Podporujeme syrské zemědělce a snažíme se předejít další krizi v Sýrii
Publikováno: 2. 7. 2020 Doba čtení: 3 minutyPo vice než devíti letech ozbrojeného konfliktu přispěla k už tak dramatické situaci v konfliktem zmítané Sýrii světová pandemie nemoci Covid-19 a také raketový nárůst cen. Budoucnost civilistů v zemi je tak ještě nejistější.
Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí čelí Sýrie bezprecedentní potravinové krizi, protože ceny základních potravin letos stouply o 200 % a jsou tak nejvyšší od samotného začátku války.
Pro Syřany jako je Emad z provincie Idlib, který je otcem deseti dětí, může být tato situace bezvýchodná. “Náš příjem je teď mnohem nižší, ale náklady na práci na našich polích a na pěstování zeleniny velmi narostly,” říká Emadd a dodává: “Dražší jsou semena, zavlažovací hadice nebo nafta a ceny našich produktů na trhu neudrží krok s výrobními náklady.” Emad je frustrovaný, protože ceny potravin raketově stouply a většina lidí si tak nemůže zeleninu koupit, protože je pro ně příliš drahá.
Přesto však z určitého pohledu patří Emad mezi ty šťastnější – on a jeho rodina nebyli donuceni utéct z domova. “Celý život se během války hrozně změnil, stejně tak životní podmínky a také naše společnost. Můj příjem je mnohem nižší, což život naší rodiny ovlivnilo. Děkuji Bohu, že jsem nemusel opustit náš domov, protože můj příjem vždycky byl a je spojený s farmařením a jsem tedy závislý na svém poli.”
Aby lidé jako je Emad mohli i v takové situaci, v jaké se nachází Sýrie, pokračovat v zemědělství a podílet se na výrobě obživy pro další Syřany, potřebují pomoc. Člověk v tísni společně s ECHO a Českou rozvojovou agenturou, tyto zemědělce podporuje a poskytuje jim nástroje, školení i poukázky na nákup semen a hnojiv.
Tato forma pomoci nebyla nikdy v minulosti potřebnější, než teď. Podle Světového potravinového programu v Sýrii každý den usíná 9,3 milionu lidí hladových a jeden million je doslova na pokraji hladovění. Tato neudržitelná situace by mohla mít za následek další hromadný exodus. Potravinová krize je navíc prohloubena finanční krizí v sousedním Libanonu, která komplikuje válkou zničenou ekonomiku v Sýrii a také problémy, které souvisejí s poskytováním přeshraniční pomoci. Proto je nezbytné podporovat místní zemědělce v jejich podnikání. Čím déle však tyto krize trvají, tím složitější to tito lidé budou mít.
Mohamedovi je 55 let a žije v severozápadní Sýrii. Pocit, že je každý den v dluhu, je pro něj ubíjející. Aby uživil svou pětičlennou rodinu, potřebuje každý den vydělat alespoň 3000 syrských liber (přibližně 56 českých korun) na základní věci, usilovně se ale snaží vydělat alespoň 2000 syrských liber. Přesto se Mohamed snaží zůstat optimistický a žít svůj život tak, jak mu okolnosti dovolují. “Buď optimistický a najdeš blahobyt,” říká. Takový pozitivní pohled je v mnoha částech Sýrie v dnešní době nevídaný a vzácný.
V roce 2019 Člověk v tísni podpořil 8 459 farmářů díky finanční podpoře Generálního ředitelství pro evropskou civilní ochranu a operace humanitární pomoci (ECHO) a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Zemědělci dostali nástroje a poukázky, díky kterým si mohli koupit semena a hnojivo, které pro svou práci nutně potřebují.