Pomoc ohroženým lidem v zemích Východního partnerství během pandemie COVID-19

Publikováno: 30. 3. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Pomoc ohroženým lidem v zemích Východního partnerství během pandemie COVID-19
© Foto: People in Need

Společně s partnerskými organizacemi zmírňujeme škodu způsobenou pandemií COVID-19 a prosazujeme socioekonomickou udržitelnost ohrožených skupin v zemích Východního partnerství včetně Gruzie.

Alex Tsevelidze (44) žije se svou ženou a dítětem v osadě Ochkhamuri v gruzínském městě Kobuleti. Je zprávařem týdenního televizního programu určeného pro lidi s postižením a pandemie jeho zaměstnání zasáhla, když se cesty do práce a z práce staly problematické. „Když vypukla pandemie a doprava mezi městy se přerušila, byly ohroženy všechny druhy mobility a budoucnost mé práce byla nejistá,” říká Alex.

Tsevelidze je nevidomý a patří mezi stovky lidí s postižením, kterým pomáhá projekt financovaný Evropskou unii. Projekt, který realizuje s naší pomocí Koalice pro nezávislé bydlení, cílí na posílení pozice lidí s postižením v obtížných situacích.

Mezi bezplatné služby, které projekt poskytuje, patří možnost využít asistenty, kteří pomohou lidem s postižením při cestování, k dispozici jsou také zdravotní sestry a ergoterapeuti, kteří nabízejí pomoc přímo na základě potřeb, které lidé uvedou na lince pomoci. Tyto služby jsme zavedli několik měsíců po vypuknutí pandemie COVID-19. Kvůli veliké poptávce jsme je po krátké přestávce v lednu 2021 obnovili a budou fungovat ještě dalších mesíce.

Lidé s postižením, kteří žijí v horských oblastech a na venkově měli často obtíže s dostupností kvalitních sociálních a zdravotních služeb i před pandemií a preventivní opatření proti COVID-19 spolu s cestovními omezeními celou situaci ještě zhoršily. Mobilní skupiny dobrovolníků, které vznikly v oblastech Adjara, Guria a Samegrelo, lidem s postižením přístup k těmto žádaným službám umožnily.

„Vzdálenost od mého domu do Batumi je více než 40 kilometrů a abych se tam dostal, musím cestou autobusem dvakrát přestupovat. V Batumi pak musím opět přestoupit, když se chci pohybovat po městě. V televizi pracuji bez nároku na finanční odměnu, takže si těžko mohu dovolit jezdit po městě taxíkem. V tomto ohledu hraje projekt pro zajištění kontinuity mé práce rozhodující roli,” vysvětluje Alex, který doufá, že služby budou fungovat i v budoucnu a že stát bude pokrývat nezbytné výdaje.

Tento projekt je součástí hlubší snahy v podobě Programu solidarity v boji proti COVID-19 pro země Východního partnerství, jehož cílem je zmírnit negativní dopady COVID-19 a přispět k dlouhodobé socioekonomické odolnosti ohrožených skupin v několika státech včetně Gruzie, Arménie, Moldavska a Ukrajiny. Člověk v tísni tento program implementuje v partnerství s Nizozemským helsinským výborem a AFEW International a chce tak podpořit organizace občanské společnosti, které pomáhají lidem zasaženým pandemií COVID-19. 


Autor: Člověk v tísni

Související články