Pečky? Tam by chtěl žít každý, aneb jak město pomáhá svým občanům

Publikováno: 15. 6. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Pečky? Tam by chtěl žít každý, aneb jak město pomáhá svým občanům
© Foto: Iveta Minaříková

Pečky ležící asi 10 kilometrů jihozápadně od Poděbrad jsou nejmladším městem v kolínském okresu. Žije zde něco málo přes 4 000 lidí a v současné době také 150 zaregistrovaných běženců z Ukrajiny. Místní vedení se snaží pomáhat všem v tíživých životních situacích, ať už se jedná o útěk před válečným konfliktem nebo uvíznutí v dluhové pasti.

Pečky pro Ukrajinu

Město pomáhá uprchlíkům už od prvních dnů válečného konfliktu na Ukrajině. Vyhlásilo například veřejnou sbírku humanitární pomoci nebo zmapovalo ubytovací kapacity ve městě a blízkém okolí. „Podařilo se nám ubytovat přibližně 50 rodin. Nutno říct, že dodnes lidé bydlí v místní sokolovně, evangelické a římskokatolické faře nebo v prostorech, kde byla dříve klubovna pro seniory,“ popisuje místostarostka Iveta Minaříková. Ihned poté uspořádali informační setkání pro běžence, na kterém je nejen přivítali, ale také informovali ohledně registrace, pracovních možnostech, dopravy, bankovnictví, školství nebo zájmových činnostech pro děti.

Důležitým krokem bylo také zřízení pozice ukrajinské koordinátorky. „Bylo jasné, že pro takový počet uprchlíků potřebujeme někoho, kdo se jim bude věnovat, pomáhat jim a bude jim rozumět, a tím nemyslím jen jazykovou bariéru. Požádali jsme o pomoc Člověka v tísni, který si vzal naši koordinátorku pod křídla,“ vysvětluje místostarostka Peček.

Běžencům bylo darováno oblečení, potraviny a další nezbytné věci. Několika ukrajinským maminkám se s pomocí vedení obce podařilo najít si práci, do základní školy bylo umístěno téměř 40 dětí a do školky dalších 5. V těchto dnech se navíc rozjíždí adaptační skupina pro děti, kterou pomohl dofinancovat Člověk v tísni. Cílem skupiny je mimo jiné přivykání na český jazyk a příprava na české školství.

Město kromě zázemí chystá pro běžence také rozptýlení. Už proběhl celodenní výlet pro děti nebo společný úklid města. Nyní se dokonce chystá ukrajinský Food festival, který se bude konat 25. června. „Připravujeme ochutnávku patnácti ukrajinských specialit masových, slaných, sladkých, včetně nápojů. Do vaření chceme zapojit i české maminky, které využijí příležitost naučit se vařit ukrajinská jídla. A kdo nebude chtít vařit přijde ochutnat, posedět, poslechnout si ukrajinskou hudbu a strávit s námi pěkné odpoledne,“ přiblížila.

Kontakt na ukrajinskou koordinátorku:

Pečky sobě

Vedení Peček však nepomáhá jen Ukrajincům a už před časem se rozhodlo pomoci svým obyvatelům například v dluhové problematice. Začalo proto s projektem Pečky - sociálně odpovědné město a později se rozhodlo najít partnera projektu, který dokáže spolu s nimi účinně pomoci lidem s vypořádáním se s dluhy. Nakonec si vybralo Člověka v tísni. „V projektu se zaměřujeme kromě již existujících dluhů, také na preventivní programy zaměřené na tři cílové skupiny: děti a mládež, lidi v produktivním věku a senioři. Každá tato skupina je totiž ohrožena jiným způsobem a je potřeba se jim specificky věnovat. Doufáme v pokračování projektu i v dalším období,“ řekla místostarostka.

Město poskytlo Člověku v tísni prostory pro kancelář dluhové poradny. Díky rozdávání letáčků, ale i uspořádání besedy v domově důchodců nebo na základní škole, se začali hlásit první klienti s prosbami o pomoc z finanční tísně. Jednou z našich mobilních dluhových poradkyní, která v Pečkách působí je Šárka Lauko. Spolupráce s obcí funguje příjemně. Paní starostka a místostarostka jsou pro každou inovaci a lepší službu směrem k občanům. Město nám ve spolupráci vychází vstříc a my se snažíme o to, aby tato služba byla přínosem pro všechny," popsala dluhová poradkyně.

Dluhovou poradnu najdete každé pondělí, úterý a čtvrtek od 9.00 do 12.00 a 13.00 do 16.00 hodin v prostorách zdravotního střediska v Pečkách, ulici V.B. Třebízského 292. Jak spolupráce s klienty probíhá, vylíčila sama poradkyně: „S klientem si řekneme, jak probíhá spolupráce, čeho by rád dosáhl a s čím a jak mu můžeme pomoci my, domluvíme se na tom, že to bude aktivní spolupráce nás obou a o všem se budeme informovat tak, abychom mohli najít co nejlepší variantu řešení, pro kterou se poté klient rozhodne."

Tím však pomoc obce svým obyvatelům stále nekončí. Při pádu energetické společnosti jim město nabídlo bezúročné půjčky. A je je připraveno kdykoliv znovu v podobné situaci pomoci. Zájem města na zlepšení života občanům je skvělý, protože s nabízenými službami si mohou svůj život uspořádat, vyřešit např. problémy z minulosti a žít kvalitnější život. Občané se mohou kdykoliv na zastupitelstvo obrátit o pomoc a radu. Stejně tak se mohou rozptýlit a pobavit na různých akcích, které město pořádá," přiblížila Šárka Lauko.

Vedení města je ve funkci teprve v prvním volebním období a podle svých slov se ještě stále učí. „Chce se mi říct, že to není vůbec snadné. Kromě běžné práce pro město, stavební či zelené projekty se od roku 2020 vypořádáváme s covidovou pandemií a nyní s ukrajinskou krizí. Ale jsme obklopeni řadou skvělých a ochotných lidí, kteří přijdou, když jsou potřeba,“ zakončila s úsměvem Iveta Minaříková.

Autor: Eliška Ratiborská

Související články