzdělávání, organizujeme volnočasové aktivity, výlety a příměstské tábory

Pomáháme s českým jazykem. Organizujeme volnočasové aktivity, výlety a příměstské tábory pro ukrajinské i české děti. Pokračujeme s adaptačními skupinami. V Olomouci rozjíždíme skupinová doučování, máme nové kolegy na podporu vzdělávání ukrajinských dětí v Hranicích na Moravě, Olomouci a Praze. Ze sbírky počítačů jsme vydali už více jak 120 notebooků, téměř 80 stolních počítačů a přes 40 monitorů, které dětem umožní připojit se na ukrajinskou distanční výuku nebo usnadní přípravu do českých škol.

Dál podporujeme ukrajinské i české pedagogy. Nabízíme stipendia SOS Ukrajina určená mladým uprchlíkům 15+ v tíživé socioekonomické situaci, kteří jsou ohroženi předčasným ukončením svého vzdělávání. Do programu se mohou přihlásit ukrajinští studenti zapsaní na české střední školy nebo studující distančně na ukrajinských středních školách.

Do série Mall TV Život po česku, představující naši zemi těm, kdo se zde nenarodili, přibyl další díl – tentokrát na téma, jak se děti cizinců zvládají začlenit do českých škol. Zprostředkovává zkušenost, kterou nyní prochází tisíce dětí z Ukrajiny. Připravujeme také závěrečný díl na téma, jak Češi pomáhají, který se dotkne především vlny solidarity s ukrajinskými uprchlíky.


Pomoc v Moldavsku

POMOC V HODNOTĚ 11,4 MILIONŮ KORUN

V Moldavsku pokračujeme v podpoře rodin, které poskytly střechu nad hlavou pro ty, kdo utíkali před válkou. Abychom zajistili inkluzivitu a dostupnost pro nejzranitelnější osoby, zřídili jsme patnáct centrálních osobních registračních míst rozmístěných v patnácti okresech. Prostřednictvím projektu jsme už pomohli 2 057 hostitelským rodinám a poskytli jim podporu a poradenství.

Zároveň i zde pomáháme s provozem helplinky, na které nejpotřebnějším poskytujeme psychosociální pomoc v ukrajinštině a ruštině, ale také informace o jejich právech a přístupu k sociálním a zdravotním službám v Moldavsku. 


Autor: Člověk v tísni

Související články